
Lovec draků
- Recenze
- Vytvořeno 23. 9. 2009 2:05
- Autor: Marta Šimečková


První linie příběhu se odehrává v roce 1978 v Afghánistánu. Tato země je zde zobrazena v období největšího rozkvětu, kdy se ale již začínají projevovat problémy politické a rasové. Čas prosperity ukončí vpád Sovětů a pozdější nástup Talibanu. Země udupaná vládou několika tyranů je změněna k nepoznání – stromy zmizely, domy jsou zpustošeny, nikdo si není jist životem… Příchodem sovětských vojsk byl nucen Amirův otec i s chlapcem odejít ze země. A kam jinam, než do Ameriky – země zaslíbené, země snů. Tedy ne tak docela – zatímco doma byl Amirův otec uznávaným a mocným mužem, v Americe musí pracovat na pumpě jako podřadný prodavač. Jeho syn se touží stát spisovatelem, přichází na řadu také první láska.
Třetí dějová linie zastihne Amira již jako ženatého muže, kterému právě vyšel první román. Užívá si dosaženého úspěchu, když náhle zazvoní telefon… Naskytne se mu možnost napravit dřívější provinění vůči věrnému Hasanovi. Bude na to ale dost silný?
„Vzhlédl jsem k nebi a spatřil dva papírové draky, červené s dlouhými modrými ocasy, jak se vznášejí vysoko ve vzduchu. Tančily nad stromy v západní části parku, tančily nad větrnými mlýny, pluly vede sebe jako dvě oči shlížející na San Francisco, město, které teď nazývám domovem. A náhle mi v hlavě zašeptal Hasanův hlas: Pro tebe třeba tisíckrát. Hasan se zaječím pyskem, lovec papírových draků....“ (S. 7)
Tento román doporučuji skutečně všem čtenářům – citlivé vyprávění okouzlí každého. Jednoduchý příběh o přátelství je doveden k dokonalosti. Vedle vlny emocí, které ve vás kniha vyvolá, musím také ocenit snahu přiblížit západnímu světu nelehký osud Afghánistánu. Mnozí z nás nemají nejmenší tušení o tamějším kulturním prostředí a o politické historii.
Román Lovec draků vydalo nakladatelství Leda.
Čtěte také:
Khaled Hosseini
Krásný i poučný příběh Khaleda Hosseiniho
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...