Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Fatima Cvrčková – Případ mrtvých filosofů: (akademické romaneto)

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

V českých detektivkách se vraždí všude. Najít bezpečné místo pro postavy kriminálních románů není jednoduché, a pokud se autorovi zlíbí, zemře kdokoli kdykoli. Vraždy na akademické půdě nejsou výjimkou a Případ mrtvých filosofů, který je prvotinou autorky s exoticky znějícím jménem Fatima Cvrčková, čtenáře do takového prostředí zavede.


knihaVražda v knize charakterizované podtitulem Akademické romaneto se ve skutečnosti na akademické půdě nestala. Dějištěm se stalo výjezdní zasedání v Popovicích nad Popůvkou a obětí – nejprve ztracenou pak nalezenou – je nastupující ředitel Školy pokročilých studií. Příběh se, mimo jiné, točí okolo díla filozofů Johanna Wedekinda a Františka Podlahy.

Autorka zvolila vysloveně fiktivní prostředí, zabydlené fiktivními lidmi, dokonce i filosofové, jejichž práce jsou citovány, neexistovali. Přesto je detektivka uvedena mottem z díla jednoho z nich.

V detektivce se dlouho nic neděje, autorka představuje postavy i prostředí, které formuje jejich vztahy, do popředí se dostávají Michal Janko a Klára Červinková, mezi nimiž probleskují nejasné plamínky vzájemných sympatií. Vyšetřovatel, přicházející na scénu někdy za polovinou textu, je – jak se ukáže – bývalý Klářin spolužák. Nakonec se však stává zbytečným, protože úspěch slaví detektivové-amatéři, na profesionálovi zůstává pouze pronesení zatýkací formule.

Případ mrtvých filosofů je typicky česká detektivka bez akčních scén či hrůzných obrazů. Stojí spíš na kombinaci indicií, které si zainteresovaní lidé postupně skládají. Vzhledem k poměrně malému rozsahu knihy a faktu, že k objevení mrtvoly dochází relativně pozdě, není zápletka příliš propracovaná a čtenář pochopí, kdo je pachatel dříve, než autorka poskytne rozuzlení. Epilog s dodatečným vysvětlením skóre trochu vylepší.

Základní myšlenka má vnitřní logiku a autorka ji zřejmě měla v hlavě docela dobře rozpracovanou. Nedokázala ji však adekvátně vtělit do textu. Když jsem po přečtení knihy nahlédl do anotace na zadní straně přebalu, měl jsem dojem, že přebal a kniha k sobě nepatří. Věřím, že všechny informace, o nichž se v anotaci píše, v textu jsou, ale mnohdy se ztrácejí v konstrukci vět. Nejsem zastáncem názoru, že by se měl autor přizpůsobit čtenáři, ale náročnost textu se nemá skrývat v nefunkční komplikovanosti. Kniha tak působí poměrně chaoticky. Pro představu závěr:

Někde v tomto textu se nachází odstavec, který je míněn jako pastička na čtenáře – protože jinak by byl plagiátem myšlenky autora, o jehož úctyhodnosti svědčí mimo jiné i to, že je ještě téměř 1900 let po jeho smrti někomu stál za překládání. Pokud ho najdete, dejte vědět. (str. 141)

Poněkud to připomíná text některých vysokoškolských skript, rafinovaně testujících inteligenci studentů tím, že autor zaobalí zcela jednoduchou myšlenku do velmi složité větné konstrukce. Jako problematický vidím i označená „romaneto“ v podtitulu, nevím, který ze znaků tohoto žánru detektivka Fatimy Cvrčkové naplňuje. Snad jen „prozaický, epický, nevelký“.

Případ mrtvých filosofů má ambice zaujmout dějem i detektivní zápletkou, chybí jí však řád a ukázněnost, které by zvýraznily klady knihy a čtenáři umožnily si text lépe vychutnat.

Název: Případ mrtvých filosofů: (akademické romaneto)
Autor: Fatima Cvrčková
Nakladatel:  Pavel Mervart
Rok vydání: 2017
Vydání: první
Stran: 146
ISBN: 978-80-7465-258-5

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení