Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Diana Gabaldon – Vážka v jantaru

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Kamenný kruh Craigh na Dun se pro Claire Randall stal osudným. Skrze něj se přenesla o dvě století do minulosti. První díl nás zavedl na drsnou Skotskou vysočinu a sledovali jsme vývoj vztahu mezi zdravotní sestrou Claire a horalem Jamie Fraserem. V pokračování této epické série se ze Skotska přesouváme do Francie plné intrik a politických machinací. Claire a Jamie se společně snaží změnit minulost. Je to však možné? Jde změnit něco, co se již stalo, aniž by to nemělo vliv na budoucnost?

 

vazka-v-jantaruNenechte se zmást začátkem knihy, jelikož první kapitoly nás zavádí do roku 1968. Od návratu Claire do své současnosti uplynulo mnoho let. Claire však nikdy nezapomněla na to, co prožila v 18. století. Po dvaceti letech se vrací na místo, které jí nenávratně změnilo život – do malebného městečka Inverness ve Skotské vysočině. Se svojí dcerou Briannou navštěvuje reverendova syna, Rogera Wakefielda, který vyřizuje pozůstalost po svém zesnulém adoptivním otci. Reverend byl blízkým přítelem Claire a jejího prvního manžela Franka Randalla, když poprvé navštívili Inverness. Claire pověří Rogera soukromým výzkumem. Dá mu seznam obsahující jména Skotů bojujících ve stěžejní bitvě u Cullodenu, Claire pátrá po tom, kolik mužů uvedených na seznamu přežilo. Víme tedy, že se Claire a Jamiemu minulost změnit nepodařilo, ale co se tehdy stalo? Proč byl jejich plán zmařen? Toto odhalení hned na začátku knihy trochu pokazí prvotní nadšení, protože chceme pokračovat tam, kde skončila Cizinka. Příběh je velmi strhující sám o sobě, ale kdyby byla první část knihy umístěna na konec, vyvolávalo by to větší efekt.

Další části, odehrávající se ve Francii, přinášejí mnoho zvratů, odhalení, politiky a především silné pouto lásky. Prostředí francouzského dvora je zajímavé, ale chybělo mi Skotsko, které jsem si v prvním díle oblíbila. Ve Vážce v jantaru je větší důraz kladen na politiku. Sledujeme postup jakobitského povstání, v jehož čele stál Karel Stuart, známý jako Bonnie Prince Charlie.

Postava Claire představuje silnou a velmi inteligentní ženu, jež se nenechá ničím zastrašit. Čelí svým největším hrůzám, je milující manželkou a schopnou lékařkou. Její zvláštní cesty časem ji zocelily a naučily něco o sobě samé. Jde si tvrdě za svým a nenechá se ničím zastavit. Je to velmi sympatická hrdinka, po jejímž boku budete její dobrodružství doslova hltat.

Diana Gabaldon nám opět předvedla, že je velmi nadaná spisovatelka. Svůj román vypilovala do všech detailů a naservírovala nám notnou dávku historie, romantiky a fantasy. Ve Vážce v jantaru se snoubí vícero žánrů, a ačkoli dílo přitahuje převážně dámské osazenstvo, i pánové si zde naleznou své. Veliký příběh o lásce na pozadí historických a politických událostí si získá téměř každého. Navíc je román napsán velmi čtivě a čtenáři nemají problém orientovat se v přívalu informací. Rozhodně se nenechte odradit délkou knihy, je sice obsáhlejší, ale věřte mi, že Claire a Jamieho nebudete chtít hned tak opustit. 

Název: Vážka v jantaru
Autor: Diana Gabaldon
Překlad: Anna Polanská 
Nakladatel: Omega
Edice: Knihy Omega
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 960
Vydání: 2.
ISBN: 978-80-7390-269-8

 

Soutěže

Aktuality

 • Lidé poslechem audioknih tráví stále více času

  Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.

  Číst dál...  
 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení