Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martin Daneš – Z deníku pařížského recepčního

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Co si může do deníku zapisovat člověk, stojící za pultem v hale hotelu v metropoli Francie? Taková myšlenka prolétne hlavou čtenáři, kterému se poprvé dostane do rukou kniha Martina Daneše Z deníku pařížského recepčního.


Slova „deník“ a „pařížský“ evokuje díky některým románům cosi pikantního, něco, o čem se nesluší mluvit, ale lidé to rádi poslouchají. Ale už v okamžiku, kdy si navnaděný čtenář přečte anotaci knihy, zjistí, jak daleko je od pravdy. I když… deník Martina Daneše – až na výjimky – reflektuje politickou a společenskou situaci v naší zemi, což z určitého, trochu zvrhlého pohledu pikantní je.

Obsahem útlé knížky jsou sloupky, zveřejněné v deníku Metro (http://www.metro.cz/) v letech 2008 – 2016. Texty, připomínající časosběrné dokumenty, mají vždy zvláštní kouzlo, čtenář se jejich prostřednictvím může lehce vrátit v čase a připomenout si, jak se žilo a o čem se mluvilo. Pokud máte zkušenosti s takovými knihami, asi vás nepřekvapí, jak je lidská paměť krátká, jak snadno mohou lidé na špici politiky ignorovat své sliby a přizpůsobovat svou rétoriku momentální situaci.   

Autor, přestože žije trvale ve Francii, glosuje dění v české společnosti s velkým přehledem, svědčícím o tom, že sleduje aktuální zprávy pozorněji než průměrný Čech. Možná právě fakt, že se nemusí neustále potýkat s důsledky ledabylé práce zákonodárců, myslících spíše na vlastní prospěch než na seriózní práci, autorovi umožňuje odstup, nadhled nutný k tomu, aby se člověk mohl nad vším pousmát.

Nedá se říct, že by Martin Daneš sveřepě tepal zlořády politiků či seriózně rozebíral nelehkou hospodářskou situaci a tvářil se, že všemu rozumí. Pouze komentuje, a to s lehkostí, svědčící o zkušenosti a talentu. V úvodu autor zmiňuje spisovatele Karla Poláčka, což je velmi příznačné. Deníkem pařížského recepčního se vracíme do doby, kdy novináři dbali na jazyk, který používají, a nedeformovali ho podle vkusu ulice. Danešovy sloupky je příjemné číst také pro decentnost, s jakou přistupuje k absurdnosti dnešního dění. Nesnižuje se k prvoplánové satiře, i když témata, s nimiž pracuje, často přesahují chápání zdravého rozumu.

Jen občas autor zabrousí od věcí veřejných ke svým soukromým, jako to například dělá v textech Pastelky vyměřují čas nebo Dopis příteli, v nichž se ohlíží za tím, co nestihl učinit. Sympatické je i to, že dokáže s odstupem času připustit svůj omyl, jak píše v článku Den Václava Havla. Pravdou je, že mnoho lidí muselo po letech uznat, že Václava Havla je těžké nahradit.

Kniha Z deníku pařížského recepčního v sobě skrývá jakousi malou kroniku, průřez některými událostmi, které v minulých letech tvořily obsah zpráv v médiích. Ty jsou zpracovány s humorem, umocněným faktem, že čtenář může některá fakta konfrontovat s jejich důsledky po několika letech.

Název: Z deníku pařížského recepčního
Autor: Martin Daneš
Nakladatel: Štengl Petr
ISBN: 978-80-87563-48-9
Stran: 96 stran
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení