Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lýdie Kárníková – Potíže se ženami

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Pořád by něco chtěly. Chodit ven, vzdělávat se, říkat své názory nahlas, nosit kalhoty, jezdi na kole. V minulosti se mělo za to, že ani pro jedno nemají vlohy a schopnosti. Přesto se nám několik jmen žen – průkopnic zachovalo. A o nich a jejich nesnadných začátcích je kniha Potíže se ženami, kterou zvládla napsat, světe div se, žena. Kdo jiný by taky o těch ženských psal.


potize-se-zenamiJacky Fleming je britská ilustrátorka a autorka knih, pohlednic a ilustrací ve známých pohádkách. Zároveň je novodobou průkopnicí, která se rozhodla oprášit historii všech žen a napsala o nich knihu. Zapomeňte ale na fňukání, sebelítost a stížnosti. Připravte se na chytré, originální a hlavně vtipné dílo, které má potenciál zaujmout všechny bez ohledu na pohlaví.

Potíže se ženami je četba na jedno odpoledne. Stránky ve zmenšeném formátu A5 jsou převážně plné ilustrací a doplněné ručně psaným textem. Zezačátku se může text psaný v ruce zdát hůře čitelný, ale věřte mi, že si rychle zvyknete. Fakt, že autorka dokáže celé téma brát s dostatečným nadhledem, dokazují i kresby žen, které vás rozesmějí více než kresby mužů. Ti jsou zpodobněni se vší vážností, se kterou ke svým tvrzením o ženách zřejmě přistupovali. Ženy se ale v knize ocitají v bezpočtu úsměvných situacích – nudící se u vyšívání, oblečené v nepraktických plavkách, omdlévající v korzetech nebo snažící se tvořit a bádat v obrovských krinolínách. Nemusím snad připomínat, že všechny tyto „vynálezy“ přitom vymysleli muži, aby ženám „pomohli“.

Stostránkovou knihu zhltnete ani ne za hodinu, ale po prvním přečtení se do ní pustíte znovu, protože si budete chtít připomenout ta nejpřekvapivější zjištění i ty nejvtipnější pasáže. To si jako vážně slovutný Charles Darwin myslel, že ženy jsou biologicky podřadné? A Artur Schopenhauer napsal, že ženy jsou „pohlaví horší jakosti“ a byl pohoršen, když muži vůči ženám projevovali úctu a galantní chování? Zakladatel novodobých olympijských her Coubertain si pro jistotu myslel, že ženy nemají vlohy pro sport a společně s Jean Jacquesem Rousseauem sdílel názor, že jsou vhodné pouze k projevování obdivu mužům. Na tleskání jsou podle nich ženy obzvlášť šikovné.

V noci ženy nesměly chodit ven, protože špatně viděly ve tmě. Na to, aby někam chodily, byly také příliš přecitlivělé, a tak zůstávaly většinu času doma a brečely. Občas i hystericky.
Jak pravil Darwin, tím, že ženy zůstávaly doma, byly jejich činy v porovnání s činy mužů zanedbatelné, což dokazovalo, že ženy jsou biologicky podřadné. A on by to měl vědět, protože to byl génius. Pravděpodobně jste se o něm učili ve škole.

Jedinou vadu knihy vidím v tom, že je tak krátká. Chtěla bych se ještě více bavit na téma, které je bohužel aktuální i v roce 2017. Až zase jednou uslyším něco o tom, jak jsou ty ženské neschopné a co by bez těch chlapů na světě dělaly, usměju se a vzpomenu si na knihu Jacky Flemingové.

Název: Potíže se ženami
Autor: Jacky Flemingová
Překladatel: Lýdie Kárníková
Nakladateství: Dokořán
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
ISBN: 978-80-7363-827-6

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení