Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martin Daneš – Z deníku pařížského recepčního

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Co si může do deníku zapisovat člověk, stojící za pultem v hale hotelu v metropoli Francie? Taková myšlenka prolétne hlavou čtenáři, kterému se poprvé dostane do rukou kniha Martina Daneše Z deníku pařížského recepčního.


Slova „deník“ a „pařížský“ evokuje díky některým románům cosi pikantního, něco, o čem se nesluší mluvit, ale lidé to rádi poslouchají. Ale už v okamžiku, kdy si navnaděný čtenář přečte anotaci knihy, zjistí, jak daleko je od pravdy. I když… deník Martina Daneše – až na výjimky – reflektuje politickou a společenskou situaci v naší zemi, což z určitého, trochu zvrhlého pohledu pikantní je.

Obsahem útlé knížky jsou sloupky, zveřejněné v deníku Metro (http://www.metro.cz/) v letech 2008 – 2016. Texty, připomínající časosběrné dokumenty, mají vždy zvláštní kouzlo, čtenář se jejich prostřednictvím může lehce vrátit v čase a připomenout si, jak se žilo a o čem se mluvilo. Pokud máte zkušenosti s takovými knihami, asi vás nepřekvapí, jak je lidská paměť krátká, jak snadno mohou lidé na špici politiky ignorovat své sliby a přizpůsobovat svou rétoriku momentální situaci.   

Autor, přestože žije trvale ve Francii, glosuje dění v české společnosti s velkým přehledem, svědčícím o tom, že sleduje aktuální zprávy pozorněji než průměrný Čech. Možná právě fakt, že se nemusí neustále potýkat s důsledky ledabylé práce zákonodárců, myslících spíše na vlastní prospěch než na seriózní práci, autorovi umožňuje odstup, nadhled nutný k tomu, aby se člověk mohl nad vším pousmát.

Nedá se říct, že by Martin Daneš sveřepě tepal zlořády politiků či seriózně rozebíral nelehkou hospodářskou situaci a tvářil se, že všemu rozumí. Pouze komentuje, a to s lehkostí, svědčící o zkušenosti a talentu. V úvodu autor zmiňuje spisovatele Karla Poláčka, což je velmi příznačné. Deníkem pařížského recepčního se vracíme do doby, kdy novináři dbali na jazyk, který používají, a nedeformovali ho podle vkusu ulice. Danešovy sloupky je příjemné číst také pro decentnost, s jakou přistupuje k absurdnosti dnešního dění. Nesnižuje se k prvoplánové satiře, i když témata, s nimiž pracuje, často přesahují chápání zdravého rozumu.

Jen občas autor zabrousí od věcí veřejných ke svým soukromým, jako to například dělá v textech Pastelky vyměřují čas nebo Dopis příteli, v nichž se ohlíží za tím, co nestihl učinit. Sympatické je i to, že dokáže s odstupem času připustit svůj omyl, jak píše v článku Den Václava Havla. Pravdou je, že mnoho lidí muselo po letech uznat, že Václava Havla je těžké nahradit.

Kniha Z deníku pařížského recepčního v sobě skrývá jakousi malou kroniku, průřez některými událostmi, které v minulých letech tvořily obsah zpráv v médiích. Ty jsou zpracovány s humorem, umocněným faktem, že čtenář může některá fakta konfrontovat s jejich důsledky po několika letech.

Název: Z deníku pařížského recepčního
Autor: Martin Daneš
Nakladatel: Štengl Petr
ISBN: 978-80-87563-48-9
Stran: 96 stran
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení