Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Pavel Bareš – Projekt Kronos

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Jako uragán vlétl do české fantastiky mladý autor Pavel Bareš se svým debutem Projekt Kronos. Přichází s opravdu dlouhým, přesto velice zajímavým urban sci-fi příběhem, který ve vás zanechá silné pocity.

 

Projekt KronosPo třetí světové válce se svět nachází v troskách. Píše se rok 2052 a z civilizace zbylo pouze několik přeživších měst. Jedním z těch ústředních je Attiona City, které se skládá z prominentní horní části a spodního Downtownu, kde žijí ti méně šťastní. Ústřední roli zde hraje i drogový byznys, který kvete a tím ničí společnost. Navíc Downtown postihla i neléčitelná choroba, která velice rychle zabíjí.

To je opravdu kratičký úvod do celého příběhu. Sám autor se vyjádřil v tom smyslu, že hlavní roli zde hraje samotné město. A mně nezbývá, než s tímto tvrzením souhlasit. Popisy temných zákoutí a poválečných hrůz jsou natolik intenzivní, že vám v hlavě vytvoří jasné představy o tomto chmurném městě.

Přesto se v ději vyskytuje hned několik postav, u kterých budete často váhat, jaký mají vlastně význam. V úvodu i v samotné anotaci se setkáváme zejména s mladým chlapcem Jasonem, který zničehonic získal nadpřirozené schopnosti, stal se z něj tzv. Sehir. Tito jedinci mají nadání měnit realitu, vytvářet si vlastní ulice či zdi jen pomocí myšlenky a mnoho dalších talentů. Jason se snaží svým nadáním konat dobré skutky, potírat drogové bosse a celkově pomáhat potřebným. Prostě takový superhrdina. Jinak je to v jádru docela nesmělý a vystrašený kluk. Lehce si ho oblíbíte, přestože není zrovna ideál, navíc se postupem času začne měnit jeho povaha, protože si začne určité věci uvědomovat. V průběhu čtení se objeví ještě několik Sehirů, ale Jason je pro začátek nejdůležitější.

Nejdříve jsem si myslel, že právě Jason bude tou hlavní postavou. Avšak v průběhu času se pozvolna posunul na vedlejší kolej (alespoň podle mého názoru) a víc prostoru dostávají tzv. sirotkové. Jedná se o součást organizace, která má honit a likvidovat právě nebezpečné Sehiry. Největší prostor z těchto sirotků si získal Luco Scarpa, na první pohled nepříliš sympatický mladík. Ten se řadí do páté (nejsilnější) kategorie, kde už se cvičí Thomas, Nataly a Peter. Společně se snaží fungovat, poznávat a především trénovat na své budoucí povolání agentů. Autor se v těchto kapitolách daleko více propracovává k mezilidským vztahům a vytváří komplikované poměry.

Už tedy máme dvě skupiny – Sehiry a jejich pronásledovatele sirotky – a od nich se odvíjí jedna z ústředních dějových linií. Ale v knize jich najdete víc, rozhodně se nejedná o jednoduchý příběh. Co jiného taky čekat, když má kniha více než pětsetpadesát stran. Autor se snaží čtenářům představit celé město a s tím souvisí i velké množství postav i událostí. To může být pro někoho problém, protože se začne v ději lehce ztrácet. Zpětným pohledem mi děj připadá poměrně jednoduchý, lehce pochopitelný, jen to musíte vzít za ten správný konec.

A na co se ještě můžete těšit? Na řadu městských šarvátek, velkou porci nadpřirozena, drogové podsvětí i nějaký ten drsnější humor. Některé z postav občas velice slušně zahláškují, osobně se mi líbil zejména humor Nataly. Také musím vyzdvihnout útržky z novinových článků a další dokumenty, které se nacházejí na začátku každé kapitoly. Díky nim se můžete ještě hlouběji vcítit do děje.

Co říct k celkovému hodnocení? Jedná se o debut mladého autora, takže bych určitě vyzdvihl zajímavou komplexnost tohoto díla. Celý svět je promyšlen do sebemenších detailů a nabízí každému najít si v knize to své. Určitě se vám bude líbit alespoň nějaká postava nebo se zasmějete u některých hlášek. Závěr celého románu je částečně otevřený, takže se rozhodně můžete těšit na pokračování. A já jsem opravdu zvědavý, protože mě město Attiona City skutečně pohltilo. Doufám, že v noci neuslyším jeho tajemný hlas.

Projekt Kronos
Autor Pavel Bareš
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 568
ISBN/EAN 978-80-7577-055-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení