
Recenze: Mike Tucker – Doctor Who: Roj hrůzy
- Vytvořeno 2. 5. 2016 1:00
- Autor: Jitka Culková

Nakladatelství Jota přichází s novým dobrodružstvím Doctora Who, tentokrát se za klávesnici usadil Mike Tucker. I nyní se volba autora podařila. Tucker svůj příspěvek do univerza knižního Doktora pojmenoval Roj hrůzy a příběh se téměř výhradně odehrává na Zemi. Ale co by to bylo za Doktorovo dobrodružství bez výletů po galaxii a návštěvy mimozemšťanů. Nechybí ani Doktorova společnice Clara, TARDIS a sonický šroubovák. Dobrodružství může začít!
Clara si zvyká na novou Doktorovu tvář a je trochu zklamaná, když ji místo slíbeného dobrodružství vysadí na anglickém venkově. Stará dobrá nudná planeta Země. Což si myslí přesně do chvíle, než narazí na pavučinu velikosti osobního auta. Samotná pavučina tak strašidelná není, hrůzné je spíš vědomí, jak velký musel být pavouk, který něco podobného zvládl. A aby toho nebylo málo, v pavučině čeká na pavouka svačinka. A moucha to není.
Kromě obřích pavouků se v malé ospalé vesničce objevuje i jiný hmyz neobvyklé velikosti, vše to začalo za druhé světové války. A TARDIS je kromě vesmírné lodě i stroj času. Dvanáctý Doktor není takové třeštidlo jako jedenáctka, proto se jeho vyšetřování obejde bez neustálého pobíhání a bláznivých honiček. Ale na útěky dojde. Milovníci Indiany Jonese si přijdou na své v řadě narážek. Ono nacisti a tajemné posvátné kameny po Indym přímo volají.
Tucker vymyslel chytrý příběh s odkazy na jiná kultovní díla. Co se mu naopak moc nepovedlo, bylo vystižení Clary. Sice má v příběhu hodně prostoru a důležitou roli, ale její charakter se do knihy neotiskl. Je zaměnitelná za jakoukoli jinou ženu. Sem tam se Tucker snaží udělat z ní něco víc, vždyť je přece Doktorova společnice, a prostředky, které k tomu používá, nejsou příliš nápadité. Jde hlavně o přímou řeč, jedna z postav se o Claře vyjádří jako o výjimečné. Další se na Claru podívá a prohlásí, „Ty jsi jiná než my“. Proč to tak je, ale není z Clařina jednání patrné. Odvážný, až neproveditelný čin provede jeden.
I tento autor dodržuje Doktorův odpor ke zbraním a násilí. Doktor díky tomu působí známě a netypicky. Jako mimozemšťan, kterým je.
Citace:
„Plukovníkovi?“ Doktorův hlas byl rázem mrazivý jak led.
„Tak tak – plukovníku Dickinsonovi na armádní základně ve Warminsteru.“
Doktor zavřel oči. „Ne, ne, ne, ne, ne… Proč byste něco takového dělal?“
„Co jako?“
„Pletl do toho armádu!“
„Nestačí, že nám po polích běhá obří pavouk a zabíjí lidi? Koho jinýho jsem měl zavolat? Místní zoologickou?“
„Přesně tak!“ vykřikl Doktor. „To by byl mnohem rozumnější nápad! Ti by se ho aspoň pokusili odchytit, a ne zastřelit. Na co nám bude mrtvý?“ (str. 42)
Nakladatelství Jota si zaslouží dík, že vydává příběhy Doctora Who s tak častou frekvencí, zvláště s přihlédnutím k seriálovému dění, resp. ročnímu tichu. Čeští fanoušci tak nemusejí propadat beznaději. Čekání na desátou řadu je s knižním Doktorem hned o něco radostnější.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...