
Recenze: Iwona Kienzler – Evropa je rodu ženského
- Vytvořeno 16. 2. 2017 1:00
- Autor: Tereza Zítková

V historii měly ženy podstatně menší práva než muži. Správná žena měla být primárně dobrou manželkou a matkou, vládu a případnou obživu rodiny měl obstarat muž. I přes tento handicap se uměly ženy realizovat a velice často vládly místo svých mužských protějšků. Kniha Evropa je rodu ženského polské autorky Iwony Kienzlerové představuje čtenáři nejznámější panovnice našeho kontinentu.
Kniha obsahuje dvanáct medailonků žen, díky nimž se naše dějiny formovaly tak, jak se formovaly. Některé z nich byly urozeného původu, jiné sice ne, ale dokázaly svou krásou či inteligencí okouzlit vlivné muže, dostat se tak do jejich přízně a zajistit si pohodlný a spokojený život. Většině z nich ale nestačilo realizovat se v oblasti mateřství a nechtěly být jen ozdobou svého úspěšného a slavného partnera, chtěly být také užitečné a toužily po tom, aby využily svůj intelekt. I když v historii nebylo možné, aby vládla sama žena, dokázaly si trůn pro sebe zajistit. Vládly místo svých nezletilých potomků, prohlásily své muže nepříčetnými apod.
Velice úspěšnou panovnicí se stala Kateřina Veliká, která vládla v Rusku. I když z počátku své vladařské kariéry musela bojovat s mnohými příkořími, překonala je a nakonec vládla na trůnu sama několik desetiletí. Už od malička byla připravovaná svými rodiči na fakt, že se vdá za budoucího panovníka. Její nastávající muž ale nebyl silnou postavou, a tak se po jejich sňatku velice brzy vlády ujala právě Kateřina, i když musela čelit své tvrdohlavé tchýni. I přestože byla Kateřina Veliká známá prostopášnice a milenci se v její posteli střídali často, dala světu i mnoho dobrého. Vybudovala čtyřpatrový sirotčinec, v té době největší v Evropě, kde ženy, které nechtěly své děti, je zde mohly anonymně odložit – tedy něco na způsob dnešních babyboxů. Zasloužila se také o založení první medicínské koleje v zemi. Ač sama trpěla tím, že jí její tchýně vzala děti hned po narození, aby je mohla vychovávat sama, udělala Kateřina to samé svým dětem. Roli babičky si ale užívala a svým vnukům se s radostí věnovala.
Každá jednotlivá kapitola se věnuje jedné z panovnic. Kromě informací o ní samotné se čtenář může seznámit s tehdejší dobovou situací a s postavami, které ovlivňovaly tehdejšího panovníka. Člověk při četbě přijde na to, že v historii byly šlechtické rody mezi s sebou velice propojené a často se stávalo, že se brali příbuzní. Tohoto faktu ale často využívali panovníci, když už se chtěli své manželky zbavit a pořídit si ženu novou. Nalezli ve svém rodu případný důkaz o tom, že je se svou současnou manželkou příbuzný, a bylo po problému.
Spisovatelka čtenáři předkládá historii Evropy z pohledu žen. I přes jejich velkou nevýhodu v podobě podružného postavení, dokázaly tyto ženy změnit obraz jejich země, často celého kontinentu. Díky nim například Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, vzniklo mnoho skvělých literárních děl a přišlo na svět mnoho vynálezů. Přísloví „za vším hledej ženu“ tedy platilo už v dávných dobách a domnívám se, že platí dodnes.
Název Evropa je rodu ženského
Autor Iwona Kienzler
Překlad
Nakladatelství Alpress
Místo vydání Frýdek-Místek
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 264
ISBN 978-80-75432407
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...