
Recenze: Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší
- Vytvořeno 13. 5. 2016 1:00
- Autor: Jiří Lojín
- Zobrazeno: 1600

Protože před sebou máme třetí, závěrečný díl série o podivných dětech, nebude těžké na otázku odpovědět. Samozřejmě – kdo jiný, než Jacob? Jeho cesta pokračuje, začátkem třetího dílu má s sebou Emmu a mluvícího psa Addisona. Situace se jeví beznadějnou, ale jejich vůle zachránit ostatní je nezlomná.
K Sirotčinci slečny Peregrinové pro podivné děti je potřeba přistupovat jako dobrodružnému románu, který nemá větší literární ambice. Na počátku se zdálo, že originální spojení textu a fotografií vynese román o nějaký ten level výš, ale postupem času se kouzlo spojení starých snímků a mysteriózního příběhu vytratilo. Určitou vinu nese odhalení, že jde spíš o určitou formu fantasy, k němuž dojde již v prvním díle, větším problémem je však logika samotné existence fotografií. Na začátku trilogie to jsou snímky z dědovy krabice a jejich včlenění je naprosto přirozené. Ale co dál? Odkud se berou? Zatímco zpočátku je můžeme vnímat jako inspirativní, v dalších pokračováních se příběh dostává do vleku fotografií, které měl autor k dispozici, někdy je jejich včlenění trochu křečovité nebo schematické.
Hodnotit fantasy trilogii z hlediska přísně logického ale nemá žádný smysl. Žánr, v němž se propojuje reálný svět se zázraky a nepravděpodobnými jevy, logiku nemá, zabila by základ, na němž je celý příběh postaven.
Poslední místo, na které Jacob, Emma a Addison doputují a kde má dojít k rozuzlení děje, je pojato poměrně zdařile. Ohavné, špinavé, plné zdeptaných a ponížených lidí. Vládci, ti jsou v pozadí a zajišťují si poslušnost svých poddaných kombinací represe a jakési drogy, tedy osvědčenou metodou cukru a biče. V marasmu takové pseudospolečnosti bují sledování a udávání, jako obvykle, lidi není potřeba příliš utlačovat – stačí vytvořit příslušné podmínky a oni si peklo pro sebe vytvoří sami.
Jak lze očekávat, ke slovu přijdou Jacobovy vrozené schopnosti, vedoucí k ochočení netvorů, ale čtenář se nemusí obávat, že by rozuzlení bylo tak jednoduché. Ransom Riggs si pro třetí díl nechal ještě několik es v rukávu.
V závěru si autor nechal uniknout možnost zakončit příběh trochu nekonvenčně a přiklonil se k očekávanému a nekonfliktnímu rozuzlení, v němž vše vysvětluje, naznačuje směr, kterým se budou hlavní hrdinové ubírat, a otevírá si vrátka k případnému dalšímu pokračování.
Ve světě fantasy, kde hlavní roli hrají trpaslíci, elfové a jiná havěť, působí Riggsova trilogie velmi neotřele. Zejména začátek prvního dílu navnadí tak, že nezbývá, než dovolit své zvědavosti, aby přinutila dočíst až do konce závěrečné knihy. I přes některé výhrady, které možná nejsou na místě a měly by být určeny spíše textu, aspirujícímu na vyšší uměleckou úroveň, je nutno konstatovat, že má spád, dokáže napnout a zaujmout. V rámci daného žánru, určeného mládeži, obsahuje vše, co se od něj očekává. Pro obě tyto vlastnosti Riggsovu trilogii o podivných dětech a jejich ochránkyni – slečně Peregrinové – doporučuji a dávám jí přednost před většinou obvyklých fantasy příběhů.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...