Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Laura Rubyová – Včelí královna

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Obyvatelé Kostispár vědí vše o každém a co neví, to si domyslí. A pokud je pravda těžce uvěřitelná, tak není nic jednoduššího, než najít lepší vysvětlení. Finn O´Sullivan nahlásil únos oblíbené dívky Rózy, nikdo mu ale nevěří, ani jeho bratr Sean. Rózin únosce se ale pořád potlouká po okolí. Podaří se zmizelou vysvobodit? To se dozvíte v knize Včelí královna Laury Rubyové.


Včelí královnaFinn se protlouká všedním dnem a Rózino zmizení mu nedá spát. Nedokázal policii poskytnout popis únosce, jeho výpověď tak nepůsobila věrohodně a pátrání po dívce ustalo. Všichni měli zmizelou rádi, ale nikdo ji příliš neznal. Jednoho dne se objevila na statku bratrů Seana a Finna O´Sullivanových se svojí špatnou angličtinou a jednoho dne zase zmizela. Obyvatelé se snaží se zmizením smířit. Finn nalézá útěchu u Priscilly Willisové, která nenávidí své jméno a nechává si říkat Petey. Vše se obrací k lepšímu, když o sobě dává vědět Rózin únosce.

Jak se můžete dočíst z ohlasů na knihu, jedná se o dílo z literárního směru magický realismus. Realita se tu proplétá s magií a vytvářejí jedinečnou kompozici. Finn si není jistý, zda jeho vztah s Petey a kouzelné projížďky na koni jsou reálné, nebo pouze klam. Magickou atmosféru textu dotvářejí i odlišné pohledy na známé věci. Postavy třeba přemýšlejí nad tím, zda kukuřice nehlídá strašáka. I vysvětlení některých událostí knihy je třeba hledat v nadpřirozenu.

V souladu se zvoleným literárním žánrem jsou čtenáři představeny odlišné úhly pohledu na dané události. Děj, psaný v er-formě, začíná nějakou dobu po Rózině zmizení. Kniha je rozdělená podle uplynulého času do čtyř částí, které nesou označení měsíců (např. Červen: měsíc jahod, Červenec: měsíc hromu). Dané nadpisy působí jako zemědělský kalendář a symbolizují pro mě letargii obyvatelstva Kostipár vůči spáchanému zločinu a návrat k normálnímu stavu. V první části knihy se více méně pravidelně střídají kapitoly z Finnova a Rózina pohledu. Prostřednictvím Finnových kapitol jsou čtenáři představeny Kostispáry a problémy O´Sullivanových. Róza naopak popisuje své vězení a postupně poodhaluje svoji minulost. Od druhé části seznamuje autorka s pohledy dalších tří postav, z toho si nejvíc prostoru vysloužila Petey. Knihu rámují dvě kapitoly se stejným názvem Obyvatelé Kostipár na způsob prologu a epilogu, ve kterých je hlavně popisován Finn a to, jak ho jeho bližní vnímají.

Kostispářané si nehledí svého, proto je zobrazen život hrdinů pod drobnohledem kritických sousedů. Mezilidské vztahy nejsou komplikované pouze mezi obyvateli, ale i v rodinách. Bratry O´Sullivanovy například opustila matka (jejich jediný žijící rodič) s vysvětlením, že jsou dost staří, aby se o sebe postarali sami. Mladší syn sice ještě nedosáhl plnoletosti, ale náruč nového přítele přece nepočká.

Autorka pracuje s odkazy na staré řecké báje a pověsti, ale i na Hitchcockovu tvorbu. K nalezení jsou i polská slovíčka, jelikož postava Rózy pochází z Polska. I na tematizování klišé se dostalo – princ se nevypravil na bílém koni pro svou princeznu, a tak někdo jiný musí snažit vysvobodit. Do děje je i zakomponovaná básnička, která hezky a jednoduše shrnuje Finnovo citové rozpoložení v průběhu knihy.

Kniha není klasické fantasy o kouzelnících, ani zde není na prvním místě akce. Publikace je určená čtenářům od 15 let, kteří se mohou ztotožnit s problémy dospívání. Autorka dále nabízí neotřelý pohled na svět a obyvatele jedné vesnice, která se v Illinois skutečně nachází. Postavy jsou reálné, dopouštějí se chyb a někdy se je i snaží napravit, jindy se zahrabou ve svém utrpení. Pořád se ale ještě mohou dočkat odpuštění. Laura Rubyová jednoduše brilantně snoubí fikci s realitou.


Včelí královna
Autor Laura Rubyová
Překlad Kryštof Herold
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 978-80-253-2929-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení