Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Naďa Horáková

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Minulost a současnost. Středověk a dvacáté století. Mrtví a živí. To vše se střetává v knížce známé české autorky Nadi Horákové. Tajemství Anny z Lampersdorfu začíná v hlubokém středověku, ale dovede čtenáře až do současnosti. Poznáme staré legendy a jejich původ i srdceryvný příběh, který by sám o sobě zasloužil románové zpracování. Zjistíme také, jak může legenda ovlivnit myšlení našich současníků a že někdy je prostě lepší nechat minulost spát. 


knihaNaďa Horáková zvolila zvláštní styl zpracování, který ale – jak je vidno – čtenářům vyhovuje a líbí se. Kniha Tajemství Anny z Lampersdorfu totiž není žádná novinka, poprvé vyšla už v roce 2002 a nyní nakladatelství Moba umožnilo nové vydání. 

Horáková čtenáře nejprve přivádí do hlubokého středověku, do doby, kdy se pohanská božstva pomalu vytrácejí a lidstvo se seznamuje s křesťanstvím. Na konci prvního tisíciletí kdesi na Moravě žije kněz vyznávající staré náboženství. Ve vesnici koluje legenda, že až se narodí ve stejný den dva chlapci, jeden blond a druhý černý, dojde k oběti ve jménu bohů. Starý kněz už pomalu umírá a legendu si vyloží po svém. Odejde do svatyně i s chlapci a nechá se zazdít. Ještě před tím však udělá určité opatření…

V další kapitole se posouváme v čase do 13. století. Poznáváme pána Ulvské tvrze – Jiříka – i jeho problematického syna Jana. A seznamujeme se také konečně s krásnou Annou z Lampersdorfu, která si Jana bere za manžela. Jejich manželské soužití je složité a dlouho nepřichází žádný potomek. Proto je Anna donucena udělat neobvyklé rozhodnutí. Jejím věnem se stanou dva cínové talíře a dva poháry s motivem holubic, jež se mají střetnout zobáčky. Stane se však něco, co část pokladu rozdělí a na mnoho let odloučí od majitelky.

Konečně se dostáváme do současnosti. Horáková nám představuje poněkud krkolomně a až zbytečně rozvláčně hlavní hrdinku Anežku a její milenecký život, který je velmi divoký. Když se konečně prokoušeme jejími pokusy a omyly v lásce, přenášíme se o několik let dál a poznáváme Anežku už jako vdanou ženu a matku. Její chaotický život s muži však pokračuje… 


Poměrně dlouho – až za polovinu knihy – trvá, než se Horáková dostane k hlavnímu tématu  – pátrání po pokladu Anny z Lampersdorfu. I do té doby je však kniha velmi čtivá, přestože jsem si mnohdy říkala, jestli by některé pasáže nešlo vynechat. Autorka nám postupně představuje všechny hlavní aktéry, Anežčina manžela, syna, kamarádku Vandu, bývalé milence Anežky i mužného archeologa, který se jako zázrakem se všemi zná a spojí je dohromady v napínavém případu. Hledá totiž ztracený poklad Anny z Lampersdorfu, jehož část – jeden z cínových pohárů – má momentálně u sebe. A kdo jiný by mu měl pomoci, než Anežka, která se zabývá místními legendami.

A tak se rozjíždí napínavé pátrání, ve kterém se dozvídáme řadu zajímavostí o Ulvách, kraji kdesi na Moravě, kde jsou nejen vinohrady, ale také tajemné sklepy a kapličky, skrývající mnohá tajemství. Hlavní hrdinka spolu s archeologem procházejí kroniky, vzpomínky pamětníků a archivní záznamy. Kromě středověké legendy se brzy začne ukazovat, že Annina hrobka skrývá mnohem víc. Tiskly se za války v jejích prostorách protinacistické listy, nebo je to jen shoda náhod? A věděl místní farář skutečně o existenci hrobky a pokladu, nebo to nemá s Annou žádnou souvislost?

Musím se přiznat, že i když mě počátek Anežčina příběhu trochu zklamal, druhá polovina knihy to dokonale vynahradila. Horáková totiž popisovala činnost, kterou já sama vykonávám v našem kraji. Hledání místní historie, legend, srovnávání krajiny ve středověku a nyní, zjišťování, jaká tajemství skrývají kapličky v okolí a zda mají nějakou souvislost s jejich „případem“. To všechno mě nesmírně bavilo a bylo to napsáno velmi dobře. Kombinace akce v terénu a záznamů z kronik byla velmi citlivě dávkována a kniha se četla jedním dechem.

Horáková nabídla hned několik příběhů, přičemž ten středověký – Anny z Lampersdorfu – bych si dokázala představit samostatně v románovém zpracování. Annin život byl velmi pohnutý a autorka zvolila poměrně kontroverzní téma, které ještě propojila se současností, v níž žije Anežka. Tyto souvislosti se však dozvídáme až na konci, proto nebudu prozrazovat víc.

Tajemství Anny z Lampersdorfu je velmi dobře napsaný román, který vás zaujme od první chvíle. Když se pak prokoušete krkolomným milostným životem hlavní hrdinky, dostanete napínavý příběh plný emotivních zážitků a dojemných osudů z minulosti. A to nejen středověké.

Název knihy: Tajemství Anny z Lampersdorfu
Autor: Naďa Horáková
Překlad: 
Nakladatelství: Moba
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2016
Vydání: 2.
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-243-7184-9
Ediční řada:

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení