
Recenze: Hana Whitton – Královna Kunhuta a Záviš: vášnivá láska v obležení nepřátel: román
- Vytvořeno 18. 2. 2016 1:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Příběh královny vdovy – Kunhuty Uherské a jejího udatného rytíře Záviše z Falkenštejna jistě zná mnoho nás. Na toto téma vznikla nejedna kniha a tak mě zajímalo, jak se s ním vypořádá autorka historických románů. Od Hany Whitton jsem do té doby četla pouze jednu detektivku a proto jsem se těšila, jakým způsobem uchopí skandální lásku těchto dvou slavných postav české historie.
Autorka začala vyprávět příběh obou hrdinů nejprve zvlášť. Seznámila čtenáře s královnou Kunhutou a křivdou, kterou pociťovala od doby, kdy král Přemysl Otakar II. požádal o ruku Markéty Uherské, místo té Kunhutiny. To, že se kvůli Markétinu odmítnutí nakonec stala Přemyslovou ženou Kunhuta, jí na sebevědomí příliš nepřidalo. Whitton právě tento okamžik považuje za důležitý pro další Kunhutino jednání po Přemyslově smrti.
Poté se seznámíme se Závišem z Falkenštejna a jeho životní situací. Dozvíme se, že je sice považován za nepřítele zemřelého krále, ale to mu nezabrání pokusit se získat Kunhutu na svou stranu. Nakonec se to podaří celkem snadno – ocitne se totiž na břehu řeky ve chvíli, kdy královnu strhne proud. Záviš se za ní hrdinsky vrhne do rozbouřených vod a zachrání jí život, údajně aniž by věděl, koho vlastně zachraňuje. Dojde ke vzájemnému vzplanutí, které nadále roste a rozvíjí se.
V celém románu autorka čtenářům zdůrazňuje, že láska Kunhuty a Záviše byla skutečná, romantická a silná navzdory všem politickým a mocenským komplikacím. Jelikož se většinou o lásce Záviše z Falkenštejna spekuluje a rytíř je podezříván ze ziskuchtivosti a touhy po moci, připadalo mi toto pojetí až příliš romantické a pozitivní. Přesto se však autorka nebojí do dialogů zapojit i tyto spekulace a tak o ně čtenář nepřichází.
Některé postavy a události jsou fikcí, většinou se však Whitton drží historických skutečností. Dobové reálie má celkem dobře prostudované a prostředí, charakteristiku postav i celkovou politickou situaci vylíčila velmi kvalitně, aniž by čtenáře unavovala zbytečnou popisností. Příběh se čte lehce, jen místy mi přišly věty poněkud těžkopádné a krkolomné, ale to je autorčin osobitý styl, který bych určitě neměnila. Co mě trochu zklamalo, byly chyby v textu, kterých bylo hlavně od druhé poloviny poměrně dost a v publikaci tak známého nakladatelství by se vyskytovat neměly. Na straně 245 je navíc překlep, možná i chyba autorky, kdy se Kunhutina dcera Kunka, abatyše kláštera Na Františku, přišla podívat na novorozeného Ješka a označila ho – místo bratra – za svého synovce.
I přes toto velmi romantické pojetí se mi kniha líbila a určitě není poslední, kterou jsem si od autorky přečetla. Doporučila bych ji spíše ženám, neboť mužům by možná mohla romantika v příběhu trochu překážet. Přesto se čtenář nejen pobaví, ale i trochu poučí o naší historii. A já se těším na další autorčiny příběhy.
WHITTON, Hana. Královna Kunhuta a Záviš: vášnivá láska v obležení nepřátel: román. Vydání první. Frýdek-Místek: Alpress, 2015, 257 stran. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7466-949-1.
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...