
Recenze: Jiří Sirůček – Den splněného přání
- Vytvořeno 29. 6. 2016 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Osudy knih bývají někdy zajímavé, zvážíme-li, jaké náhody rozhodují o jejich vydání či nevydání. Nejde pouze o to, v jakém rozmaru se nachází redaktor v okamžiku, kdy bere do ruky rukopis neznámého autora, na osud knihy Jiřího Sirůčka Den splněného přání, mělo vliv setkání po letech.
Podrobnosti o okolnostech, vedoucích k vydání Dne splněného přání se čtenář dozví z doslovu. Ovšem nač předbíhat, důležitější je samotný text.
Jiří Sirůček zvolil pro svou novelu prostředí tvrdé totality. Hned v úvodu bych si dovolil malou odbočku, abych trochu polemizoval s informacemi, podanými v anotaci. Ta charakterizuje Den splněného přání jako „Orwella v kostce“. Přestože základní myšlenkou Orwelova románu 1984 je také totalitní stát, nelze všechny texty využívající téma tohoto politického systému ukládat do škatulky s nápisem „Orwell“. Ani tvrzení, že koncem osmdesátých let minulého století nebyl román 1984 u nás k dispozici, neobstojí. Dařilo se mu velmi obstojně díky samizdatu, troufám si říct, že byl možná čtenější před rokem 1989 než v současné době, kdy kouzlo zakázaného vymizelo. Tím samozřejmě nechci naznačit, že by se autor Orwellem nechal inspirovat, zejména proto, že mezi oběma knihami nevidím zásadní podobnost.
Pokud bychom ovšem na okamžik přistoupili na srovnání Orwell / Sirůček, nutno poznamenat, že román 1984 byl psán jako určitá vize, kdežto Jiří Sirůček v totalitě žil. A pokud autor ur-Den zaslal do literární soutěže v roce 1986, svědčí to o osobnosti autora i o atmosféře v předrevoluční kultuře.
V protikladu s 1984 není Maršál Velký bratr, jeho oko nesleduje všechny občany, poslušnost udržuje daleko reálnějšími prostředky, jejichž podstata je skutečným totalitním režimům bližší. Autor je pouze dovádí do absurdnější, vyhraněnější polohy, přesto v nich můžeme, pokud patříme mezi pamětníky, najít připomínku poměrů v bývalém socialistickém Československu. Ad absurdum je dovedeno stravování prostého lidu, ocelové šupiny považuji za výborný nápad, v závěru se ukazuje jeho funkčnost.
Autor podtrhuje i nesnášenlivost totality vůči všem a všemu, co vyčnívá z šedivého průměru. Léčení ženy z výjimečné krásy, uzákonění průměrnosti představuje opět do extrému dovedenou realitu, v níž jsme žili, aniž bychom si uvědomovali všechnu aspekty tohoto stavu. Postava Maršála evokuje Čapkovu Bílou nemoc, nejde o diktátora, žijícího v utajení, jeho autorita vychází sice z tajemných mystérií, ale lidé ho znají jako skutečnou postavu.
Dalším motivem, pocházejícím z přímých autorových zkušeností, je scéna zamoření pastvin. Chemická zátěž okolí Ústí nad Labem, kde autor žil, skýtala dostatek inspirace. Takových katastrof, o nichž se nesmělo mluvit a které byly režimem úzkostlivě tajeny, bylo mnoho.
Rozsah knihy Den splněného přání je poměrně malý, děj je však koncentrovaný a přímočarý. Dějové linie jsou jednoduché a většinou demonstrují působení režimu na lidi, jejich rezignaci, ale i zoufalé marné vzepření se moci, které nemůže končit jinak než katastrofou. Velmi kvalitní vydání knihy doprovází ilustrace Jana Blažíčka. Černobílé ladění umocňuje jejich působivost a společně s textem tvoří zajímavý, nevšední celek.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...