Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Echo Heron – Poledne u Tiffanyho

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Lampy od Tiffanyho jsou známé po celém světě. Jsou to mistrovské kousky a každá z nich je originálním kusem, ale víte, kdo je jejich autorem? Nedávno se našly dopisy, které dokazují, že ne všechna sláva, kterou si přivlastňoval Louis Tiffany, mu patřila.


knihaAutorka Echo Heronová se ve své knize Poledne u Tiffanyho (vyšla v roce 2015 v nakladatelství Metafora) zaměřila na příběh úžasně talentované umělecké designérky Clary Wolcottové, která od roku 1888 pracovala pro firmu Tiffany a bohužel nikdy nedosáhla takového uznání, které by si určitě zasloužila.
   
Clara Wolcottová byla velmi nadaná, na co sáhla, to se jí dařilo. Díky ní mohly u Tiffanyho pracovat ženy a sama Clara dokonce toto ženské oddělení řídila. Bohužel se ale nenarodila v době, která by přála ženám v práci, a tak každý den bojovala se žárlivostí svých mužských kolegů a s nepřejícností svého okolí. Ona se ale nedala a šla dál za svým snem. Nebylo jí však přáno. Přestože pracovala perfektně a dřela do úmoru, svět se nikdy nedozvěděl o tom, že všechny ty skvělé návrhy a úžasné výrobky, kterými se Tiffany chlubil a vydělával na nich jmění, jsou ve skutečnosti její. Naštěstí se teď můžete dozvědět, že za to, že existují krásné Tiffanyho lampy, může jedna skromná a šikovná žena.
   
V současné době se velice rozmohl žánr životopisných románů. Skutečná fakta jsou zaobalená do vymyšlených příběhů, které spolu tvoří dokonalou mozaiku, která se čte jedna radost. Echo Heronová se zařadila mezi autory, kterým tento žánr rozhodně sedí. Použila dopisy, které si Clara týden co týden vyměňovala se svou rodinou, studovala dostupné materiály o rodině Louise Tiffanyho a soudobé noviny, aby mohla své postavy co nejlépe popsat a děj zasadit do uvěřitelného prostředí. Když si spoustu z toho, co je v knize obsaženo, musela domyslet, tak svou představivost využila naplno. Například o Claře Wolcottové moc informací nenašla, a tak její postavu stvořila na základě vzpomínek jejích příbuzných.
   
Vyprávění je tedy prokládáno životopisy Clary, její matky a sester a deníkových zápisů Louise Tiffanyho. Plynulost děje to rozhodně neruší, naopak ho tyto části skvěle doplňují o detaily, které by si člověk těžko vymýšlel. Na konci knihy je pak umístěna poznámka autorky, odkud se dozvíte, kde autorka čerpala a co se v současné době stalo s budovami, ve kterých hlavní děj probíhal. Třeba vás tato poznámka inspiruje k dalšímu studiu tohoto tématu.
   
Vyzdvihla bych také popisné části, kde se autorka věnuje výrobkům, na nichž Clara zrovna pracuje. Popisy jsou detailní a vy tak máte možnost představit si, jak daný předmět vypadá. A to opravdu detailně, od kresleného návrhu, přes použitý materiál až k odstínům barev.
   
Líbí se mi, že si autorka zahrála pěkně i s názvem knihy. Poledne u Tiffanyho totiž hlavní hrdinka vždy trávila psaním dopisů svým blízkým, takže se v názvu snoubí vše důležité – dopisy, rodina i její vysněná práce.
   
Pokud jste si tedy tento žánr oblíbili, určitě se vám Poledne u Tiffanyho bude líbit. Nejenže se skvěle pobavíte u četby, ale navíc se dozvíte i něco z historie. Spojíte tedy zábavu s užitečným.

Ukázka

„Vaše lampy s vistárií a s leknínem vyhrály zlaté medaile. Staly se senzací celé výstavy.
Zaplavilo ji nadšení. „Zlaté medaile? Jste si jistý? Obě?“
„Jsem si jistý,“ zasmál se Philip. „Evropské noviny o nich píší, že jsou jedinečné, převratné a revoluční.“
„Dostal tu zprávu i Tiffany?“ zeptala se dychtivě. „Ví o tom?“
„Ví o tom už řadu týdnů.“ Philip ji vzal za ruce. „Dozvěděl se to v červnu.“
Ucítila, jak se jí v hrdle usazuje zklamání a tlačí jako železná koule. Zavřela oči a snažila se nerozplakat.
„To zlato jste ale vyhrála vy,“ popleskal ji Edward jemně po rameni. „Na toho zlomyslného závistivého pokrytce se vykašlete. Jenom žárlí, to je celé. Lidé jsou z vašich lamp nadšení a to je pro vás jako umělkyni to nejdůležitější.“ (str. 302)

Poledne u Tiffanyho
Autor Echo Heron
Překlad Blanka Petáková
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 456
ISBN/EAN 978-80-7359-474-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení