Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Philip Roth – Americká idyla

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Možná si někdy říkáte, že by nebylo špatné být aspoň na chvilku v kůži někoho, kdo je dokonalý, životem prochází zlehka jako nůž máslem a na co sáhne, to se mu daří. Ale je opravdu co závidět? Dokonale se jevil svému okolí i Seymour Levov, přezdíváný Švéd - hlavní hrdina Pulitzerovou cenou ověnčeného románu spisovatele Philipa Rotha Americká idyla (v originále American pastoral). U příležitosti uvedení stejnojmenného filmu do kin vyšlo v listopadu třetí vydání jedné z nejlépe hodnocených Rothových knih, kterou zfilmoval Ewan McGregor.


Americká idylaŠvéd, modrooký blonďák, nejprve zářil jako sportovní hvězda, později převzal fungující rodinný podnik, stal se z něj skvělý manžel a otec, vzor všech mužů a ideál žen ze širokého okolí. V padesátých letech mu ležel svět u nohou. Ale o deset let později přichází období spojené s chaosem a nejistotou, společností zmítají rasové nepokoje a osudy mnoha Američanů ovlivňuje válka ve Vietnamu. Švéd dál žije svůj báječný život s krásnou manželkou, bývalou Miss New Jersey, a malou dcerkou v klidném městečku Old Rimrocku.

Ale už se objevují první trhliny v dokonalém štěstí – dcerka Merry koktá. Jak dívka dospívá, začíná se vymezovat proti svým rodičům, nesouhlasí se způsobem jejich života a postupně se radikalizuje.

Ve chvíli, kdy odpálí bombu na protest proti válce ve Vietnamu a zabije několik lidí, život celé rodiny se rozpadá na kousky. Jak Švéd, tak i Drew, matka Merry, hledají důvody, proč jejich dcera spáchala tak otřesný čin. Kde udělali chybu, když vše bylo naprosto dokonale v souladu s americkým snem?

Ano, jejich opevnění je i tady v bezpečném Old Rimrocku prolomené, porušené, a ta díra v něm se už nikdy nezacelí. Už se nikdy nevzpamatují. Všechno je proti nim, všechno a všichni ti, jimž se jejich život nelíbí. Všechny hlasy zvenčí ten život zatracují a odmítají!

Ale co je na jejich životě tak špatného? Co je probůh na životě Levovových tak strašně trestuhodného? (Str. 404).

Děj se odehrává v Nové Anglii během války ve Vietnamu, vypravěčem je spisovatel Nathan Zuckerman (Rothovo alter ego), který se na setkání spolužáků setkává s Jerrym, bratrem Švéda. Vzhledem k tomu, že žil jinde, neví nic o tom, jak se Švédův život odvíjel od doby, kdy se viděli naposledy. Během krátkého rozhovoru se však dozvídá jen to, že Švédova dcera je teroristka. Spisovatel tak ve své fantazii vytváří příběh Švédova života a hledá důvody, proč k tragédii došlo.

Četba knihy je poměrně náročná. Dlouhé filozofujícíúseky jsou prokládány místy, kdy se děj rychle odvíjí, ale běda, když nějaký text přeskočíme, může se stát, že se úplně ztratíme. Roth si s námi hraje jako kočka s myší. Ukolébá nás svým textem, ať už se jedná o podrobný popis výroby rukaviček, analýzu americké historie či náboženství, a pak náhle zaútočí - děj se posune. Pokud nejsme ve střehu, čeká nás listování zpět a hledání přetržené dějové linie.

Právě z tohoto důvodu byla pro mne cesta do nitra celého příběhu schůdnější ve filmu, který režíroval Ewan McGregor. Zajímavé je, že je to britský herec známý hlavně z filmů Černý jestřáb sestřelen či Moulin Rouge a jedná se o jeho režisérskou prvotinu. Ve filmu si zahrál i hlavní roli – Švéda. Dokázal stvořit drama bez happy endu, oproštěné od přehnaného filozofování, dávající prostor divákovi, aby si vytvořil svůj pohled na to, proč k tragédii došlo.

Dá se předpokládat, že skalní příznivci Rothových knih film nedocení. Problémem u filmového zpracování oblíbené knihy totiž bývá to, že režisér natočil odlišný příběh (téměř vždy je děj filmu proti knize zúžený) a samozřejmě s jiným obsazením, než při čtení vytvořila naše fantazie. Proto bych film doporučila těm, koho Rothův způsob psaní neoslovil či jeho knihy nečetli. A pokud jde o knihu, jedná se o náročnější četbu, určenou především pro knižní labužníky, kteří ocení filozofické pasáže.

Americká idyla
Autor Philip Roth
Překlad Luba Pellarová,Rudolf Pellar
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 3.
Počet stran 408
ISBN/EAN 978-80-204-1762-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení