Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Andy Jones – My dva

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Příběh o lásce a vztazích – zní vám to jako klišé? Popravdě, naprosto to chápu. Přesto se vám však odvážím doporučit knihu My dva od britského spisovatele Andyho Jonese. Zatímco ženy píšící romantické příběhy často sklouzávají k přeslazeným kýčovitým popisům, mužští autoři se mi zdají v těchto vodách paradoxně jistější, opravdovější. Také Andymu Jonesovi se podařilo vytvořit upřímný, realistický a přitom něžný román o vztahu dvou lidí.


knihaWilliam Fisher a Ivy Leeová jsou dokonalý pár. Jak dlouho spolu chodí? No dobře, teprve tři týdny, ale to přece neznamená, že se neznají! Tak jo, v podstatě o sobě neví vůbec nic, ale když jsou skutečně zamilovaní, tak to musí dobře dopadnout. Nebo ne?

My dva je příběh vyprávěný ústy hlavního hrdiny Williama. Čtenář se s ním a jeho novou přítelkyní poprvé „setká“ ve chvíli, kdy ji Fisher chce po několikatýdenní známosti představit svému otci. Právě v tu chvíli se však začne pomalu kazit všechno, co se do té doby zdálo naprosto dokonalé. Přestože je Fisher šokován zjištěním, že je Ivy téměř o deset let starší než on a nezavírá si dveře od záchodu, je pevně rozhodnutý do tohoto vztahu investovat veškerou energii. Jenže ať se oba snaží sebevíc, v jejich soužití se objevuje mnohem více problémů, než jen věkový rozdíl a protivné zlozvyky. A do toho všeho si Fisher uvědomí, že si až příliš dobře rozumí se svou kolegyní Suzi.

A tak jsem potenciální následky uložil do malé krabičky, tu jsem zamknul a uložil ji do skříňky v koutě málo navštěvovaného kumbálu úplně vzadu ve své mysli. To bylo před pětadvaceti dny. A za ty stovky hodin, co jsme od té doby strávili spolu, mě ani jednou nenapadlo zamyslet se nad moudrostí toho rozhodnutí. Jednou, dvakrát nebo možná třikrát jsem se v duchu přistihl, jak mířím k té komoře, ale nikdy jsem tam nedošel a nikdy jsem neotevřel tu skříňku. Protože k čemu by to bylo? [1]

Kolik nedůvěry a problémů dokáže zapříčinit jediná věta pronesená v nevhodný moment? Dokážou Ivy a William svůj vztah zachránit, i když se zdá, že se mezi nimi všechno pokazilo?  Co je „Hop a Skok“? A jaké osudy si autor přichystal pro sice vedlejší, ale neméně důležité postavy jako Esther, Nina, Suzi, Ela, Phila, Craiga a další?

Přiznávám se, že romantické příběhy nejsou žánr, který bych zrovna vyhledávala. Kniha My dva mne však něčím zaujala ještě před tím, než jsem se vůbec pustila do čtení. Na dobré knihy mám zkrátka šestý smysl a ten mě nezklamal ani v tomto případě. My dva je přesně ten typ knihy, do které se ponoříte natolik, že se neubráníte hlasitému smíchu ani slzám. Andy Jones píše naprosto strhujícím stylem, ani na jediné stránce se nebudete nudit a po celou dobu čtení budete dychtivě čekat, jak to všechno dopadne.

Zdá se, že by bylo spravedlivé poskytnout nějaký prostor obhajobě: líbí se mi, že Ivy chodí do čtenářského kroužku s lidmi, kteří jsou dvakrát tak staří jako ona; líbí se mi, jak je moudrá, přemýšlivá, sebejistá, dospělá a přitom hravá. Líbí se mi, že věří na kouzelnou zlatou rybku, že neumí hvízdat a že má doma zlatého kapříka jménem Ernest. Líbí se mi, že sama vymyslela, abychom Ela vzali do Muzea přírodní historie. Líbí se mi, jak dělá míchaná vajíčka. A líbí se mi, že mě má ráda a že (ať už se to přihodilo jakkoli) se mnou čeká dvojčata. Nemusím si z toho dělat seznam, protože v hloubi duše prostě vím, že ona je pro mě ta pravá. [2]

[1] JONES, Andy. My dva. Vyd. 1. Praha: Plus, 2015, 360 s. ISBN978-80-259-0447-3. Str. 49 - 50
[2] Tamtéž str. 230

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení