Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Piu Marie Eatwellová – Žáby se přece jedí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

O Francii existuje řada mýtů a pověr, které mají na svědomí většinou jejich „nepřátelé“ Angličané. Kniha Piu Marie Eatwellové Žáby se přeci jedí na základě dostupných informací tyto mýty buď potvrzuje, anebo vyvracuje. Ti, které zajímá Francie, by si rozhodně tento titul neměli nechat ujít.


knihaChtěli byste vědět, jestli je pravda, že Francouzi jedí žáby a šneky? Myslíte si, že jsou opravdu posedlí sexem? A co mýtus, který tvrdí, že jsou francouzské ženy obdařeny tak skvělým metabolismem, díky němuž neztloustnou ani deko, i když se opájí vínem, jedí tučné sýry a bagety? Tato kniha vám zodpoví tyto i mnoho dalších otázek, které si v souvislosti s Francií pokládáte. 

Autorka svou knihu rozdělila do deseti kapitol podle témat, kterým se věnují. Najdeme zde kapitolu zaměřenou na francouzskou kuchyni, další pak francouzským ženám a také kapitolu věnovanou mýtům hlavního města Paříže. Každá kapitola obsahuje několik legend, které autorka vždy stručně představí, podloží informacemi z historie, statistického úřadu či jiných institucí. Nakonec zhodnotí, zda legenda odpovídá pravdě, či je jen založen na fikci. Mnoho mýtů, jak už jsem zmínila na začátku, pochází od Angličanů, kteří odjakživa nemají s Francouzi právě vřelé vztahy. Právě Angličané přišli s názorem, že každý Francouz jezdí na kole v pruhovaném tričku a baretu, v ústech má cigaretu a podpaží čerstvou bagetu a cibuli. Naopak Francouzi rádi tvrdí o svých sousedech to, že neumějí vařit nebo že jim Angličané zabrali jejich venkov. Některé tyto informace bývaly pravdivé, ale v dávné minulosti, dnes už spousta z toho neplatí.

Jako se mění svět a s ním lidstvo, tak se mění i Francie a její obyvatelstvo. To, co platilo ještě před deseti lety, není dnes už pravda. Díky médiím a sociálním sítím mají dnešní mladí lidé svět jako na dlani a mohou se v módě, v hudbě a dalších odvětvích řídit trendy, které platí na druhé straně zeměkoule. Už dávno neplatí, že Francie je zemí, kde všichni pijí víno a jedí s chutí sýry. Mladí lidé rádi ochutnávají a experimentují, do popředí se dostává pivo a drinky, oblíbeným jídlem jsou čínské speciality či japonské suši. 

Tak i tak je Francie zajímavou zemí plnou krásné přírody, dobrého vína a vynikajícího sýra. Milovníci kultury si na své přijdou v přepychových zámcích, velkém počtu muzeí a samozřejmě i v samotném hlavním městě, kde vedle klasických budov stojí ty moderní. A i když jsou mnohé tradice již na ústupu a samotní Francouzi dávají přednost potravinám a nápojům z jiných zemí, mnohé dobré zůstává.

Knihu doporučuji všem, kteří našli ve Francii zalíbení. U knihy se nejen pobaví díky trefným citátům slavných osobností týkajících se daného tématu, ale i dozví věci, o kterých  možná neměli ani tušení. 

Ukázka
André Simon, ve Francii narozený gurmán a obchodník s vínem, který začátkem dvacátého století řadu let dominoval britské vinné scéně, jednou poznamenal, že jídlo bez vína je mrtvola; víno bez jídla pouhý duch; jsou-li spojeni a výtečně se k sobě hodí, pak tvoří tělo a duši, živoucí partnery. Před několika desítkami let by francouzské jídlo bez vína bylo gastronomickým kacířstvím. (s. 60)

Pokud zbožňujete Francii, oblíbíte si knihu Žáby se přece jedí, ve které naleznete mnohé zajímavé informace o této zemi. 

Název Žáby se přece jedí
Autor Piu Marie Eatwellová
Překlad Jitka Fialová
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 328
ISBN 978-80-257-1925-1

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení