Recenze: Philip Roth – Americká idyla
- Vytvořeno 25. 12. 2016 1:00
- Autor: Jolana Hlušičková
Možná si někdy říkáte, že by nebylo špatné být aspoň na chvilku v kůži někoho, kdo je dokonalý, životem prochází zlehka jako nůž máslem a na co sáhne, to se mu daří. Ale je opravdu co závidět? Dokonale se jevil svému okolí i Seymour Levov, přezdíváný Švéd - hlavní hrdina Pulitzerovou cenou ověnčeného románu spisovatele Philipa Rotha Americká idyla (v originále American pastoral). U příležitosti uvedení stejnojmenného filmu do kin vyšlo v listopadu třetí vydání jedné z nejlépe hodnocených Rothových knih, kterou zfilmoval Ewan McGregor.
Švéd, modrooký blonďák, nejprve zářil jako sportovní hvězda, později převzal fungující rodinný podnik, stal se z něj skvělý manžel a otec, vzor všech mužů a ideál žen ze širokého okolí. V padesátých letech mu ležel svět u nohou. Ale o deset let později přichází období spojené s chaosem a nejistotou, společností zmítají rasové nepokoje a osudy mnoha Američanů ovlivňuje válka ve Vietnamu. Švéd dál žije svůj báječný život s krásnou manželkou, bývalou Miss New Jersey, a malou dcerkou v klidném městečku Old Rimrocku.
Ale už se objevují první trhliny v dokonalém štěstí – dcerka Merry koktá. Jak dívka dospívá, začíná se vymezovat proti svým rodičům, nesouhlasí se způsobem jejich života a postupně se radikalizuje.
Ve chvíli, kdy odpálí bombu na protest proti válce ve Vietnamu a zabije několik lidí, život celé rodiny se rozpadá na kousky. Jak Švéd, tak i Drew, matka Merry, hledají důvody, proč jejich dcera spáchala tak otřesný čin. Kde udělali chybu, když vše bylo naprosto dokonale v souladu s americkým snem?
Ano, jejich opevnění je i tady v bezpečném Old Rimrocku prolomené, porušené, a ta díra v něm se už nikdy nezacelí. Už se nikdy nevzpamatují. Všechno je proti nim, všechno a všichni ti, jimž se jejich život nelíbí. Všechny hlasy zvenčí ten život zatracují a odmítají!
Ale co je na jejich životě tak špatného? Co je probůh na životě Levovových tak strašně trestuhodného? (Str. 404).
Děj se odehrává v Nové Anglii během války ve Vietnamu, vypravěčem je spisovatel Nathan Zuckerman (Rothovo alter ego), který se na setkání spolužáků setkává s Jerrym, bratrem Švéda. Vzhledem k tomu, že žil jinde, neví nic o tom, jak se Švédův život odvíjel od doby, kdy se viděli naposledy. Během krátkého rozhovoru se však dozvídá jen to, že Švédova dcera je teroristka. Spisovatel tak ve své fantazii vytváří příběh Švédova života a hledá důvody, proč k tragédii došlo.
Četba knihy je poměrně náročná. Dlouhé filozofujícíúseky jsou prokládány místy, kdy se děj rychle odvíjí, ale běda, když nějaký text přeskočíme, může se stát, že se úplně ztratíme. Roth si s námi hraje jako kočka s myší. Ukolébá nás svým textem, ať už se jedná o podrobný popis výroby rukaviček, analýzu americké historie či náboženství, a pak náhle zaútočí - děj se posune. Pokud nejsme ve střehu, čeká nás listování zpět a hledání přetržené dějové linie.
Právě z tohoto důvodu byla pro mne cesta do nitra celého příběhu schůdnější ve filmu, který režíroval Ewan McGregor. Zajímavé je, že je to britský herec známý hlavně z filmů Černý jestřáb sestřelen či Moulin Rouge a jedná se o jeho režisérskou prvotinu. Ve filmu si zahrál i hlavní roli – Švéda. Dokázal stvořit drama bez happy endu, oproštěné od přehnaného filozofování, dávající prostor divákovi, aby si vytvořil svůj pohled na to, proč k tragédii došlo.
Dá se předpokládat, že skalní příznivci Rothových knih film nedocení. Problémem u filmového zpracování oblíbené knihy totiž bývá to, že režisér natočil odlišný příběh (téměř vždy je děj filmu proti knize zúžený) a samozřejmě s jiným obsazením, než při čtení vytvořila naše fantazie. Proto bych film doporučila těm, koho Rothův způsob psaní neoslovil či jeho knihy nečetli. A pokud jde o knihu, jedná se o náročnější četbu, určenou především pro knižní labužníky, kteří ocení filozofické pasáže.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...