Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Richard Jedlička – Psychický vývoj dítěte a výchova: Jak porozumět socializačním obtížím

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Dětství a mládí předznamenává další život člověka, učí ho čelit obtížím, jednat s lidmi i hledat své místo v nelehkém světě. Přestože na něj mnozí idylicky vzpomínají, i ono je plné nástrah a může být neradostné až tragické. Právě na problémy dětství a dospívání, především spojenými se začleněním do kolektivu, vyrovnáváním se se svými odlišnostmi a nesprávnou výchovou, se zaměřuje publikace docenta psychologie Richarda Jedličky. Knihu nazvanou Psychický vývoj dítěte a výchova s podtitulem Jak porozumět socializačním obtížím vydalo nakladatelství GRADA.

 

Psychický vývoj dítěte a výchova: Jak porozumět socializačním obtížímDílo Richarda Jedličky je určeno studentům a učitelům psychologie, pedagogiky, příbuzných oborů i lidem, kteří s dětmi a mládeží již pracují. Ocení je všichni, kteří se chtějí lépe seznámit s psychikou dětí a dospívajících, tedy teoreticky i rodiče, byť musí mít dostatečné vědomosti, aby porozuměli veškerému obsahu.

Kniha je jednoduše a příhodně rozdělena do čtyř rozsáhlých oddílů. Kratší první se zabývá obecně výchovou i jejími současnými specifiky, zbylé tři jsou rozděleny na rané a střední dětství a období dospívání. Ve všech případech se soustředí na úkazy, které jsou pro dané období lidského života typické.

V Psychickém vývoji dítěte a výchově se nevyskytují nové a převratné myšlenky, je spíše kompilací předchozích bádání. Může tak pomoci při seznámení se s problematikou, nebo jako shrnutí dosavadních zásadních poznatků. Prezentuje velké množství hypotéz a paradigmat, od největších klasiků psychologické vědy, jakými jsou Sigmund Freud či Alfred Adler. Nebojí se některé z těchto tvrzení stavět proti sobě. Kniha samozřejmě není postavena jen na poznatcích z počátku dvacátého století, předkládá i nové přístupy a zastoupena je v ní také česká škola, kterou reprezentuje například nedávno zesnulý Zdeněk Helus, jemuž Richard Jedlička svoji knihu věnoval.

Spíše než ve shrnutí a uspořádání známých i méně známých poznatků k problematice dětství a dospívání tkví síla knihy v kazuistikách, na kterých autor demonstruje, jak může v praxi vypadat ta či ona obtíž. Ne všechny příběhy dopadnou šťastně, ale mnohé umožňují nahlédnout i pod pokličku praxe těch, kteří se snaží zmiňovaným dětem pomoci, terapeutům, zaměstnancům škol, či specializovaných ústavů.

Jak už bylo zmíněno, kniha je určena lidem, kteří se v této problematice a jejím názvosloví alespoň částečně orientují. Přestože je v knize řada specifických termínů vysvětlena, pokud nerozumíte, co vám sděluje věta jako: „Pedagodicko-psychologická podpora poskytnutá ohroženým žákům při adaptivním řešením těžkých chvil spadá do oblasti preventivně výchovné činnosti a sociální reedukace, neboť může zabránit patologickému vývoji“ (s. 18), raději po Jedličkově knize nesahejte, případně si k ní připravte i slovník cizích slov.


Knihu zpestřují a vhodně doplňují rámečky vložené do textu a odlišené modrou barvou písma, které čtenáři stručnou formou prezentují informace spojené s výkladem. Někdy představují osobnost, o jejíž bádání se Richard Jedlička právě opírá, jindy seznamují s významným fenoménem, případně vysvětlují termín, který není běžně znám.

Jakožto odborná publikace má Psychický vývoj dítěte a výchova rozsáhlý poznámkový aparát, odkazující především na zdroje informací, a soupis pramenů a literatury.

Pokud vás tedy zajímají nástrahy, které čekají na děti a dospívající, a jste dostatečně vzdělaní k četbě odborného textu, je kniha Richarda Jedličky určena právě vám. Na přibližně dvou stech stranách přehledně a – v rámci odborné literatury – čtivě shrnuje tuto problematiku a dosavadní poznatky o ní. Svůj výklad ještě obohacuje popisy skutečných případů, se kterými se autor během své praxe setkal. Právě ty nejenže hlouběji vtáhnou čtenáře a dát mu pocit, že nečte jen o suché vědě, ale něčem co ovlivňuje životy skutečných lidských bytostí, ale umocňují poznatky obsažené v jednotlivých kapitolách.

Psychický vývoj dítěte a výchova: Jak porozumět socializačním obtížím
Autor Richard Jedlička
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 978-80-271-0096-5
Ediční řada Psyché

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení