
Recenze: Sophie Hannah – Pusinka
- Vytvořeno 28. 4. 2016 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Britskou spisovatelku Sophii Hannah jsem znala zatím jen jako autorku skvělé knihy s Hercule Poirotem – Vraždy s monogramem. Její novinka Pusinka, která vyšla na podzim roku 2015, mě dlouho lákala. Měla jsem od knihy velká očekávání a ta se rozhodně naplnila. Pusinka je vynikající psychologický thriller, který vás doslova pohltí.
Hlavní hrdinkou knihy je novopečená maminka Alice. Je dva týdny po náročném a dlouhém porodu a stále se z něj vzpamatovává. Aby se odreagovala, poslechne svou tchýni a vyrazí za trochou rozptýlení do fitnesscentra. Když se vrátí, najde dveře od domu dokořán. Manžel poklidně spí a v dětském pokoji spinká děťátko. Není to však Alicina dcera Florence, ale úplně cizí dítě. Alice s křikem budí manžela a ocitá se ve zlém snu. Je totiž jediná, komu holčička připadá cizí. David nechápe její chování a zarytě tvrdí, že v postýlce leží Florence. Pochybovačně se na její tvrzení dívá i policie, Alice tak doufá, že až se tchýně Vivienne vrátí z dovolené, postaví se za Alici, tak jako již několikrát.
Případ dostanou na starost Simon Waterhouse a Charlie Zailerová. Dozvídáme se poměrně hodně z jejich pracovní činnosti, ale i soukromých životů. Zatímco Charlie je zakoukaná do Simona, ten o ni nemá zájem. Zato ho záhadně přitahuje Alice. Neví, zda má poslechnout hlas srdce a věřit jejímu tvrzení, nebo postupovat podle pracovního protokolu a řídit se fakty, která jsou nevyvratitelná. Nikdo nepohřešuje žádné další miminko. Za koho by tedy byla malá Florence vyměněna? Je Alice skutečně nervově labilní a nepozná vlastní dítě, nebo jsou její obvinění opodstatněná?
Autorka střídala er-formu s ich-formou. Zatímco kapitoly z Alicina života vypráví sama Alice a čtenář má možnost prožívat velmi intenzivně všechny její pocity, kapitoly o Simonovi a Charlie a jejich vyšetřování jsou vyprávěny er-formou. Autorka tak dokázala výborně oddělit osobní prožitky od objektivního náhledu na problém, i když v případě obou policistů mnohdy sklouzávala opět k citům, mnohdy až příliš. Okamžiky ze života obou vyšetřovatelů mi připadaly místy zbytečné a zdlouhavé, odváděly pozornost od toho, co čtenáře skutečně zajímalo, aniž by ve finále čekalo nějaké jejich vysvětlení.
Sophie Hannah napsala strhující psychothriller, který čtenáře zcela uchvátí, a to od první stránky. Charaktery všech postav jsou tak výborně vykresleny, že i když na začátku příběhu litujete Alici a nesnášíte Davida, že se jí nezastal, na konci už nevíte, kde je pravda. Kdo ze tří hlavních postav je skutečně pachatel – Vivienne, David, nebo dokonce Alice? Situace je o to napínavější, když autorka odhalí starý zločin, který všem současným komplikacím předcházel.
Knihou Pusinka jsem byla doslova pohlcena, už dlouho se mi do rukou nedostal tak vynikající psychologický thriller. Hodnotím ji opravdu vysoko a těším se na další autorčiny knihy, které – doufám – vyjdou brzy.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...