
Recenze: Hanne Egghardtová – Muži Marie Terezie
- Vytvořeno 31. 3. 2017 1:00
- Autor: Radka Jakubíčková

Snad každý zná Marii Terezii jako jedinou vládnoucí ženu na českém trůně, schopnou panovnici a matku šestnácti dětí. Všichni si její jméno spojí s povinnou školní docházkou, prvním sčítáním lidu, číslováním domů a soupisem půdy. Tyto reformy jsou ve všeobecném povědomí připisovány vládě Marie Terezie. Kniha Muži Marie Terezie. Její milovaní, její rádci a opory trůnu autorky Hanne Egghardtové seznamuje čtenáře s muži, kteří sehráli důležitou roli v jejím soukromém životě a ovlivnili politickou kariéru.
Bohatě ilustrovaná publikace nabízí devět medailonů významných mužů. Zavzpomínáme-li na hodiny dějepisu, vylovíme z hloubi paměti s jistotou jméno manžela Františka Štěpána Lotrinského, syna Josefa II., popřípadě generála Ernsta Gideona z Laudonu. Kromě těchto tří mužů se zde dále objevuje soukromý tajemník Emanuel Silva-Tarouca, nejdůležitější rádce Josef ze Sonnenfelsu, osobní lékař Gerard van Swieten, rádce a intrikán Václav Antonín z Kounice a Rietbergu, kancléř a úředník Friedrich Wilhelm z Haugwitze a polní maršál a zakladatel vojenské akademie Leopold hrabě Daun.
Každá kapitola se věnuje jednomu z těchto mužů, kteří čtenáře zavedou do zákulisí císařského domu pokaždé jinými dveřmi a rozkrývají jedinečný a velmi zajímavý pohled na úsek světových nebo českých dějin. Nepřímo se touto cestou dozvídáme také perličky ze života Marie Terezie, kterou známe z portrétu jako silnější, přísně vyhlížející dámu. Málokdo ale tuší, že před smrtí svého otce Karla VI., tedy než se sama ujala vlády, plula životem jako nespoutaný vítr a nezpomalilo ji ani téměř neustálé těhotenství. Kniha mimo jiné prozradí, který z mužů jí byl nejvíce nápomocen právě v době, kdy se musela nezasvěcena do povinností vladaře ujmout vlády, a zůstal jí oddán hlubokým přátelstvím až do smrti, dokonce obě děti pojmenoval po císařském páru – Marie Terezie a František Štěpán. Dozvíme se, kam až sahaly povinnosti osobního lékaře arcivévodkyně a jejích dětí. V této funkci nestačilo pouze ordinovat zábaly a klystýry, ale také například naučit jedno z dětí jíst rybí maso. Pochopíme, kdo opravdu stojí za všemi důležitými reformami a přes jaké překážky se ubíraly cesty k vojenské slávě dvou známých generálů.
Autorka poutavě přibližuje život rakouské arcivévodkyně, české a uherské královny a manželky císaře Svaté říše římské prostřednictvím osudů mužů, jež vstoupili do jejího života – někteří řízením osudu, druzí politickými tahy a další cílenou volbou. Prostý popisný postup, jímž jsou podávány životopisné údaje, se střídá s dynamickým, strhujícím vtažením do krizových momentů života Marie Terezie. Autentičnost jednotlivých kapitol je podtržena četnými citacemi z korespondence, historických publikací a pramenů. Kniha bude dobrou společnicí všem, kdo se zajímají o život osobností světové i české historie,a chtějí si doplnit mozaiku svých znalostí o informace, které se neuvádějí v učebnicích dějepisu.
Ukázka z knihy
Marie Terezie si uvědomovala význam mužského následníka trůnu, důležitost pokračování dynastie. Jak taky dokázala u svých politováníhodných dcer, které provdala z čistě dynastických úvah, měly tyto otázky pro ni absolutní přednost. Osobní pocity nesměly hrát žádnou roli. To platilo i pro Josefa. Jakkoliv se tomu vzpíral, Marie Terezie opět vzala otěže do svých rukou a začala se už brzy po Isabelině smrti rozhlížet po nové kandidátce na svatbu. Josef by dal přednost Isabelině mladší sestře, té bylo ale teprve 14 let, byla velmi živá, a navíc už zaslíbená princi z Asturie. Nabídka katolických princezen přicházejících v úvahu ale byla v té době v Evropě velmi malá. Takže se Marie Terezie rozhodla pro Marii Josefu Bavorskou. (Str. 38)
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...