
Recenze: Lýdie Kárníková – Potíže se ženami
- Vytvořeno 22. 11. 2017 0:00
- Autor: Petra Šmejdová

Pořád by něco chtěly. Chodit ven, vzdělávat se, říkat své názory nahlas, nosit kalhoty, jezdi na kole. V minulosti se mělo za to, že ani pro jedno nemají vlohy a schopnosti. Přesto se nám několik jmen žen – průkopnic zachovalo. A o nich a jejich nesnadných začátcích je kniha Potíže se ženami, kterou zvládla napsat, světe div se, žena. Kdo jiný by taky o těch ženských psal.
Jacky Fleming je britská ilustrátorka a autorka knih, pohlednic a ilustrací ve známých pohádkách. Zároveň je novodobou průkopnicí, která se rozhodla oprášit historii všech žen a napsala o nich knihu. Zapomeňte ale na fňukání, sebelítost a stížnosti. Připravte se na chytré, originální a hlavně vtipné dílo, které má potenciál zaujmout všechny bez ohledu na pohlaví.
Potíže se ženami je četba na jedno odpoledne. Stránky ve zmenšeném formátu A5 jsou převážně plné ilustrací a doplněné ručně psaným textem. Zezačátku se může text psaný v ruce zdát hůře čitelný, ale věřte mi, že si rychle zvyknete. Fakt, že autorka dokáže celé téma brát s dostatečným nadhledem, dokazují i kresby žen, které vás rozesmějí více než kresby mužů. Ti jsou zpodobněni se vší vážností, se kterou ke svým tvrzením o ženách zřejmě přistupovali. Ženy se ale v knize ocitají v bezpočtu úsměvných situacích – nudící se u vyšívání, oblečené v nepraktických plavkách, omdlévající v korzetech nebo snažící se tvořit a bádat v obrovských krinolínách. Nemusím snad připomínat, že všechny tyto „vynálezy“ přitom vymysleli muži, aby ženám „pomohli“.
Stostránkovou knihu zhltnete ani ne za hodinu, ale po prvním přečtení se do ní pustíte znovu, protože si budete chtít připomenout ta nejpřekvapivější zjištění i ty nejvtipnější pasáže. To si jako vážně slovutný Charles Darwin myslel, že ženy jsou biologicky podřadné? A Artur Schopenhauer napsal, že ženy jsou „pohlaví horší jakosti“ a byl pohoršen, když muži vůči ženám projevovali úctu a galantní chování? Zakladatel novodobých olympijských her Coubertain si pro jistotu myslel, že ženy nemají vlohy pro sport a společně s Jean Jacquesem Rousseauem sdílel názor, že jsou vhodné pouze k projevování obdivu mužům. Na tleskání jsou podle nich ženy obzvlášť šikovné.
V noci ženy nesměly chodit ven, protože špatně viděly ve tmě. Na to, aby někam chodily, byly také příliš přecitlivělé, a tak zůstávaly většinu času doma a brečely. Občas i hystericky.
Jak pravil Darwin, tím, že ženy zůstávaly doma, byly jejich činy v porovnání s činy mužů zanedbatelné, což dokazovalo, že ženy jsou biologicky podřadné. A on by to měl vědět, protože to byl génius. Pravděpodobně jste se o něm učili ve škole.
Jedinou vadu knihy vidím v tom, že je tak krátká. Chtěla bych se ještě více bavit na téma, které je bohužel aktuální i v roce 2017. Až zase jednou uslyším něco o tom, jak jsou ty ženské neschopné a co by bez těch chlapů na světě dělaly, usměju se a vzpomenu si na knihu Jacky Flemingové.
Název: Potíže se ženami
Autor: Jacky Flemingová
Překladatel: Lýdie Kárníková
Nakladateství: Dokořán
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
ISBN: 978-80-7363-827-6
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...