Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Philip Roth – Americká idyla

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Možná si někdy říkáte, že by nebylo špatné být aspoň na chvilku v kůži někoho, kdo je dokonalý, životem prochází zlehka jako nůž máslem a na co sáhne, to se mu daří. Ale je opravdu co závidět? Dokonale se jevil svému okolí i Seymour Levov, přezdíváný Švéd - hlavní hrdina Pulitzerovou cenou ověnčeného románu spisovatele Philipa Rotha Americká idyla (v originále American pastoral). U příležitosti uvedení stejnojmenného filmu do kin vyšlo v listopadu třetí vydání jedné z nejlépe hodnocených Rothových knih, kterou zfilmoval Ewan McGregor.


Americká idylaŠvéd, modrooký blonďák, nejprve zářil jako sportovní hvězda, později převzal fungující rodinný podnik, stal se z něj skvělý manžel a otec, vzor všech mužů a ideál žen ze širokého okolí. V padesátých letech mu ležel svět u nohou. Ale o deset let později přichází období spojené s chaosem a nejistotou, společností zmítají rasové nepokoje a osudy mnoha Američanů ovlivňuje válka ve Vietnamu. Švéd dál žije svůj báječný život s krásnou manželkou, bývalou Miss New Jersey, a malou dcerkou v klidném městečku Old Rimrocku.

Ale už se objevují první trhliny v dokonalém štěstí – dcerka Merry koktá. Jak dívka dospívá, začíná se vymezovat proti svým rodičům, nesouhlasí se způsobem jejich života a postupně se radikalizuje.

Ve chvíli, kdy odpálí bombu na protest proti válce ve Vietnamu a zabije několik lidí, život celé rodiny se rozpadá na kousky. Jak Švéd, tak i Drew, matka Merry, hledají důvody, proč jejich dcera spáchala tak otřesný čin. Kde udělali chybu, když vše bylo naprosto dokonale v souladu s americkým snem?

Ano, jejich opevnění je i tady v bezpečném Old Rimrocku prolomené, porušené, a ta díra v něm se už nikdy nezacelí. Už se nikdy nevzpamatují. Všechno je proti nim, všechno a všichni ti, jimž se jejich život nelíbí. Všechny hlasy zvenčí ten život zatracují a odmítají!

Ale co je na jejich životě tak špatného? Co je probůh na životě Levovových tak strašně trestuhodného? (Str. 404).

Děj se odehrává v Nové Anglii během války ve Vietnamu, vypravěčem je spisovatel Nathan Zuckerman (Rothovo alter ego), který se na setkání spolužáků setkává s Jerrym, bratrem Švéda. Vzhledem k tomu, že žil jinde, neví nic o tom, jak se Švédův život odvíjel od doby, kdy se viděli naposledy. Během krátkého rozhovoru se však dozvídá jen to, že Švédova dcera je teroristka. Spisovatel tak ve své fantazii vytváří příběh Švédova života a hledá důvody, proč k tragédii došlo.

Četba knihy je poměrně náročná. Dlouhé filozofujícíúseky jsou prokládány místy, kdy se děj rychle odvíjí, ale běda, když nějaký text přeskočíme, může se stát, že se úplně ztratíme. Roth si s námi hraje jako kočka s myší. Ukolébá nás svým textem, ať už se jedná o podrobný popis výroby rukaviček, analýzu americké historie či náboženství, a pak náhle zaútočí - děj se posune. Pokud nejsme ve střehu, čeká nás listování zpět a hledání přetržené dějové linie.

Právě z tohoto důvodu byla pro mne cesta do nitra celého příběhu schůdnější ve filmu, který režíroval Ewan McGregor. Zajímavé je, že je to britský herec známý hlavně z filmů Černý jestřáb sestřelen či Moulin Rouge a jedná se o jeho režisérskou prvotinu. Ve filmu si zahrál i hlavní roli – Švéda. Dokázal stvořit drama bez happy endu, oproštěné od přehnaného filozofování, dávající prostor divákovi, aby si vytvořil svůj pohled na to, proč k tragédii došlo.

Dá se předpokládat, že skalní příznivci Rothových knih film nedocení. Problémem u filmového zpracování oblíbené knihy totiž bývá to, že režisér natočil odlišný příběh (téměř vždy je děj filmu proti knize zúžený) a samozřejmě s jiným obsazením, než při čtení vytvořila naše fantazie. Proto bych film doporučila těm, koho Rothův způsob psaní neoslovil či jeho knihy nečetli. A pokud jde o knihu, jedná se o náročnější četbu, určenou především pro knižní labužníky, kteří ocení filozofické pasáže.

Americká idyla
Autor Philip Roth
Překlad Luba Pellarová,Rudolf Pellar
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 3.
Počet stran 408
ISBN/EAN 978-80-204-1762-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení