Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Philip Zimbardo, Nikita D. Coulombová – Odpojený muž

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Statistiky hovoří jasně a děsivě, mladí muži a chlapci dosahují stále horších výsledků ve studiu i v pracovním životě. Jen se zkuste zamyslet, kolikrát jste již slyšeli, jak jsou současní mladíci nezodpovědní a pasivní. Právě tímto nelibým fenoménem se ve své poslední knize zabývá známý americký psycholog Philip Zimbardo. Společně se svojí kolegyní Nikitou D. Coulombovou napsali dílo, které se v českém překladu jmenuje Odpojený muž: Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím. Vydalo je nakladatelství GRADA.


Odpojený muž: Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím.Zimbardova kniha má sice bez poznámek a příloh jen něco málo přes dvě stě stran, ale svým tématem se zabývá z více různých úhlů, než napovídá ne zrovna přesný podtitul knihy.

Celý text je šikovně rozdělen do tří hlavních oddílů. První poukazuje na sedm hlavních příznaků úpadku současných mužů, mezi nimiž jsou narůstající obtíže ve škole, v práci, při společenském kontaktu, dále trávení stále více času u videoher, porna, či častější závislost na lécích a drogách.

Druhá část je nejobsáhlejší. Zabývá se rozborem příčin popisovaného stavu a zdaleka se nezaměřuje jen na svět počítačových her a lehce dostupné pornografie. Všímá si i nedostatku mužských vzorů v rodinách a médiích. Jedna z mnoha mrazivých vět v knize hlásá nijak objevnou pravdu, že je výrazně vyšší pravděpodobnost, že mají dnešní chlapci a mladíci doma televizor a počítač než otce. Zimbardo s Coulombovou si všímají též konfliktu představ a reality, emancipace žen probíhající i na úkor mužů či nedostačujícího školského systému.

Ve třetí části se oba autoři nebojí nabídnout řešení a tentokrát se obracejí na instituce, například vládu, školy či média, ale i samotné čtenáře, muže, ženy a rodiče, aby jim poradili, jak neradostnou situaci zlepšit.

Odpojený muž umí čtenáře udržet nejen zajímavým tématem, ale i literární obratností tvůrců. Je sympatické, že svoji vizi a názory, s nimiž bude ne každý souhlasit, předkládají bez zbytečných servítek. Kniha tak zanechá v čtenáři hlubší stopu a díky větám jako: „Doženou takoví požitkáři vůbec někdy všechen ten prohoněný čas?“ (s. 38) či „Jsme pevně přesvědčeni, že na televizní obrazovce by se mělo objevovat více mužů s trojmístným IQ.“ (s. 58) dokáže i pobavit. Text oživují i promluvy osob, s nimiž oba badatelé vedli rozhovory o fenoménech spojených s tématem úpadku mužů.

Přestože patří oba autoři k akademické obci, jejich knihu lze stěží brát za přísně vědeckou. Nevyjadřují se ve složitých a latinskými termíny proložených větách, naopak zvolili jednodušší a čtenářům přístupný jazyk. Milovníky statistiky a jasného vyjadřování může nepříjemně překvapit řada nepřesných pojmů, jako napíklad: většina, obvykle, téměř každý u předkládání některých zásadních tvrzení, často spojených s výsledky nějakého výzkumu. Pravdou ovšem je, že to Zimbardo a Coulombová vyřešili odkazy na zdroje svých informací, z nichž by drtivá většina měla být dohledatelná na internetu, pochopitelně v angličtině. Dále kniha obsahuje dvě přílohy, které v jasných číslech, jedna dokonce graficky, předkládají výsledky výzkumů spjatých s tématem publikace.

Některá tvrzení jsou vysvětlována na příkladech notoricky známých a oblíbených filmů či seriálů. Je úsměvné číst si kritiku pohádky Ledové království a představit si autory navržené prohození rolí ženských a mužských aktérů. Velmi dobře to však ilustruje stereotypy, které jsme si podvědomě osvojili o pozici mužů a žen ve společnosti.

Potenciálních negativ Odpojeného muže je větší množství a samozřejmě záleží na čtenáři, jak moc mu budou vadit. Kniha je, pochopitelně, zaměřena na prostředí USA, proto zmiňované statistiky či kritika systému vyplácení sociálních dávek nemá dostatečnou relevanci v českém prostředí. Mnoho čtenářů též může namítnout, že je těžké určit, zda jsou některé popisované jevy spíše příčinou, tak jak to podává autorské duo, či následkem zlenivění a úpadku schopností dnešních mužů. Knize též nepomáhá fakt, že se ve snaze o co nejširší pojetí dané problematiky jakoby rozmělní její výklad a Zimbardo s Coulombovou chvílemi odbíhají od ústředního tématu publikace až příliš daleko.

Celkově je kniha dobrým výchozím bodem pro diskuzi o jednom z negativních fenoménů dnešní doby, který vnímá stále větší množství lidí. Nejenže seznamuje s „nepoužitelností“ velké části dnešních mladých samců druhu Homo sapiens sapiens, ještě se snaží dobrat jejích příčin a nabídnout řešení. Nejedná se o exaktní odbornou publikaci, kniha je přístupná každému zájemci o tuto problematiku, který se nebojí trochu zapřemýšlet.

Odpojený muž
Autor Philip Zimbardo, Nikita D. Coulombová
Překlad Libuše Čížková,Kateřina Klabanová
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 978-80-247-5797-1
Ediční řada Psyché

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení