
Recenze: Mia Steingräber – Krásy secese
- Vytvořeno 21. 3. 2016 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

S relaxačními, antistresovými či uklidňujícími omalovánkami a vymalovánkami jakoby se v poslední době roztrhl pytel. Na českém trhu se objevují jednoduché tvary, které se blíží dětským motivům, omalovánky z oblíbených míst, např. Prahy, motivy rostlinné, zvířecí, z vodního světa a podobně.
Některé jsou hodně složité, jiné naopak dětsky jednoduché, a tak si každý může vybrat to, co mu vyhovuje a na co se cítí. Podstatné je především to, aby se odreagoval, zklidnil, odpočinul si a udělal si hezkou chvilku pro sebe.
Nakladatelství Ikar přichází s kolekcí Relaxačních omalovánek, z nich se mi dostaly do ruky zatím dvoje. Poměrně složité obrázky obsahuje Kouzelný les a pohádkové bytosti, většina motivů je tam směrována k trpělivým rukám zkušenějšího malíře. Já dnes budu recenzovat Krásy secese. Dekorativní umění barev. Označila bych je jako zlatou střední cestu.
Omalovánky obsahují 85 motivů od německé ilustrátorky Mii Steingräber a najít v nich můžeme převážně květinové motivy laděné do nepřeberného množství opakujících se vzorů, jednoduchých květů, spletitých dekorací ze stonků, listů a výhonků, ale také ženy ověnčené květy a bohatou draperií po vzoru slavného secesního umělce Alfonse Muchy.
Některé obrázky vyžadují více stínování, především ženy, drapérie, velké květy, jiné naopak hodně trpělivosti s vybarvováním drobných motivů a tvarů. Osobně jsem využila tři druhy pastelek. Progressa na květinové dekorace, kde jsem nechtěla příliš velkou paletu barev, Maped na opakující se vzory s drobnými motivy, kde jsem potřebovala tvrdší tuhu a ostřejší špičku, a konečně pastelky Mondeluz, se kterými jsem si užívala velké květy a především drapérie. Poslední zmíněné mě osobně bavily nejvíc, ale záleží na každém, co mu vyhovuje a na co má chuť.
U jednoho obrázku jsem zkusila pastelky Mondeluz rozmývat, ale nesetkala jsem se s dobrým výsledkem. Papír, ze kterého jsou omalovánky vyrobeny, je na rozmývání poměrně tenký, hodně se zkroutil a já musela výsledek přežehlit, aby se mi zase srovnal. Navíc se mi lehce propil i obrázek na druhé stránce, což je další nevýhoda těchto omalovánek – oboustrannost. Pokud totiž malujete měkčími pastelkami, tak ani nemusíte rozmývat a stejně dojde k propsání na druhou stranu. Proto jsem po dvou obrázcích začala používat vkládání čistého bílého papíru mezi jednotlivé už vymalované listy. Je to ale nepraktické, neboť vložené listy vypadávají.
Jelikož jsem nevyzkoušela jiné techniky – fixy, linery a podobně, nemohu potvrdit, zda jsou pro vybarvování vhodné a zda se nepropíjí skrz stránky. Věřím však, že použití pastelek je na tento druh obrázků ideální. Na některé měkké tuhy, na jiné raději tvrdší. Majitelé těchto omalovánek budou jistě spokojeni a opravdu si užijí pohodové a relaxační chvilky nad vybarvováním krásných motivů. Díky čistým liniím jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé a každý si v nich jistě najde to své.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...