
Recenze: Juraj Červenák – Přízraky na Devíně
- Vytvořeno 8. 1. 2017 1:00

Černý Rogan se vrací a s ním i jeho věrný průvodce Goryvlad, vůdce záhrobní vlčí smečky. Rogan se nejprve postaví čarodějnicím, které obětují své děti měsíční bohyni Chors. Doba je zlá, ne vždy jsou ti špatní špatní a dobří dobří. Každý může udělat chybu a je jen na něm, jak se k ní postaví. Následně je Černý přizván k družině nitranského knížete a jeho následovníka Pribiny na jejich cestě na Devín, kde se má mladý kněžic ucházet o ruku dcery tamního vládce Lučivoje, Jaruny. Na Devíně totiž řádí běsy a Rogan má Nitranům pomoci s jejich zahnáním.
Nitranská družina, přesněji mladý kníže, ale nejsou jediní, kdo byl přizván k poražení běsů a komu za to byl nabídnut sňatek a vláda nad hradištěm. Na Devín se vydává i kníže Mojmír, vládce Moravy. Nejenže Mojmír chce využít strategicky umístěný Devín k volnému postupu do samotné Nitry, moravský kníže se navíc zřekl starých bohů a poklonil se kříži – křesťanství se tak pomalu vkrádá do českých zemí. Podle moravského kněze Blahoslava je Rogan pouhý šarlatán a nemůže se protivit jedinému Bohu. Opravdu?
Podaří se Roganovi zastavit běsy sužující Devín a pomůže Pribinovi usednout na slíbený trůn? Kdo získá Jaruninu ruku? Kdo stojí za napadnutím nitranské družiny cestou k cíli? Stojí za vším kníže Mojmír? Nebo je vše úplně jinak? A dojde k velkému střetu křesťanství a slovanského božstva? Mnoho otázek... Pokud na ně chcete znát odpovědi, přečtěte si knihu.
Nová kniha Přízraky na Devíně z pera slovenského mistra historické fantasy přináší vše, na co jsme u něj zvyklí. Pořádnou dávku akce, slovanskou mytologii, nemalou porci humoru a hlavně Rogana s Goryvladem, kteří nezklamou žádného věrného fanouška, ba ani potenciálního nového čtenáře! Příběh přináší spoustu zvratů, které ději pomáhají neupadat do stereotypu a které dokazují, že ani Černokněžník – po spoustě svých dobrodružství – není předvídatelný.
Slovanská mytologie, kterou autor pro své knihy využívá, je tak rozsáhlá, že je pořád kde brát. A to nemluvím o historických faktech, které pro své příběhy využívá. Tady nejde jen tak o nějakou hloupou fantasy, Juraj Červenák do svých knih vkládá i něco z historie, a tak nenásilnou formou donutí čtenáře zajímat se o to, jak to vlastně bylo s naší historií.
Pro mě je Červenákova série o černokněžníkovi ta nejoblíbenější ze všech jeho knih a samotnou postavu Černého Rogana mám zařazenou mezi mými nej knižními hrdiny. I když přiznávám, že Goryvlada, vlčího vůdce Černobohovy záhrobní smečky, mám ještě raději - ironický vlk s pořádnou dávkou sarkasmu se jen tak nevidí. Pokud jste tedy nečetli předchozí díly, doporučuji napravit co nejdříve. Jinak si Morana přijde pro vaše duše a Gorja si pochutná na vašich kostech!
Juraj Červenák je slovenský spisovatel a publicista, jeho portfolio čítá desítky knih, z nichž většina byla přeložena do češtiny. Také je autorem nepřeberného množství článků a povídek. Přesto se však zaměřuje převážně se na obsáhlé eposy, kde může ukázat, jak si umí pohrát s fakty i fikcí. U nás se jedná o známé příběhy Černokněžníka Rogana, sérii Bohatýr, sérii knih s kapitánem Báthorym, dvojrománem Bivoj či historické detektivky s Joachimem Steinem. Známé je také jeho převyprávění barbara Conana a řada samostatných románů.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...