
Recenze: Věra Fina – Velká máma
- Vytvořeno 15. 1. 2018 0:00
- Autor: Radka Jakubíčková
- Zobrazeno: 2071

Často se stává, že teprve rány osudu, které člověk nečeká, otevírají zrak, umocňují vnitřní sluch a posilují duši. Do té doby vnímáme ranní východ slunce jako něco samozřejmého, něco, co tady je a není potřeba se tím zabývat. O jedné z takových ran si můžeme přečíst v knize Velká máma autorky Věry Fina. Kniha však nepopisuje primárně bolest, nedívá se zpět – co jsem mohla, co jsem měla a proč zrovna já. Je plná naděje, lásky a povzbuzení pro každého čtenáře, kterému se dostane do ruky.
Věra Fina je velmi silná žena, která o sobě říká, že se dříve na svět dívala z mola jako modelka. Je však také především maminkou tří dětí. Jednoho dne byla tato "obyčejná máma" postavena před nemilou skutečnost, navštívila ji obávaná nemoc, rakovina. Měla před sebou nelehký úkol – přijmout fakt, že se této nemoci musí podívat zpříma do očí, projít nepříjemnou léčbou plnou bolesti a přehodnotit celý dosavadní život. Nyní se aktivně věnuje nejen rodině a knížkám, ale také navštěvuje onkologická oddělení a podílí se na různých programech, které pomáhají lidem, jež potřebují na své cestě podat pomocnou ruku, nabít mysl nadějí a potkat chápajícího člověka.
Kniha není koncipovaná jako lineární vypravování. Prolínají se v ní spletité toky myšlenek, které autorce probíhaly hlavou od chvíle, kdy se dozvěděla diagnózu, se vzpomínkami na dětství, mateřství a obyčejný život. Tato síť myšlenek je doplněna o laskavé fotografie samotné autorky a její vlastní spontánní básničky.
Vzpomínky jsou nosnými pilíři celého díla. Těžká situace, v níž se Věra Fina ocitla, ji donutila zastavit se a zamyslet se nad tím, co všechno nám život nabízí jako dar a za co často neumíme být vděční. Autorka spojuje pohled na čistý dětský svět nejmladší dcery s asociacemi na své vlastní dětství. Čtenář ovšem nedostává pouhé popisy babiččiny polévky, starého psacího stroje, odřených kolen či procházek v lese. Tyto autorčiny vzpomínky živě probouzejí ve čtenáři jeho vlastní dětský svět, který dávno upozadil za práci a uspěchaný digitální svět. Najednou se při četbě jako houby po dešti vybavují vlastní živé vzpomínky. Z knihy je cítit obava, na co budou vzpomínat dnešní děti. Autorka jistě nechce paušalizovat a odsuzovat, spíše poukazuje na chladný svět za displejem a současnou samotu v dětském pokoji, což každý člověk, jenž se narodil a vyrůstal v době bez mobilních telefonů, cítí jako alarm. Je jen a jen na rodičích, jak skloubí nevyhnutelnost střetu s digitální dobou a opravdové prožívání každého dne.
Fotografie samotné autorky příjemně doplňují text, zachycují detaily obyčejného života, které jsou ve skutečnosti vzácné a nevšední.
Další důležitou linií Velké mámy je myšlenka přesnosti Božího plánu, který v daném čase člověk nechápe a mnohdy jej jen s obtížemi přijímá. Když ho ale přijme, časem pochopí každý jeho nepostradatelný článek.
Věra Fina o svých knihách (Moje knížka, Máma, Velká máma) říká, že píše knihy s duší. S pokorou se kloním k tomuto názoru. Velká máma mluví k celé osobnosti a duši člověka, ale nezůstává jen u textu, ale pomocí hlubokých myšlenek, milých fotografií a vůní vzpomínek tvoří dokonalou pulsující symbiózu a po přečtení ještě dlouho zůstává čtenáři pod kůží.
A tak si tu tiše sedím, z koruny stromů jemně na zem dopadají těžké, barevné listy a slyším větu pana Vorlíčka, lékaře, který mi velmi pomohl se vrátit zpět do života. Větu: "...uvidíte, pak bude svět barevnější a vůně bude intenzivnější..."
Všechno má záhy větší cenu, když to ztrácíte. (Str. 94)
Název: Velká máma
Autor: Věra Fina
Nakladatelství: Petr Fina
Rok vydání: 2016
Vydání: 1
Počet stran: 208
ISBN: 978-80-260-9577-4
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...