
Recenze: Arnošt Vašíček – Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?
- Vytvořeno 18. 1. 2016 2:00
- Autor: Jiří Lojín

Templáři patří k těm řádům, které provokují fantazii lidí a zaměstnávají profesionální i amatérské badatele po celém světě. Lidé prahnou po tajemnu a literatura nám připomíná, že tomu tak bylo vždy. A tajné spolky jsou zosobněním tajemna, zejména pokud se naznačuje, že byly nositeli jakési moudrosti či učení, které nebylo určeno očím a uším laiků. Kniha Největší tajemství templářů známého sběratele záhad a spisovatele Arnošta Vašíčka rekapituluje známá fakta o templářích a uvádí i některá méně známá.
Arnošt Vašíček patří mezi autory, kteří o záhadách píšou zasvěceně a snaží se zprávy, pokud je to možné, ověřit. Ve světě nezvyklých jevů se často stává, že původní prostoduchá novinářská kachna začne žít vlastním životem a jednotlivé časopisy ji převezmou jeden od druhého. Stokrát opakovaná lež se pomalu stává pravdou. I seriózní žurnalista se snadno může blamovat, pokud si opomene zkontrolovat zdroj svých informací.
K problematice autor přistoupil s velkou důkladností, přestože ve složení kapitol je poznat snahu o získání zájmu čtenáře hned od prvních řádků. Nastoluje těžko zodpověditelnou otázku, jaký byl vlastně účel řádu a co vlastně templáři hledali. Obvyklé vysvětlení, totiž ochranu poutní cesty ve Svaté zemi, zpochybňuje. Teprve po lákavém úvodu, v němž zároveň vymezuje oblast svého pátrání, se vrací ke kořenům, tedy k biblické historii. Neopomene oblíbenou archu úmluvy a přiklání se na stranu těch, kteří ji považují za komunikační prostředek, nicméně není militantním zastáncem mimozemských teorií, jako třeba klasik tohoto žánru Erich von Däniken.
Přestože historie templářů a hlavně události okolo jeho zániku jsou známé z různých odborných pramenů i z nesčetné beletrie, je Vašíčkovo shrnutí srozumitelné, i když poněkud zjednodušené, což ovšem odpovídá věnovanému prostoru. Autor samozřejmě vypichuje z historie právě ty momenty, podporující teorie o tajemství uchovávaných řádem.
Ve většině literatury se setkáváme se záhadnými artefakty nalezenými v zahraničí. Arnošt Vašíček, přestože navštívil již leckterou lokalitu, neopomíjí ani krajiny české. Bylo by asi nepravděpodobné, kdyby byla země v centru křesťanské Evropy opomíjena a aby tam stavitelé chrámu nezanechali stejné stopy jako třeba ve Francii. Proto autor směruje čtenářovu pozornost k Jindřichově Hradci a následně k hradu Veveří. Velmi obsáhle představuje detaily, kterých si obvyklý návštěvník nevšimne, přestože jich těmito místo prochází stovky, a uvádí možná vysvětlení. Pokud templáři po sobě zanechali nějaký poklad, není důvod, proč by nemohl celý, nebo jeho část, ležet zrovna na našem území.
Knihu doprovází bohatá obrazová příloha – černobílá i barevná. U knih podobného ražení je velmi důležitá, protože čtenáři alespoň částečně zprostředkuje kontakt s probíranou problematikou.
Arnošt Vašíček přistupuje k tajuplným věcem velmi střízlivě. Vychází z vlastních zkušeností a pozorování, nesnaží se konstruovat krkolomné teorie. Všichni je dobře známe – podle některých publicistů stojí za vším mimozemšťané, podle jiných tajné řády přežívající z dob dávno minulých až do současných, jiní zastávají nejrůznější konspirační teorie. Arnošt Vašíček předkládá fakta, uvádí i názory, které se okolo nich objevily, ale nakonec nechává čtenáře, aby si udělal názor sám. Tím dotvrzuje svou věrohodnost. Přesto mu fantazie nechybí, naznačují to scénáře k oblíbeným televizním seriálům. Dokáže však kriticky odlišit spekulace a fakta.
VAŠÍČEK, Arnošt. Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?. 1. Ostrava: Mystery Film, 2015, 184 s. ISBN 978-80-87730-35-5.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...