Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: George R. R. Martin, Gardner Dozois – Darebáci

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Koho zvolíte? Luka Skywalkera nebo Hana Sola? Supermana nebo Batmana? Losnu nebo Mažňáka?


knihaPokud jste vybírali ty druhé, jste na tom stejně jako George R. R. Martin. Současná literární superstar má také raději ty hrdiny s poskvrnou, případně nějakou tou hanou. Možná právě proto sehnal dvacet svých kolegů a kolegyň, dal jim za úkol dodat povídky o hrdinech, kteří tak docela hrdiny nejsou, a se svým přítelem Gardnerem Dozoisem sestavili antologii nazvanou trefně Darebáci. Přestože Martinovo jméno svítí na přebalu knihy jako neonový billboard, není zdaleka jedinou píšící hvězdou, která přispěla. Mnohým českým čtenářům budou známa i jména Gillian Flynnová, Garth Nix, Patrick Rothfuss či Neil Gaiman.

Může se zdát, že jsou Darebáci knihou pro fanoušky fantasy literatury. Obálka s proslaveným železným trůnem ukutým z mečů poražených nepřátel, jméno otce sborníku Martina a mnohých přispěvatelů podtrhují dojem, který však není pravdivý. Dvě třetiny z jednadvaceti uvedených děl obsahují fantastické motivy, ale přesto se mnohé povídky odehrávají v našem světě, ať už současném, či minulém.

Darebáci jsou již třetím sborníkem tematických povídek, pod kterým jsou Martin a Dozois podepsáni. První z nich – Válečníci, v originále Warriors – nikdy nevyšel v českém překladu, ten druhý – Nebezpečné ženy – vydalo nakladatelství Motto spadající pod Albatros media. Darebáků se ujalo nakladatelství Argo a dalo si velkou práci s jejich vnější grafickou podobou i s překlady jednotlivých povídek. Na knize pracovalo jedenáct překladatelů a odvedli velmi dobrou práci.

Úvodní povídka Joea Abercrombieho připravuje čtenáře na to, co jej čeká. Honba za tajemným balíčkem, který v průběhu vyprávění snad desetkrát změní majitele, ale jsou svým způsobem pěkní podrazáci, naznačuje rozmanitost toho, co následuje. Každá z povídek je unikát tématem, zakotvením i způsobem vyprávění.

V Darebácích lze nalézt vynikající povídky. Osobně k nim řadím Bleskostrom Patricka Rothfusse nebo Žesťová žihadla od Bradleyho Dentona. První jmenovaná popisuje jeden den v životě Basta, tvora z vílí říše Fae, jenž v přestrojení mezi lidmi působí jako pomocník v hostinci. Přes den tráví čas u bleskostromu, kam za ním chodí děti, aby jim poradil s jejich drobnými lumpárnami a strastmi. Podle velikosti pomoci však musí Bastovi prozradit nějaká tajemství či poskytnout drobné protislužby. Naproti tomu Žesťová žihadla se odehrávají v Texasu a jejich hlavním hrdinou je zastupující učitel místní střední školy. Nejedná se však o zrovna mravného chlapíka. Když se dozví o plánu několika žáků ukradnout a prodat školní žesťové nástroje, nejenže jejich počínání neohlásí, ale ještě čeká na proběhnutí obchodu, aby mohl jejich nekalý výdělek shrábnout do vlastní kapsy. Copak je něco špatného na okrádání zlodějů?

Přestože se většina povídek povedla, najdou se mezi nimi i kusy, jako Bouřlivá dvacátá léta Carrie Vaughnové nebo Těžké kovy od Cherie Priestové, které si čtenáři spíše protrpí, než vychutnají.

Jak to u povídkových antologií bývá, je těžké jasně ji doporučit určitému okruhu čtenářů. Milovníci fantasy literatury v ní najdou hned několik střípků z oblíbených knih a ság, jako Nikdykde Neila Gaimana, Kroniky královraha Patricka Rothfusse nebo Hra o trůny G. R. R. Martina. Na druhou stranu jsou zde však i vynikající povídky zakotvené v realitě od Gillian Flynnové, Joea R. Landsdala či Davida W. Bella. Velmi tak záleží na osobním vkusu každého čtenáře, stejně jako jeho předešlé zkušenosti s tím či oním autorem. Hrdiny mnoha vyprávění jsou totiž postavy, o kterých tito autoři píší dlouhodobě. Obvykle neznalost jejich předchozí tvorby není na škodu, maximálně čtenáři chvíli trvá, než se zorientuje. Lze je také brát jako seznámení se s tvorbou dané spisovatelky či spisovatele a otevření dveří k dalším literárním zážitkům.


Pokud někde vadí neznalost předchozí tvorby, je to paradoxně u hlavní hvězdy sborníku – George Martina. Jeho povídka Darebný princ neb též Králův bratr je spíš dějepisným záznamem o výseku historie království rodu Targaryenů. Neobsahuje přímou řeč, zato desítky jmen, příbuzenských i jiných vazeb a vztahů, z nichž půjde mnoha čtenářům hlava kolem. Ústředním hrdinou, stejně jako v jeho globálně milované sáze Píseň ledu a ohně, je totiž svět, který vytvořil, a nikoliv osoba. Máte-li jej rádi, bude vás jeho příspěvek zajímat a celkem i bavit. Neznáte-li ho, budete se v jednom kuse ztrácet a nepochopíte, jak si příběhy z pera tohoto pána mohlo oblíbit tak neskutečné množství lidí.

V předešlých antologiích – Válečníci a Nebezpečné ženy – se nepodařilo dát dohromady takový počet slavných jmen. U Darebáků se to odrazilo nejen na marketingovém potenciálu sbírky, ale i na její kvalitě. Medailonky před povídkami se jen hemží zmínkami o obdržených oceněních a literárních úspěších, ale nejsou to jen nafouknuté bubliny. Většina spisovatelů dodala výborné příspěvky, Gillian Flynnová například dokazuje, že je více než jen autorka populární Zmizelé.

Jak už bylo napsáno, velmi záleží na osobních preferencích čtenářů. Máte-li rádi současnou světovou fantasy, jsou Darebáci jednoznačně pro vás. Určitě ale zvažte koupi knihy i v případě, že si rádi přečtete dobré povídky bez ohledu na žánr, či vás zaujalo jméno alespoň jednoho autora. Většina z dvaceti jedna povídek je výborná a na ty zbylé snadno a rychle zapomenete. 

Název knihy: Darebáci
Autor:  George R. R. Martin, Gardner Dozois
Překlad: Jitka Cardová, Marek Drda, Aleš Drobek, Jiří Engliš, Tomáš Jeník, Olga Machačová, Daniela Orlando, Tadeáš Pelech, Richard Podaný, Jana Rečková, Robert Tschorn
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 580
ISBN: 978-80-257-1906-0 
Ediční řada: 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení