
Recenze: John Boyne – Chlapec na vrcholu hory
- Vytvořeno 15. 11. 2017 0:00

John Boyne je v České republice známý především díky své knize Chlapec v pruhovaném pyžamu, která je silným svědectvím o hrůzách 2. světové války a pojednáním o nevyzpytatelnosti a hořkosti některých lidských osudů. Na působivé vyprávění o životě malého chlapce na pozadí války navazuje i ve své nové knize Chlapec na vrcholu hory.
Malý Pierrot přijde o rodiče a ocitá se v péči své tety, za kterou se stěhuje do sídla muže, pro kterého teta pracuje jako hospodyně. Tajuplný dům na vrcholu hory je ovládán atmosférou moci a strachu. Nevinný a zarmoucený Pierrot se totiž neocitá nikde jinde než v horském sídle Adolfa Hitlera, Berghofu. Nacistický vůdce si malého hocharychle oblíbí a bere jej pod svá ochranná křídla. Zasvěcuje ho do tajů moci, síly, zastrašování, a Pierrota tak proměňuje z bezelstného chlapce do vypočítavého mladého muže. Jenže i velká válka má svůj konec… Pozná na jejím konci Pierrot sám sebe? Najde cestu zpět ke svému starému životu? A bude možné říci, čí to všechno byla vlastně vina?
Boyne má ohromný dar vyprávět velké a silné příběhy úžasně lidským, snad až všedním a jednoduchým způsobem. To, jak s osudem Pierrota a s vývojem jeho osobnosti pracuje, je velkolepé, přitom je tato transformace provedena nenásilně a nenápadně. Autor se tak prokazuje jako opravdu dobrý pozorovatel lidí a znalec proměnlivosti lidské povahy.
Vyobrazení monstrózní hrůznosti války a jejích dopadů na jednotlivce je v knize díky využití postavy malého chlapce o to silnější, děsuplnější a emočně náročnější. Boyne se ve svém příběhu zabývá nejrůznějšími palčivými otázkami souvisejícími s tématem války – vinou, podstatou lidské povahy, sklony k násilí, touhou po síle a moci. A je vskutku působivé, nakolik dokáže v relativně krátkém textu tato témata rozvinout a nahlížet je z rozličných úhlů. Kniha vás neustále nutí k přemýšlení, ať už o tom, jak byste se v daný moment rozhodli vy, co byste v určitou chvíli udělali, či jak se mohla historie odvíjet jinak, kdyby…
Samotný děj zdatně sekunduje famózní práci s postavami. Je vystavěn velmi solidně, s postupnou gradací a s narůstající naléhavostí a úzkostí. Samotné finále knihy pak má mírně patetický nádech, bez kterého by pro mě kniha byla asi o něco atraktivnější. Ne vždy je nutné dovést příběh do absolutního konce, někdy je lepší nechat čtenáře vnímat a zpracovávat to, čeho právě byli svědky. Boyne se v knize ale rozhodl dokreslit osud hlavní postavy co nejkonkrétněji, čímž pro mě příběh trochu ztratil na tajuplnosti a takovém tom tichém smutku, který se jako nitka táhl celým dějem. Na druhou stranu, mnoho čtenářů nemá rádo otevřené konce, takže jim autorova preciznost v samém závěru může naopak vyhovovat.
Johnu Boyneovi se dařítouto knihou na čtenáře hluboce zapůsobit. Od slibného a skvostně zpracovaného námětu, přes důmyslně vystavěný děj a dokonalou práci s nesnadnými osudy postav, až po určitou syrovost samotného textu a jímavou naléhavost toho, jak je příběh vyprávěn, Chlapec na vrcholu hory je vskutku zdařilou knihou. Svým zpracováním navíc silně přesahuje svůj žánr a najde tak nejrůznější čtenáře, je určitě vhodná pro větší děti, ale vychutnají si ji i dospělí. Za mě dostává zcela nepochybných 5 hvězdiček a velké doporučení vám všem.
Název: Chlapec na vrcholu hory
Autor: John Boyne
Překlad: Petr Štádler
Nakladatelství: Slovart/BRIO
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-7529-394-7
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...