
Recenze: Victoria Schwabová – Divoká píseň
- Vytvořeno 14. 4. 2017 2:00
- Autor: Dagmar Garciová

Zavítejte do světa stvůr. Zavítejte do města jménem Verity. Město V. je rozděleno Švem, který od sebe odděluje severní a jižní část. Sever má pod kontrolou Callume Harker a jih zase Henry Flynn. Tyto dvě strany se absolutně nemají v lásce. Každý z mužů si určil svá vlastní pravidla, podle kterých jejich území funguje. Ve městě V. nejsou lidé jedinými obyvateli. Kromě lidí je to také město příšer, ohavných stvoření vzniklých z bolesti a utrpení.
Svět, ve kterém se náš příběh odehrává, je krutý. Lidé jsou krutí, příšery jsou neovladatelné a udržet si zde čistou duši je úkolem velmi obtížným, skoro až nemožným. Ve městě V. je příšera téměř na každém rohu a záruku bezpečí nemá nikdo z jeho obyvatel. Mezi stvůrami rozlišujeme malchaje, korsaje a sunaje. Korsajové se živí masem a kostmi, malchajům postačí krev a je jedno čí, kdežto sunajové se sytí pouze hříšníky a to je od ostatních příšer odlišuje. Další věcí je, že sunajové se nejvíce podobou přibližují lidem.
S povahou příšer obeznamuje říkanka, která se vám vryje pod kůži a po celou dobu čtení se k ní jistě budete vracet. Tady je:
„Zrůdy a zrůdičky velký i malý,
vás by si, dětičky, k večeři daly.
Korsaji zubatí s ostrými drápy
vyschlí a kostnatí budou tě trápit.
Malchaji, malchaji, hrozný to zjev,
smrtícím úsměvem sajou ti krev.
Sunaji s očima jak z černé tuši,
písničku zahrají, vezmou ti duši.
Zrůdy a zrůdičky velký i malý,
vás by si, dětičky, k večeři daly.“ (s. 45)
August, jeden z hlavních hrdinů, je sunaj. August není spokojený se svým údělem a chce se stát člověkem, jak jen to půjde. Jeho nástrojem se staly housle a jejich tón je smrtící. Společně s Henry Flynnem se snaží v Jižním městě vymýtit zlo a chránit tak jeho obyvatele. Příměří, které bylo uzavřeno mezi severem a jihem, je tenké a schyluje se k jeho rozpadu, proto Flynn nastrčí Augusta, aby v severní části sledoval jedinou dceru Calluma Harkera, Kate. Kate byla držena co nejdál od města V. a byla nucena navštěvovat internátní školy. Nikdy ani v jedné nezůstala dlouho, vždy to zařídila tak, aby ji vyhodili. Všechny tyhle pokusy směřovaly k tomu, aby se mohla vrátit do svého rodného města, což se jí nakonec povedlo. Kate by udělala naprosto cokoli, aby stoupla v očích svého otce a dokázala mu, že umí být stejně krutá a nemilosrdná jako on.
Vykreslení lidského charakteru jako něčeho, z čeho se rodí příšery, je opravdu nápadité. Zlo plodí jen zlo. Ale proti zlu se dá bojovat. Autorka v Divoké písni stvořila dystopický svět, který působí velmi plasticky a vše do sebe hezky zapadá. Verity vzniklo spojením měst dřívějších Spojených států amerických.
Kate a Augusta nebyl problém si oblíbit, jelikož oba mají něco do sebe. Dcera tyrana, která se snaží dokázat, čeho všeho je schopna, a příšera, která se chce stát člověkem. Jejich chování nebylo bezhlavé a nepostrádalo určitou logiku. Škoda jen, že jsme nemohli hlouběji nahlédnout do jejich myslí a nedozvěděli se více o jejich minulosti.
Divokou píseň bych rozhodně označila za skvělý fantasy počin. Nechybí napětí, dobrodružství a překvapivé zvraty. Kniha má dobře propracovaný svět, nese v sobě prvky originality a je psána velmi čtivým stylem. Všemi těmito aspekty si autorka podmaňuje své čtenáře, příběh nadchne kluky i holky, mladistvé i dospělé. Konec je otevřený, a tak nemusíte truchlit, protože Divokou písní se s městem V. neloučíme. Ještě tento rok se můžeme těšit na pokračování, které ponese název Temný duet.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...