Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gwendolyn Womack – Malíř vzpomínek

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Malíř vzpomínek je kniha, o které se moc nemluví a ani v blogerské sféře není nijak propagovaná, což je velká škoda. Protože jde o netypický milostný román, který čtenáře okouzlí. 


knihaBryan Pierce je mimo mnoha jiných talentů vynikající malíř, umí nespočet jazyků, hraje na nepřeberné množství nástrojů a je mistrem v mnoha dalších disciplínách, jako například hraní šachů nebo třeba oprava hodin. Pierce totiž z každé své vidiny či halucinace odchází s novými umy a vědomostmi. Tyto stavy neumí ovládat, přepadají ho zcela nečekaně a na několik hodin ho vyřadí z běžného života. Pomocí svých obrazů se vypořádává se svým darem a zároveň prokletím. Aby lidé nepoznali, co skrývá za tajemství, straní se jich, žije jako poustevník. Než mu do života vstoupí krásná Linz.

V knize se prolínají nejrůznější období, roky, postavy i události. Zavítáme nejen do Ameriky, ale i Ruska, Japonska, Holandska, Egypta, Říma nebo Islandu. Během jednoho příběhu se dozvíme životopisy nejedné osobnosti, budou nám předloženy zajímavosti ze světa a zabrousíme i do medicíny a genetiky. Nejen, že Malíř vzpomínek je čtivým románem, ale zároveň obohatí čtenáře o historická fakta. 

Womacková často přeskakuje mezi minulostí a přítomnosti. Nikdy dopředu nevíme, co nás čeká v další kapitole a kam se podíváme tentokrát. Oživení nacházíme i v úryvcích z deníku. Malíř vzpomínek je pestrou směsicí nejrůznějších příběhů a osudů. Jak to už u románu bývá, nechybí zde ani pravá láska, která se v tomto případě mezi staletími přenáší. Zároveň v knize číhá nebezpečí v podobě odvěkého nepřítele, který hlavnímu hrdinovi nepřetržitě ztrpčuje život.

Dílo je psáno er-formou, vypravěč se střídavě zaměřuje na Bryana a na jeho drahou polovičku Linz, tedy dvě spřízněné duše, které se nacházejí v každé době.  Knihu jsem musela brát s velkým nadhledem, protože autorka má opravdu velkou představivost. Některé scény už byly poněkud přitažené za vlasy a v mnoha z nich hrála obrovskou roli náhoda. Přesto jde o čtivé dílo, které je plné záhad a tajemství, které postupně odkrýváme.

U této knihy musím pochválit i nápaditou obálku, která je podle mého názoru nejzdařilejší obálkou ze všech zahraničních provedení, nejlépe vystihuje knihu. 

Gwendolyn Womacková je americká autorka, která žije s manželem a synem v Los Angeles. Malíř vzpomínek je její prvotina. Dopsala i svůj druhý román, který by měl v Americe vyjít v roce 2017 s názvem The Fortune Teller. Nyní pracuje na nové knize The Kaleidoscope Express.

Ukázka:
„Já vím, že to zní šíleně, ale umím číst, psát a mluvit starořecky, latinsky a hebrejsky. A také trochu koptsky.“ Nikdo z nich to zpočátku nechápal. Diana se nakonec zeptala: „Tvrdíš, že si vzpomínáš na svůj předcházející život?“ Michael zavrtěl hlavou. „To nevím. Ale celá ta zkušenost byla nesmírně intenzivní a emotivní. Dlouhodobá paměť je závislá na přísunu nových proteinů. Těch mám momentálně ohromné množství a moje synapse jiskří jako zběsilé. „Co když ten lék vytvořil nové nervové dráhy a společně s tím oživil i jakési skryté vzpomínky?“ (str. 71-72)

Malíř vzpomínek
Autor Gwendolyn Womack
Překlad Tomáš Havlík
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-267-0722-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení