Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Vladimír Anakost – Před šedesáti lety dnes

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Největší ohrožení života číhá na moderního člověka na silnicích – zvláště pokud si, tak jako hrdinové románu Před šedesáti lety dnes, nepochopitelně odmítne na vozidlo instalovat ochranné pole. Právě autonehoda v nepříliš vzdálené budoucnosti znovu svede cesty dvou bývalých milenců v prvotině Vladimíra Anakosta. Spolu s autorem se můžeme při sledování jejich příběhu zamýšlet, jak se technologické změny podepisují na mezilidských vztazích a zda jsme to tak chtěli.


pred-sedesati-lety-dnesAutonehoda poskytne hrdinům příběhu příležitost potkat se po letech, kdy se již nestýkali, a seznámit i své rodiny. Od chvíle, kdy spolu Mahi a Brody přestali chodit, totiž uplynulo tolik času, že si oba stihli vzít nové partnery i s nimi zplodit potomky. Přesto to však Brodyho a Mahi k sobě stále táhne a autor nám postupně odhaluje proč. Činí tak přitom nejen popisem událostí bezprostředně následujících po nehodě, ale i prostřednictvím vrstevnatých pohledů do minulosti.

Ještě než se v románové přítomnosti stihnou obě rodiny více poznat, začnou je dohánět okolnosti jejich nečekaného rendez-vous. Zdrojem problémů je Mahi a její rodina, která se vydělila z většinové společnosti tím, že odmítá nekončící zásahy technologií (a institucí v jejich moci) do svého soukromí a potažmo – slovy dcery Mahi – i do vlastní lidskosti. Například za rozhodnutí nenechat se očipovat Dancerovi platí nemožností studovat či využívat běžných zdravotnických zařízení.

Románový svět je pro čtenáře přitažlivý tím, že je fiktivní a přece náš – jeho vláda, byrokracie i technologie jsou „napřed“ jen o několik kroků. Vždyť my běžně čipujeme psy, auta řízená počítačem testujeme a na možnost zapsat dítě do školy má již dnes vliv například to, zda se rodiče rozhodnou ratolest očkovat, či ne. V románu, stejně jako v Česku, rozhodují o hranicích rozpínavosti státního aparátu demokraticky zvolení vůdci, což však, stejně jako v Česku,vůbec nezaručuje, že prosazují moudrou, všeobecně podporovanou či minority respektující politiku.


Bez nutnosti odkrývat rozuzlení příběhu lze říci, že vyznění románu je varovné. Nejedná se však o klasický antiutopický román, tedy knihu zrcadlící 1984 G. Orwella, Bradburyho Fahrenheit 451 či Huxleyho Konec civilizace. Stejně jako v těchto románech, ani v Před šedesáti lety dnes nedá vláda hrdinům příběhu autonomní prostor k životu. Ale v Anakostově románu lidé (ještě?) nejsou nesnesitelně utlačováni, celá společnost (zatím?) nestojí na pokraji katastrofy a vydělenci (podzemáci) mají určitá práva. Především je však román plný humorných vsuvek a klukovských vtípků, které jej zcela zbavují apokalyptického patosu. Jedním z platných zákonů, které působí ve prospěch podzemáků, je tak např. PPPP: Pravidlo prvního postřeleného parchanta. Dle něj musí policejní zásah skončit v okamžiku prvního zranění jednoho z občanů, pokud tito zároveň vydají místo zásahu k prohlídce.

Právě autorův smysl pro humor a převážně nevážný tón knihy z ní činí zábavné, nikoli depresivní čtení. Jedno upozornění je však na místě. Vzhledem k neustálému prolínání časových úrovní a velkému množství vedlejších dějových linií je román náročný na paměť a pozornost. Je na něm znát, že vyšel ve vlastním nákladu a bez zásahu profesionálního editora, který by komplikovanou románovou strukturu a spletitou mozaiku postav patrně zjednodušil.

Odměnou trpělivému čtenáři je však zajímavý vhled do nedaleké budoucnosti, kterou za nás autor domýšlí, aniž by nám podsouval rázné soudy. Velkou otázku vztahu svobody a bezpečnosti spíše pouze nastoluje, mimo jiné i tím, že román není pouze o podzemácích, zosobněných rodinou Mahi, ale i o konformních jedincích, jako jsou Brody a jeho žena.

Román je také výjimečným tím, že navzdory tematizaci celospolečenských otázek a žánrovému ukotvení ve sci-fi je jeho těžištěm vztah dvou lidí. Tento vztah – komplikovaný, nejasný (i jeho protagonistům), přitom pro oba podstatný, a tudíž pro čtenáře i velmi uvěřitelný – autorovi neslouží jako východisko k vykreslení „systémové“ vize budoucího světa. Autor nás s charaktery seznamuje proto, aby se zeptal, jak rostoucí vliv technologií a role institucí ovlivní základní stavební kámen společnosti, tedy člověka, a její hlavní pojivo, vztahy s bližními. Závěr knihy sice odhaluje směr úvah autora, i tak však platí, že plátno románu není černobílé a nechává prostor pro vlastní odpovědi.
 

Název knihy: Před šedesáti lety dnes

Autor: Vladimír Anakost

Nakladatelství: Pavla Frelichová

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2017

Vydání: první

Počet stran: 270

ISBN 978-80-270-1318-0

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení