
Recenze: Jan Hlávka – Bůh strachu Kladivo na čaroděje 11
- Vytvořeno 15. 12. 2016 1:00
- Autor: Jitka Culková

Kladivo na čaroděje se blíží do finále, ale na smutek není čas, protože i jedenáctý díl si drží vysokou úroveň a zběsilé tempo. Jan Hlávka měl těžkou pozici v tom, že musel (prostě musel) udržet sérii ve výšinách, na které jsou čtenáři zvyklí. Na druhou stranu v předposledním díle už se dá čekat, že někteří staří známí mohou utrpět smrtelnou újmu. Někteří vyvolení i víckrát. Ostatně na scéně se objevuje bůh. Bůh strachu.
Jan Hlávka má nelehký úkol. Zapojuje se do rozjeté série poprvé až v jedenáctém dílu. Charaktery hlavních postav jsou zformovány, zápletka prolínající se celou sérií je už jasně daná a nový autor se toho všeho musí držet. A přesto být svůj a něco nového přidat, jinak by fanoušci nebyli spokojení. A Hlávkovi se to daří. Klobouk dolů a vzhůru do Prahy.
Hlávka do děje zapojuje rovnou všechny velké hráče série – krapet zeštíhlenou Sedmičku, Rashila a jeho démonskou mafii, partu zabíjející čaroděje s pomstychtivou Petrou (i s její myší) v čele a samozřejmě Felixe a jeho (stále bezejmennou, ale přesto nechvalně proslavenou) partu. Hlávka do tohoto koktejlu přidává i vlastní postavy. Hlavní záporák je jednou z nich. Adam „Poeta“ Reys. Bývalý člen Vatikánské vyšetřovací komise, bývalý parťák Felixe Jonáše, bývalý člověk.
Adam je klaďas. Ale to by se dalo tvrdit i o Felixovi. Adam se snaží o dobrou věc, chce zbavit svět strachu. A v Bohu strachu se dozvíme, jak ohromně špatný nápad to je. Nutno podotknout, že právě tyto narážky na možnost světa beze strachu jsou literárně výborně zvládnuté. Adam sbírá artefakt, trousí říkanky a je okouzlující. Jako bývalý partner Felixe samozřejmě do děje (ne)chtěně zaplete i svou partu podivínů. Klaudie už je na konci svých sil a ani vodka nepomáhá, proto je Adamův příchod a s ním spojené potíže tou poslední kapkou. Felix má své problémy s démonickým účetním a tak je schopen soucítění ještě méně než obvykle. Ale potíže ve vyšetřovatelské partě jsou jen jedním z Felixových problémů.
Bůh strachu je plný akce, rvaček, automobilových honiček, výbuchů magie a ostrých hlášek, přesně tak, jak to mají čtenáři této série rádi. Závěrečný souboj je jedním z nejlepších v celé sérii, zapojení jednotlivých postav je v rámci jejich charakterů přesné, ale zároveň dokáží překvapit tak, že je to stále uvěřitelné. Střet Felixe a jeho bývalého nejlepšího přítele přináší zajímavé zvraty.
Bůh strachu obsahuje narážky pro zasvěcené, malé perličky ze světa Kladiva na čaroděje. Zároveň ale vytváří i nové pamětihodné situace. A postavy. Například knihovník. Zeměplocha má svého orangutana, Pražská knihovna VVK má svého…řekněme ne příliš lidského Knihovníka. A dokonce se objeví i drak. Číst Boha strachu je opravdu požitek.
Kromě hlavní zápletky s magickým artefaktem a Adamem s božským komplexem dojde i na ústřední téma celé série – umírání magie. Další střípek do skládačky k poslednímu dílu. Vše je rozehrané na výbornou a nezbývá než netrpělivě čekat na Poslední stadium.
A ochutnávka Hlávkova stylu:
„Ahoj!“ zahlaholil. „Jsme z firmy RashilExports a máme pro vás nabídku, kterou můžete odmítnout!“
„Nemůžete, vole,“ opravil ho Vomáčka.
„Ale můžou,“ trval na svém Vincenc. „Akorát je pak budeme mlátit tak dlouho, dokud si to nerozmyslej.“ …
„Víte vy, komu to tu patří, duraci?“
„Ne,“ Vincenc se zadíval na Sůvu. „Ty?“
Démon pokrčil rameny. „Putinovu bratranci?“
Chlap za stolem zrudl. „My jsme Ukrajinci, ty suki syn! Vasile! Borisi! Návštěva!“ (str. 21)
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...