Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: John Boyne – Chlapec na vrcholu hory

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

John Boyne je v České republice známý především díky své knize Chlapec v pruhovaném pyžamu, která je silným svědectvím o hrůzách 2. světové války a pojednáním o nevyzpytatelnosti a hořkosti některých lidských osudů. Na působivé vyprávění o životě malého chlapce na pozadí války navazuje i ve své nové knize Chlapec na vrcholu hory.

 

chlapec-na-vrcolu-horyMalý Pierrot přijde o rodiče a ocitá se v péči své tety, za kterou se stěhuje do sídla muže, pro kterého teta pracuje jako hospodyně. Tajuplný dům na vrcholu hory je ovládán atmosférou moci a strachu. Nevinný a zarmoucený Pierrot se totiž neocitá nikde jinde než v horském sídle Adolfa Hitlera, Berghofu. Nacistický vůdce si malého hocharychle oblíbí a bere jej pod svá ochranná křídla. Zasvěcuje ho do tajů moci, síly, zastrašování, a Pierrota tak proměňuje z bezelstného chlapce do vypočítavého mladého muže. Jenže i velká válka má svůj konec… Pozná na jejím konci Pierrot sám sebe? Najde cestu zpět ke svému starému životu? A bude možné říci, čí to všechno byla vlastně vina?

Boyne má ohromný dar vyprávět velké a silné příběhy úžasně lidským, snad až všedním a jednoduchým způsobem. To, jak s osudem Pierrota a s vývojem jeho osobnosti pracuje, je velkolepé, přitom je tato transformace provedena nenásilně a nenápadně. Autor se tak prokazuje jako opravdu dobrý pozorovatel lidí a znalec proměnlivosti lidské povahy.

Vyobrazení monstrózní hrůznosti války a jejích dopadů na jednotlivce je v knize díky využití postavy malého chlapce o to silnější, děsuplnější a emočně náročnější. Boyne se ve svém příběhu zabývá nejrůznějšími palčivými otázkami souvisejícími s tématem války – vinou, podstatou lidské povahy, sklony k násilí, touhou po síle a moci. A je vskutku působivé, nakolik dokáže v relativně krátkém textu tato témata rozvinout a nahlížet je z rozličných úhlů. Kniha vás neustále nutí k přemýšlení, ať už o tom, jak byste se v daný moment rozhodli vy, co byste v určitou chvíli udělali, či jak se mohla historie odvíjet jinak, kdyby…

Samotný děj zdatně sekunduje famózní práci s postavami. Je vystavěn velmi solidně, s postupnou gradací a s narůstající naléhavostí a úzkostí. Samotné finále knihy pak má mírně patetický nádech, bez kterého by pro mě kniha byla asi o něco atraktivnější. Ne vždy je nutné dovést příběh do absolutního konce, někdy je lepší nechat čtenáře vnímat a zpracovávat to, čeho právě byli svědky. Boyne se v knize ale rozhodl dokreslit osud hlavní postavy co nejkonkrétněji, čímž pro mě příběh trochu ztratil na tajuplnosti a takovém tom tichém smutku, který se jako nitka táhl celým dějem. Na druhou stranu, mnoho čtenářů nemá rádo otevřené konce, takže jim autorova preciznost v samém závěru může naopak vyhovovat.

Johnu Boyneovi se dařítouto knihou na čtenáře hluboce zapůsobit. Od slibného a skvostně zpracovaného námětu, přes důmyslně vystavěný děj a dokonalou práci s nesnadnými osudy postav, až po určitou syrovost samotného textu a jímavou naléhavost toho, jak je příběh vyprávěn, Chlapec na vrcholu hory je vskutku zdařilou knihou. Svým zpracováním navíc silně přesahuje svůj žánr a najde tak nejrůznější čtenáře, je určitě vhodná pro větší děti, ale vychutnají si ji i dospělí. Za mě dostává zcela nepochybných 5 hvězdiček a velké doporučení vám všem.

Název: Chlapec na vrcholu hory
Autor: John Boyne
Překlad: Petr Štádler
Nakladatelství: Slovart/BRIO
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-7529-394-7

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení