
Recenze: Ondřej S. Nečas – Síť přízraků
- Vytvořeno 3. 3. 2016 2:00
- Autor: Jitka Culková

Sedmé pokračování stále úspěšnější série Kladivo na čaroděje napsal Ondřej S. Nečas, pro nějž byl tento díl s názvem Síť přízraků už druhým přispěním do této série.
Je autorem třetího dílu, Kruté stroje, který byl přijat poněkud rozpačitě, byť šlo o dobrou novelu. Ale co je dobré pro knižní trh, nemusí být dost dobré pro vysokou laťku nároků čtenářů Kladiva na čaroděje. Druhý pokus Nečasovi vyšel lépe, Síť přízraků fanoušci přijali s nadšením. Aby taky ne, kromě Felixe a jeho party tu narazíme na Sherlocka Holmese, doktora Sovu, Buffy přemožitelku upírů i na skutečnou čarodějnici a psa s krizí identity.
Nečas v úvodu nastíní současnou krizi magie i nepříjemnou situaci Felixe a dál se zabývá samotným příběhem, který tyto dvě nosné dějové linky nerozvíjí. Tentokrát je to Klaudie, která přinese Felixově partě novou práci. Klaudiina přítelkyně z blázince se dostala do problémů a jediné, co Felix a Klaudie v bytě nalezli, byla malá holčička. A tak se Klaudie vžívá do role náhradní matky a kolem dojemné dvojce se začínají odehrávat podivné věci i na poměry magické Prahy.
Aby problémů nebylo málo, objeví se i vážená členka magické komunity Ester von Blaschkof a její pomoc je spíše danajským darem pro Felixovo vyšetřování. Pro čtenáře je však Esteřin zákrok zdrojem zábavy.
Jak už jsme v této sérii zvyklí, vyšetřování probíhá rychlým tempem, a závěr je strhující. Nečas si dal ovšem pozor a vyslyšel výtky čtenářů, kteří si stěžovali na příliš uspěchané závěry. V Síti přízraků si tak rozřešení a poslední bitvu můžeme opravdu vychutnat. A prostředí, které autor tohoto dílu zvolil, je také netradiční a velmi zajímavé.
Samozřejmostí jsou vtipné situace a dialogy, i když se četností a rázností Nečas nevyrovná Pavlovskému. Spolu s propracovanou zápletkou a hutnou hororovou atmosférou začátku příběhu se Síť přízraků řadí k tomu nejlepšímu z celé série. Jediná drobná vada na kráse této knihy je minimální výskyt Waltera. Je to škoda, protože tento nekrofil z Olšan by Felixově partě jistě značně pomohl. Tak snad v příštím díle budou čtenáři odškodněni a Walter dostane příležitost opět zazářit.
„Ty pořád něco máš,“ vrčel Felix, zatímco zápasil se zašlými šrouby krytu klimatizace. „Vždyť i s jednou rukou můžeš prožít plnohodnotný život, no ne? Spousta slavných lidí měla jenom jedu ruku.“
„Vážně?“ odsekla Klaudie. „Kdo třeba?“
„Terminátor,“ přidal se Vincenc. „Nebo Hellboy, že jo, ten má ruku z kamene.“
„Umělou ruku má kdekdo,“ ujišťoval ji Felix. „I králové, Oskar Patnáctý například. Anebo kapitán Hook. Dave Lister…“
„Někdo skutečný by tam nebyl?“
„Aaron Ralston,“ navrhl Felix. „To je ten horolezec.“
„Ten zvládal i mlátit manželku, s jednou rukou!“ doplnil Vincenc. [1]
[1] NEČAS, Ondřej S. Síť přízraků. 1. vyd. Praha: Epocha, 2014, ISBN 978-80-7425-217-4. Str. 114-115.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...