Recenze: Martin D. Antonín – Kladivo na čaroděje: Pekelná šleha
- Vytvořeno 7. 6. 2016 1:00
- Autor: Jitka Culková
Martin D. Antonín je v tvůrčí rodině Kladiva na čaroděje nováčkem, ale zařadil se do série se ctí. Vtipné hlášky, dechberoucí souboje, šokující odhalení a nestandartní postupy, to vše zvládl začlenit do svého dílu kultovní série. Osmé pokračování je tedy opět výborné. A co víc, Felix a jeho bezejmenná parta tentokrát na případu vydělají i nějaké peníze. A to je pořádná novinka.
A jak tedy přijde vyšetřovací parta k novému lukrativnímu případu? Vskutku originálně – klient přijde sám do jejich kanceláře. Zamilovaný muž potřebuje pomoc při hledání své ztracené přítelkyně. Její zmizení má jisté magické aspekty, proto se rozhodl obrátit na Jonáše. A ten případ, po velmi štědré finanční dotaci, přijímá. Ostatně se zdá, že pátrání bude do večeře uzavřeno. Nic ovšem není tak snadné, jak si čtveřice detektivů představovala. Tak předně nejde jen o nějakou ztracenou holku, do hry se dostávají boháči, kteří se neštítí ničeho, Sedmička i démoni v čele s Rashildem. Tentokrát je to Ester, kdo projde proměnou, a stejně jako Vincencova proměna v psa minulém díle, je i Esteřina metamorfóza navýsost zábavná.
V Pekelné šleze, jak se osmý díl série jmenuje, dostávají prostor všichni čtyři detektivové a jsou využity všechny jejich neobvyklé schopnosti. Vtipem Martin D. Antonín opravdu nešetří a třeskuté dialogy střídá nadupaná akce se zmutovanými ještěry, dálniční honičkou i rvačkami mezi fotbalovými fanoušky. Příběh se opět odehrává v Praze a pražské reálie jsou tentokrát využity opravdu nápaditě. A v případu tunelu Blanka se leccos vyjasní. Kromě toho se u tunelu odehraje jedna z nejzábavnějších bitev Pekelné šlehy mezi fanoušky Sparty a fanoušky Baníku. A jejich následná spolupráce je opravdu strašidelná – tvrdé jádro sparťanských fanoušků spolupracuje se skalními fandy Baníku –, no uznejte, že to zní strašidelně!
Martin D. Antonín se ve své příběhu zmíní i o emigrantovi ve Felixově břiše a rozvíjí i téma Sedmičky a podivného chování magie. Doufejme, že v dalším díle dostaneme dalších pár nápověd na toto téma.
A jak to nakonec dopadne se ztracenou dívkou? Vskutku originálně, jak jinak. Pekelná šleha má výborný příběh, skvělé hlášky a zajímavé vedlejší postavy a i když není fanoušky přijímána jednoznačně pozitivně, nedělá sérii ostudu a za přečtení rozhodně stojí. Posuďte sami:
„Proč na mě tak divně zíráš, Klaudie?“
Protože uvnitř své hlavy zápasila s nadějí o pistoli a pokoušela se jí zabránit v sebevraždě.
Felix si v tu chvíli řekl, že už se na Klaudiino utrpení nemůže dívat, a tak chtěl odejít. Nutkání usadit Waltera ale nakonec převládlo: „Hele, přemýšlej trochu. K čemu by nám byl vzorek klientovy DNA? Jsme snad kriminálka? Proč za náma lidi choděj?“
„Jo, to by mě vážně zajímalo…“ utrousila Klaudie otráveně. „Já na to ještě nepřišla.“
Vincence však otázka zaujala: „Jo, proč vlastně? Ty to víš, Nekro?“
Intelektuální výzva Waltera zaujala natolik, že nelichotivou přezdívku nonšalantně přešel: „Nó, asi… protože si nás chtějí… najmout?“
„Hm… najmout…“ zamračil se Vincenc. „Ne, blbost, to nesedí, ale počkej, třeba na to přijdem. Já bych řek, že nás většinou zkoušej oškubat. A vydírat. Podojit o informace. Nebo zastrašovat.“
„Jo, dobře, to všechno se občas děje, ale proč k nám klienti choděj nejčasteji?“
„Aby nás zabili!“ (Str. 21-22)
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...