Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gwendolyn Womack – Malíř vzpomínek

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Malíř vzpomínek je kniha, o které se moc nemluví a ani v blogerské sféře není nijak propagovaná, což je velká škoda. Protože jde o netypický milostný román, který čtenáře okouzlí. 


knihaBryan Pierce je mimo mnoha jiných talentů vynikající malíř, umí nespočet jazyků, hraje na nepřeberné množství nástrojů a je mistrem v mnoha dalších disciplínách, jako například hraní šachů nebo třeba oprava hodin. Pierce totiž z každé své vidiny či halucinace odchází s novými umy a vědomostmi. Tyto stavy neumí ovládat, přepadají ho zcela nečekaně a na několik hodin ho vyřadí z běžného života. Pomocí svých obrazů se vypořádává se svým darem a zároveň prokletím. Aby lidé nepoznali, co skrývá za tajemství, straní se jich, žije jako poustevník. Než mu do života vstoupí krásná Linz.

V knize se prolínají nejrůznější období, roky, postavy i události. Zavítáme nejen do Ameriky, ale i Ruska, Japonska, Holandska, Egypta, Říma nebo Islandu. Během jednoho příběhu se dozvíme životopisy nejedné osobnosti, budou nám předloženy zajímavosti ze světa a zabrousíme i do medicíny a genetiky. Nejen, že Malíř vzpomínek je čtivým románem, ale zároveň obohatí čtenáře o historická fakta. 

Womacková často přeskakuje mezi minulostí a přítomnosti. Nikdy dopředu nevíme, co nás čeká v další kapitole a kam se podíváme tentokrát. Oživení nacházíme i v úryvcích z deníku. Malíř vzpomínek je pestrou směsicí nejrůznějších příběhů a osudů. Jak to už u románu bývá, nechybí zde ani pravá láska, která se v tomto případě mezi staletími přenáší. Zároveň v knize číhá nebezpečí v podobě odvěkého nepřítele, který hlavnímu hrdinovi nepřetržitě ztrpčuje život.

Dílo je psáno er-formou, vypravěč se střídavě zaměřuje na Bryana a na jeho drahou polovičku Linz, tedy dvě spřízněné duše, které se nacházejí v každé době.  Knihu jsem musela brát s velkým nadhledem, protože autorka má opravdu velkou představivost. Některé scény už byly poněkud přitažené za vlasy a v mnoha z nich hrála obrovskou roli náhoda. Přesto jde o čtivé dílo, které je plné záhad a tajemství, které postupně odkrýváme.

U této knihy musím pochválit i nápaditou obálku, která je podle mého názoru nejzdařilejší obálkou ze všech zahraničních provedení, nejlépe vystihuje knihu. 

Gwendolyn Womacková je americká autorka, která žije s manželem a synem v Los Angeles. Malíř vzpomínek je její prvotina. Dopsala i svůj druhý román, který by měl v Americe vyjít v roce 2017 s názvem The Fortune Teller. Nyní pracuje na nové knize The Kaleidoscope Express.

Ukázka:
„Já vím, že to zní šíleně, ale umím číst, psát a mluvit starořecky, latinsky a hebrejsky. A také trochu koptsky.“ Nikdo z nich to zpočátku nechápal. Diana se nakonec zeptala: „Tvrdíš, že si vzpomínáš na svůj předcházející život?“ Michael zavrtěl hlavou. „To nevím. Ale celá ta zkušenost byla nesmírně intenzivní a emotivní. Dlouhodobá paměť je závislá na přísunu nových proteinů. Těch mám momentálně ohromné množství a moje synapse jiskří jako zběsilé. „Co když ten lék vytvořil nové nervové dráhy a společně s tím oživil i jakési skryté vzpomínky?“ (str. 71-72)

Malíř vzpomínek
Autor Gwendolyn Womack
Překlad Tomáš Havlík
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-267-0722-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení