
Recenze: Neil Smith – Třinácté nebe
- Vytvořeno 15. 5. 2016 1:00
- Autor: Tereza Zítková

Oliver Dalrymple, hlavní hrdina knihy Třinácté nebe Smitha Neila, je velice chytrý. Nebaví ho jen tak klábosit se spolužáky, nečte beletrii, ale zajímá se o vědu. Možná i proto, že je jiný, je třídním outsiderem a častým terčem šikany. A možná i proto zemře ve věku třinácti let.
Kniha vyšla na jaře roku 2016 v nakladatelství Argo.
Oliver se probudí v pokoji, který mu vůbec není povědomý. Holé stěny, jednoduché vybavení místnosti a v křesle dívka, kterou vůbec nezná. Dotyčná mu oznámí, že je mrtvý a že se nachází v nebi pro třináctileté, seznámí ho se zdejšími pravidly a chce, aby si Oliver začal zvykat na svůj posmrtný život. A jelikož je Oliver vědec, zajímá se především o různé poznatky z matematiky, fyziky, biologie, zkrátka i po smrti zůstává sám sebou.
'
Ve chvíli, kdy se v nebi objevuje jeho tehdejší spolužák Johnny, začíná se Oliver dozvídat víc o své smrti. První šok, který zažívá, je v momentě, kdy ho Johnny vyvede z omylu, že zemřel na své nemocné srdce. Oliver byl totiž zastřelen stejným člověkem jako Johnny. Zatímco Oliverovi pomsta nic neříká, Johnny se pouští do velkého pátrání po faktech. Zatímco dávají chlapci dohromady informace, dozvídá se o sobě Oliver věci, které by asi ani vědět nechtěl. Vše do sebe nakonec perfektně zapadá a výsledek je víc než hrozivý.
Kniha je psána z pohledu Olivera. Ten si píše knihu o zážitcích v nebi, kterou by jednoho dne rád nějakým způsobem předal svým rodičům na zemi. Neví, jestli je vůbec možné dostat se zpět, ale doufá, že ano, protože by je rád ujistil, že se má dobře a že se o něj nemusí bát. Jednotlivé kapitoly jsou nazvané podle prvků periodické tabulky, protože Oliver se snažil tyto prvky naučit zpaměti a naneštěstí se mu to povedlo v den, kdy zemřel.
Třinácté nebe mě donutilo zamyslet se nad spoustou otázek. V první řadě jsem uvažovala nad tím, jak je možné, že se do nebe dostane i vrah. Co tím Bůh zamýšlel? Věděl, že jeho skutek byl již odpuštěn a že ta třináctiletá bytost ještě neměla dost rozumu nebo byla tak ztrápená, že neviděla jiné východisko? A proč je vlastně nebe rozdělené dle věku? Myslí si Bůh, že tak budou lidé spolu lépe vycházet, když se do sebe budou díky podobnému věku umět lépe vcítit? A co se vlastně stane, když oběti přijdou na to, že se do nebe dostal někdo, kdo byl příčinou jejich smrti? To všechno a mnohem víc mi běželo hlavou, když jsem stránku za stránkou sledovala Oliverův osud, který, ač byl na zemi neoblíbeným, v nebi si dokázal najít kamarády. A to pro mě bylo svým způsobem útěchou. Možná opravdu člověka po smrti čeká něco krásného. Možná, že i když se na zemi trápíme, přijde den, kdy nám to bude jedno a budeme konečně šťastní. Naděje totiž umírá poslední.
Knihu doporučuji všem hloubavým čtenářům. Je to příběh, který zaujme svým originálním pojetím tématu, jež je už dlouho oblíbené. A i když je kniha určená pro děti a mládež, myslím si, že i mnozí dospělí v ní naleznou zalíbení.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...