Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Matthew Norman – Všichni jsme nějak vadní

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Rádi se pobavíte na cizí účet a zvednete si náladu ujištěním, že je na tom někdo hůře než vy? Nebo naopak vyhledáváte hrdiny, kteří ve vás v nelehkém životním období vyvolávají pocit sounáležitosti? Jestli jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, potom sáhněte po románu amerického spisovatele Matthewa Normana Všichni jsme nějak vadní. Hlavní hrdina Andrew přišel o celý svůj dosavadní život, který pokládal téměř za ideální. A jelikož za vším vždy hledejme ženu, sérii ztrát odstartovalo rozhodnutí jeho manželky zažádat o rozvod.


vsichni-jsme-nejak-vadniNyní žije v New Yorku, pracuje jako barman, a když nepočítá cizího kocoura, který ho v pronajatém bytě občas obdaří svou přítomností, jeho jediným společníkem je nadřízený Byron. Do minulosti se nechce vracet ani v myšlenkách, natož doopravdy. Jenže když mu v domově s pečovatelskou službou začne umírat dědeček, nezbývá mu, než se obrnit odvahou a vyrazit zpět do Omahy, kde, jak se ukáže, bude muset čelit nejenom nepříjemným vzpomínkám na dřívější život a problémům rodičů, ale také následkům svého útěku. Do toho všeho se mu nečekaně připlete svérázná Daisy a svět se opět obrátí o sto osmdesát stupňů.

Andrew Carter je tragikomický hrdina. Je to přesně ten typ hodného kluka, kterého dívky (zvláště v období puberty) opouští kvůli hezounům a drsným hochům. Ve vypjatých situacích, které se ho nějak osobně dotýkají, reaguje nepřiměřeně, často až groteskně. Ztrácí kontrolu nad svými emocemi a dostává se tak do nepříjemných a trapných situací, které mu ještě dlouho po tom zůstávají v mysli a připomínají mu absurdnost jeho chování. Neschopnost zachovat chladnou hlavu v takových chvílích ho ovšem velmi polidšťuje a o to více přibližuje čtenáři.

Soustředím se jen na svůj dech. Tohle si budu hodně dlouho pamatovat. Nejspíš si to budu přehrávat ještě na smrtelné posteli a přát si, aby to probíhalo jinak. Špatné zážitky si z nějakého důvodu pamatujeme nejdéle. A tenhle je ze všech nejhorší. (str. 137)

Extravagantní Daisy je pravým opakem. Způsobem života se vymyká ustáleným pravidlům a její otevřenost a upřímnost často hraničí až s neomaleností. Vypadá trochu jako zjevení. Záhadná a atraktivní dívka s tetováním, která se z nějakého důvodu rozhodne pomoct Andrewovi najít potřebnou sebedůvěru a vrátit ho do života. Na první pohled se může zdát jako čistě účelová postava, a i když je trochu idealizovaná, i ona má své šrámy a v příběhu podstatné místo.

„Nikdy nevěř člověku, co nemá pravidelně aspoň půl dne depku. To je moje motto.“ (str. 66)

Díky zvolené ich-formě má čtenář možnost nahlédnout do myšlenek hlavního hrdiny a zjistit, že dokáže být také vtipný. Ostatně první polovina knihy staví právě na jeho vnitřních monolozích a trefných komentářích a dodává tak titulu osvěžující dávku humoru. Ta se v druhé části bohužel pomalu vytrácí, Andrewovi jako by v tomto směru docházel dech, na druhou stranu se zde autor dotýká vážnějších témat, která jsou s ohledem na žánr sice zpracována lehčí formou, přesto se s nimi leckdo ztotožní.

Stáří, osamělost, odcizení se vlastní rodině, pocit zbytečnosti. Andrew najednou zjišťuje, s čím vším se potýkal jeho dědeček, zatímco on byl ve své bolesti zaměřený pouze sám sebe, a začíná si uvědomovat svůj podíl viny. Podněty k zamyšlení dodává i jeho bigotní a kariéristická matka, jež jako rozhlasová moderátorka šíří do světa svoje nesympatie vůči imigrantům nebo adopcím dětí homosexuály, zatímco její manželství se pomalu rozpadá.

Děj ubíhá, neobsahuje zbytečnou vatu a díky tomu dokáže udržet pozornost. Dialogy i popsané situace mají šmrnc a nenudí. Vážnější okamžiky se naopak nesnaží hrát na přehnaně tklivou strunu a nezabředávají do patosu s cílem zaútočit na čtenářovy city. Ač k tomu anotace může vybízet, nejedná se v tomto případě o žádnou červenou knihovnu. Oceňuji, že i v samotném závěru si autor dokázal udržet úroveň a vytvořil tak vkusné a důvěryhodné zakončení.

Všichni jsme nějak vadní je povedený kousek z řady knih napsaných primárně k pobavení, který kromě zábavné složky přináší i hlubší zamyšlení nad mezilidskými vztahy, pomíjivostí lásky či lidmi, jež tvoří naši rodinou. Jednoduše nabízí mix všeho, co k životu patří. A s velkou pravděpodobností přiměje nejednoho čtenáře na chvíli se zastavit a přehodnotit svoje priority.

„Všichni se rádi litujeme. Každý máme svůj vlastní dojemný příběh, který si pořád přehráváme v hlavě jako v televizi.“ (str. 141)

Název knihy:  Všichni jsme nějak vadní
Autor: Matthew Norman
Překlad: Jan Sládek
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 295
ISBN 978-80-7565-162-4

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení