
Recenze: Antoine de Saint-Exupéry – Dopis rukojmímu
- Vytvořeno 20. 12. 2015 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

O tom, že „zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen půjčujeme od našich dětí“, ví své každý, komu byl někdy domov odcizen, byl z něj násilně vyhnán, prožil strach nejen o sebe a své blízké, ale celou zemi a její duchovní odkaz. A kdo nakonec nasadil vlastní život za svou otčinu, rodinu a přátele, stejně jako Antoine de Saint-Exupéry.
Dopis rukojmímu [1] napsal francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry před tím, než se s armádou Spojených států vydal do Afriky bojovat proti nacismu. Text byl určen především autorovu příteli Leonu Werthovi (1878–1955), který uvízl v Hitlerem okupované Francii, kde se celou válku skrýval. Autorovy myšlenky jsou ale jistě vlastní všem, kteří někdy museli opustit své domovy, aby je mohli vybojovat zpět. Autor Malého prince v knize svěřuje své pocity z útěku do USA po kapitulaci Francie v roce 1940, obavy o život přítele, smutek nad ztrátou vlasti, odloučení od rodiny a přátel, domova, zhroucení civilizace a naději na záchranu přítele a duchovní hodnoty člověka, které se prolínají se vzpomínkami na občanskou válku ve Španělsku (1936–1939).
Úvod knihy oplývá smutkem, strachem, zklamáním a obavami, které se ale postupně přeměňují v odvahu, odhodlání a naději, že úcta člověka k člověku a prostýúsměv vedou ke vzájemnému pochopení a návratu k duchovním hodnotám lidstva. „Dopis“ je psán velmi živě, sugestivně a myslím si, že tento přerod spolu s autorem prožije každý čtenář.
Text psaný v průběhu dosud (jak dlouho si ten smutný rekord asi udrží?) nejkrvavějšího konfliktu lidských dějin upoutá především svou naléhavostí, aktuálností a nadčasovostí. V současnosti jsme svědky neochoty a neúcty k člověku, k západním hodnotám vycházejících z naší křesťansko-antické minulosti, které ctil Saint-Exupéry a jsou tedy na místě jeho obavy popisované v knize, viz ukázka ze str. 50:
Úcta k člověku! Úcta k člověku! V tom spočívá ten prubířský kámen! Když nacista respektuje výhradně toho, kdo se mu podobá, respektuje výhradně sám sebe. Odmítá tvůrčí rozpory, ničí jakoukoli naději na vzestup a nastoluje na tisíc let na místo člověka robota z mraveniště.
Slovo nacista můžeme zaměnit za další synonymum pro extrémní formu levice: komunista, enviromentální aktivista nebo náboženský extrémista apod., a obsah a pravdivost textu zůstane i dnes zachována.
Kniha či spíše knížečka je malá rozsahem –má pouhých 64 stran–, ale co se myšlenek týká, je obrovská a věřím, že se dotkne širokého spektra čtenářů. Redakce vydavatelství Vyšehrad knize navíc věnovala patřičnou péči, což jistě ocení každý, kdo ji vezme do rukou, otevře ji a začte se do ní. Dopisu rukojmímu na atraktivitě přidává nejen obsah, ale též překlad a velmi sugestivní ilustrace Borise Jirků.
Antoine de Saint-Exupéry (29. 6. 1900 – 31. 7. 1944) byl francouzský spisovatel, reportér, letec a vlastenec, o čemž svědčí fakt, že byl ochoten nasadit za vlast svůj život a také jej nasadil a za Francii ztratil. Proslavil se především knihou Malý princ.
Boris Jirků (1955) vystudoval na Střední uměleckoprůmyslové škole a poté studoval na AVU u prof. Arnošta Paderlíka. Dnes působí Západočeské univerzitě v Plzni a na Akademii umění v Bánské Bystrici.
[1] SAINT-EXUPÉRY, Antoine de. Dopis rukojmímu. Vydání druhé. Praha: Vyšehrad, 2015, 63 stran. Harmonie (Vyšehrad). ISBN 978-80-7429-611-6.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...