Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marie Benedictová – Einstein & Einstein

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Albert Einstein je celosvětově známým a uznávaným vědcem. Jaký byl ale v osobním životě? Jak se choval ke své manželce a svým dětem? Kniha Einstein a Einstein je ale převážně o jeho dlouho přehlížené první ženě. Autorka Marie Benedictová se na ni zaměřila i z toho důvodu, že teorie relativity není možná tak úplně jen dílem slavného muže.


knihaMileva Maricová začala v roce 1896 studovat v Curychu. Jako jednadvacetileté dívce z malého městečka v Srbsku se jí dostalo velké cti, když mohla začít navštěvovat prestižní curyšskou polytechniku v době, kdy ženy měly na univerzity více méně vstup zakázán. Mileva měla odmalička problém se svým okolím. Kromě toho, že její spolužačky nedokázaly přenést přes srdce její inteligenci, posmívaly se jí i kvůli jejímu kulhání. Mileva tedy do Curychu odcházela se značně poškozeným sebevědomím a upřímně se bála, jak bude snášet šikanu svých spolužáků na vysoké škole. Tam se ale naštěstí setkala se svým budoucím manželem a její život se změnil k lepšímu i díky kamarádkám z penzionu, kde bydlela.

Tento fakt se ale můžeme dočíst v mnohých již vydaných životopisech Alberta Einsteina. Kromě toho také víme, že Mileva se stala příkladnou manželkou a matkou, která se vzorně starala o svého manžela, potomky a jejich domácnost. Na fyziku nikdy nezanevřela, a i když neměla už tolik prostoru a času jako za dob studií, snažila se neustále vzdělávat v odborných časopisech a konverzacích se svým manželem a jeho kolegy. Jak ale zasáhla Mileva do nejslavnějšího objevu svého manžela? Nepoložila základy této teorie právě ona? Pravdu se už asi nikdy nedozvíme, z mnohých historických pramenů je ale zřejmé, že manželka Alberta Einsteina na této teorii pracovala s ním. A do dnes se ve vědeckém světě vedou debaty o tom, komu by se mělo přiřknout autorství. Jednou ze stop by mohl být i fakt, že Einstein věnoval své manželce celou svou finanční odměnu, kterou získal po převzetí Nobelovy ceny právě za teorii relativy. 

Kniha Einstein a Einstein patří do Edice životopisů, které už nějakou dobu vycházejí v nakladatelství Metafora. Jsou to knihy, které jsou založené na pravdě a čerpají z historických událostí, ale zároveň jsou doplněny vymyšleným příběhem autora. Nejinak je tomu i u knihy Einstein a Einstein. Autorka se nesnaží přinést nový pohled na Alberta Einsteina, naopak chce čtenáři přiblížit jeho neméně úspěšnou manželku, která pokud by žila v jiné době, byla by možná považována za génia. Ona však svůj úspěch vyměnila za rodinu a obětovala se ve prospěch tepla domácího krbu. I když musím na jednu stranu říct, že autorka tohoto slavného vědce nepopsala v příliš kladném světle. Příběh Milevy Maricové zaujme nejednu úspěšnou ženu, která musela bojovat s předsudky svého okolí. I v dnešní moderní době se totiž často může stát, že muži své ženské protějšky podceňují. A to i přesto, že nám historie neustále předkládá důkazy o tom, jak silné a úžasné mohou ženy být. 

Einstein & Einstein
Autor Marie Benedictová
Překlad Filip Klausner
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 272
ISBN/EAN 978-80-7359-511-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení