
Recenze: Marie Benedictová – Einstein & Einstein
- Vytvořeno 2. 4. 2017 1:00
- Autor: Tereza Zítková

Albert Einstein je celosvětově známým a uznávaným vědcem. Jaký byl ale v osobním životě? Jak se choval ke své manželce a svým dětem? Kniha Einstein a Einstein je ale převážně o jeho dlouho přehlížené první ženě. Autorka Marie Benedictová se na ni zaměřila i z toho důvodu, že teorie relativity není možná tak úplně jen dílem slavného muže.
Mileva Maricová začala v roce 1896 studovat v Curychu. Jako jednadvacetileté dívce z malého městečka v Srbsku se jí dostalo velké cti, když mohla začít navštěvovat prestižní curyšskou polytechniku v době, kdy ženy měly na univerzity více méně vstup zakázán. Mileva měla odmalička problém se svým okolím. Kromě toho, že její spolužačky nedokázaly přenést přes srdce její inteligenci, posmívaly se jí i kvůli jejímu kulhání. Mileva tedy do Curychu odcházela se značně poškozeným sebevědomím a upřímně se bála, jak bude snášet šikanu svých spolužáků na vysoké škole. Tam se ale naštěstí setkala se svým budoucím manželem a její život se změnil k lepšímu i díky kamarádkám z penzionu, kde bydlela.
Tento fakt se ale můžeme dočíst v mnohých již vydaných životopisech Alberta Einsteina. Kromě toho také víme, že Mileva se stala příkladnou manželkou a matkou, která se vzorně starala o svého manžela, potomky a jejich domácnost. Na fyziku nikdy nezanevřela, a i když neměla už tolik prostoru a času jako za dob studií, snažila se neustále vzdělávat v odborných časopisech a konverzacích se svým manželem a jeho kolegy. Jak ale zasáhla Mileva do nejslavnějšího objevu svého manžela? Nepoložila základy této teorie právě ona? Pravdu se už asi nikdy nedozvíme, z mnohých historických pramenů je ale zřejmé, že manželka Alberta Einsteina na této teorii pracovala s ním. A do dnes se ve vědeckém světě vedou debaty o tom, komu by se mělo přiřknout autorství. Jednou ze stop by mohl být i fakt, že Einstein věnoval své manželce celou svou finanční odměnu, kterou získal po převzetí Nobelovy ceny právě za teorii relativy.
Kniha Einstein a Einstein patří do Edice životopisů, které už nějakou dobu vycházejí v nakladatelství Metafora. Jsou to knihy, které jsou založené na pravdě a čerpají z historických událostí, ale zároveň jsou doplněny vymyšleným příběhem autora. Nejinak je tomu i u knihy Einstein a Einstein. Autorka se nesnaží přinést nový pohled na Alberta Einsteina, naopak chce čtenáři přiblížit jeho neméně úspěšnou manželku, která pokud by žila v jiné době, byla by možná považována za génia. Ona však svůj úspěch vyměnila za rodinu a obětovala se ve prospěch tepla domácího krbu. I když musím na jednu stranu říct, že autorka tohoto slavného vědce nepopsala v příliš kladném světle. Příběh Milevy Maricové zaujme nejednu úspěšnou ženu, která musela bojovat s předsudky svého okolí. I v dnešní moderní době se totiž často může stát, že muži své ženské protějšky podceňují. A to i přesto, že nám historie neustále předkládá důkazy o tom, jak silné a úžasné mohou ženy být.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...