Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ray Bradbury – Ilustrovaný muž

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Je to neuvěřitelné. Bradburyho vize jsou staré 60 let, a přesto, až na nějaké to malé škobrtnutí, nestárnou.

 

 

ilustrovany-muz

Raye Bradburyho není třeba představovat, je proslavený jako geniální spisovatel sci-fi. Pokud jste jeho román 451 stupňů Fahrenheita nečetli, pak jste pravděpodobně viděli film, nebo jste tenhle název přinejmenším zaznamenali. Nicméně za touhle kultovkou je ještě další tvorba, o které stojí za to mluvit. Konkrétně mám na mysli Ilustrovaného muže. Knížku, kterou bych doporučila každému, ať už sci-fi miluje, nebo ne. Protože Ilustrovaný muž je uchvacující soubor povídek: každá jedna má myšlenku, je vypiplaná a vypointovaná tak, že má-li vás na konci mrazit, tak vás taky mrazit bude. Tahle knížka je důkaz, že Bradbury byl výtečný povídkář a že tady o něm stále dokola píšeme články zaslouženě.


Ilustrovaný muž je soubor 18 povídek, které rámuje devatenáctá o muži se zvláštním tetováním. Tento muž má na těle ilustrace, jež před očima pozorovatelů ožívají a rozehrávají nelítostnou podívanou. Nikdo se na ně nevydrží příliš dlouho dívat, protože všechny tyto příběhy jsou buď smutné nebo kruté, končí smrtí či beznadějí. A tak ilustrovaný muž putuje v osamění stále dál a dál.

Těchto osmnáct povídek spojuje, dalo by se říct, konfrontace člověka a techniky a zároveň fascinace vesmírem. Přičemž technika a veškerý lidský pokrok vedou k záhubě. Ať už doslovné fyzické, nebo přenesené v tom smyslu, že čistá racionalita vytlačuje fantazii a duchovno a lidské bytí tak nelítostně vyprazdňuje.

Tyto povídky pocházejí z přelomu minulého století. Přesněji řečeno, datují se do konce čtyřicátých a začátku padesátých let. A stejně vás dostanou. Čtete je dnes a stále se můžete ponořit do Bradburyho fikcí a nechat se jimi pohodlně unášet.

Doba vzniku se v tom samozřejmě promítá. Především v tom, že v Bradburyho příbězích se dokola opakují prvky raket jako dopravních prostředků, představa volného pohybu 

po Marsu i dobývání jiných planet ameziplanetární konflikty. Je to trochu úsměvné, když konfrontujete desítky let staré vize se současností, která se jim v mnohém ani nepřibližuje (aneb když představy budoucnosti ulétnou za čáru dál, než by měly, ale divit se tomu nikdo nemůže).

Co však dělá Bradburyho povídky výjimečné, je to, že do nich vložil mnohem víc, než jen high-tech udělátka. Každá z nich má své poselství. Knihu kupříkladu otvírá známá povídka Savana, která svou stavbou patří k tomu nejlepšímu ze sbírky. Je to skvělý tah už jen proto, že vás dostane do té správné polohy – budete vědět, co od tohoto díla čekat dál.  Skladba Savany, to je jednak samouklízecí dům a nebezpečná technika, jednak problémy rodičů, jimž se vzdalují vlastní děti. A především naprosto brilantní vyprávění. Tušíte, co se stane a kam to všechno směřuje, což je v tomto případě žádoucí prvek. Přes všechny symboly a náznaky postupně houstne napětí a vše se řítí až k očekávanému nelítostnému konci. Má to v sobě jistou dávku hororovosti, díky které se vám povídka vryje do paměti.

A podobně jsou na tom i ostatní povídky. I když ne každá obsahuje hororové prvky, někdy je to jen zamyšlení nad životem při volném pádu napříč vesmírem. A občas se tady tak prolínají prvky fantasy a sci-fi, že daný příběh nemůžete s čistým svědomím nikam zařadit. Kromě jmenované Savany bych také vypíchla Psance, Kaleidoskop a Nultou hodinu.

Ilustrovaný muž je skvělá kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně. Je to ten typ, ke kterému se budete rádi vracet, protože má co říct a ty myšlenky jsou naléhavé. Zároveň je díky povídkové formě velmi snadná na přečtení. Vlastně je to neuvěřitelné. Bradburyho vize jsou staré 60 let, a přesto, až na nějaké to malé škobrtnutí, nestárnou.

Ilustrovaný muž
Autor Ray Bradbury
Překlad Petr Kotrle,Jarmila Emmerová,Jiří Hanuš,Stanislav Švachouček,Zdeněk Volný
Nakladatelství Plus
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 264
ISBN/EAN 978-80-259-0637-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení