
Recenze: František Kožík – Největší z Pierotů
- Vytvořeno 22. 9. 2009 2:10
- Autor: Jan Gettin


Autor věnuje pozornost Kašparovu dětství a počátkům jejich artistické tradice. Rovněž sleduje motivy, které Kašpara identifikují s prostým pařížským lidem, neboť to jsou právě oni, pro které hraje. Krůček za krůčkem dopřává Kašparovi sklízet první bledé úspěchy jeho celoživotního snažení, když je jako náhradník angažován do jedné vedlejší role. Pro Kašpara, posledního z posledních, který se v tomto okamžiku cítí alespoň na chvíli doceněn, je to zdrojem neochvějné radosti. Nemalý je jeho smutek, když zjistí, že to byl jenom pomíjivý a marný pocit pětiminutové slávy. V jedné slabé chvilce je rozhodnut se vším skoncovat. Z náručí smrti ho však vyrvou dva dělníci a jedna prostitutka, kteří zrovna náhodou procházeli okolo. Kašpar vděčný za záchranu holého života se ještě vděčněji přimyká k tvrdému osudu lidí bitých životem. A právě jeho zápal pro divadlo je diváky brzy plně doceněn. Kašparova úloha Pierota, kterou oživil a obohatil svými hereckými možnostmi, brzy přesahuje všechny ostatní role. Stává se miláčkem publika a téměř nepostradatelným hercem divadla ve Funambules. Jakkoli jde houževnatě za svým cílem, není zcela autonomním strůjcem svého štěstí. Do divadla se totiž dostává nový spolumajitel, který donutí Kašpara podepsat nevýhodnou smlouvu, ve které se na závaznou dobu zříká téměř poloviny své gáže, přičemž při nedodržení podmínek mu hrozí peněžní sankce. Kašpar si je dobře vědom existenční krize, jakou mu tato smlouva přinesla, musí si najít stálou práci, neboť vděk a nadšení diváků ho jinak než duševně nenasytí. Kašpar měl štěstí, že zrovna v den, kdy se loučí s divadlem, navštívili publikum tři unudění hosté, význačné osobnosti pařížského kulturního života. Tito jsou nadšeni jeho uměním, a když zjišťují, jakým způsobem se k němu jeho divadlo zachovalo, neváhají mu ani na okamžik nabídnout finanční náhradu. Tak je nadějný herec zachráněn pro divadlo, které se stalo jeho osudem.
Příběh je vystavěn ve chronologické návaznosti bez retrospekcí. Autor zachycuje kromě hlavní dějové linie, která líčí osudy hlavního hrdiny, také dobový historický kontext, který je s vyprávěným příběhem nerozlučně spjat. Obraz doby zde není pouhým matným odleskem na pozadí příběhu, ale prostupuje jím a místy přechází výrazně do popředí, vrhaje románové postavy účastnící se politického života na barikády, jimiž si tyto chtějí vydobýt základní práva a svobody. Divadlo plní v této souvislosti důležitou roli, je to instituce, která dokáže poměrně rychle reagovat na aktuální politické dění. Součástí tohoto dobového kontextu jsou rovněž jména některých významných osob, jako jsou například Napoleon, Victor Hugo, Alfred de Musset, Thèophile Gautier, George Sandová, Eugèn Delacroix a mnoho dalších. Řada těchto jmen je spojena s rozvíjejícím se uměleckým směrem, který v té době významně zasáhl Francii, romantismem, „o němž Akademie usoudila, že je nemocí jako třeba epilepsie – romantismem, který se stává literární revolucí a drtí klasickou strnulost na všech frontách.“ [2] Rovněž romantismus se těší významné autorově pozornosti, jak by ne, když sám hlavní hrdina Kašpar je zhmotněným romantickým hrdinou.
Největší z Pierotů je romantickým příběhem malého, bezvýznamného človíčka, který se, jdouc za svými sny, dokázal vtisknout hluboko do podvědomí pařížského lidu, v jehož starostech a strastech spatřoval svůj vlastní díl životního utrpení. Kašpar se identifikuje se svými diváky, a jakkoli jim nic neříká, dostává se jim od něho vše, co chtějí slyšet. Zasvěcuje své umění dobru a smíchu, rozveseluje ty bodré chlapíky a ženy z předměstí, kterým tak alespoň na chvíli dává zapomenout na strázně jejich bytí. Příběh je až humanistickou vírou v člověka a jeho schopnost konat dobro, která přechází v souznění s lidem a touhu rozdat se.
CITACE:
[1] KOŽÍK, F. Největší z Pierotů. In Autorův doslov. Praha: Nakl. XYZ, 2009. ISBN 978-80-7388-229-7. S. 417.
[2] Tamtéž, s. 180.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře