Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Chris Pavone – Nehoda

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Thriller Nehoda se pro mě stal jedním z příjemných překvapení tohoto roku. Americký spisovatel Chris Pavone potvrdil své kvality, přestože se to neobešlo bez několika škobrtnutí. Většina jeho fanoušků mě teď bude posílat do horoucích pekel. Nechci nijak snižovat dílo tohoto autora, protože patří rozhodně mezi ta kvalitnější. Na druhou stranu v dnešní obrovské konkurenci se sebemenší přešlap trestá velice tvrdě.


knihaPříběh je postaven na neznámém rukopisu, který se jednoho dne dostane do rukou literární agentky Isabel Reedové. Ta ještě nemá ani potuchy, jak výrazně ovlivní její stávající život. Nejedná se totiž o žádný beletristický brak, ale neautorizovaný životopis jednoho z nejmocnějších magnátů. Obsahuje několik informací, které by ovlivnily téměř celou Ameriku.

Každý jeho budoucí vlastník bude v ohrožení života, choulostivé informace totiž nechtějí někteří lidé pustit do světa. Rukopis v první chvíli vypadá jako spása pro každého člověka z literární branže, který v současnosti přešlapuje na místě.

Jednou z nejdůležitějších charakteristik každé knihy je jednoznačně prostředí. V tomto bodě se povedl autorovi opravdový majstrštyk. Vybral si pro román jedno z těch nejpopulárnějších, totiž samotnou literární branži. A rozhodl se do toho pustit ve velkém stylu. Nehoda je vedle své thrillerové podstaty zároveň i malým průvodcem po nakladatelském světě. Dozvíte se, jak fungují složitá vyjednávání. Poznáte i drsné konkurenční boje. Samozřejmě zůstává otázkou, nakolik se Pavone nechal inspirovat vlastními zkušenostmi či pouze fikcí. Vedle toho si zároveň musíte uvědomit, že se jedná o americkou půdu. Ale přesto vás samotná atmosféra prostě nadchne. 

Ústřední dějová linka je rovněž velice přitažlivá. Hlavní roli v ní hraje kniha, která nemá spatřit světlo světa. Přestože se ji její vlastníci nesnaží příliš šířit, žije si vlastním životem. Tu ji někdo ukradne a někdo předá dalšímu. Části samotného rukopisu si samozřejmě můžete přečíst a tím zamířit do minulosti. Rozkrývají pozadí celé zápletky a spojují některé zdánlivě nesouvisející události.

Hlavní postavou je sice literární agentka Isabel Reedová, ale zároveň nepůsobí úplně dominantním dojmem. Velice důležitý je i samotný magnát, záhadný autor rukopisu, tajuplný agent a několik dalších. Všichni se navzájem střetávají, což se stávalo již v minulé knize. Rozhodně tedy nemůžeme mluvit o nějakém kladném hrdinovi. Ten tu prostě není. Zato padouchů je hned několik, i když nejdříve musíte trochu poodhalit jejich plány. 

Lehce rozháraně vlastně působí veškerý obsah stránek. Chvílemi se budete ztrácet a opět nalézat na jiném místě. Většina událostí funguje v poměrně akčním tempu, ale přesto se najde několik slabších míst. V některých okamžicích je samotný děj trochu předvídatelný. Zároveň se musím pozastavit nad celkovým napětím. V průběhu čtení tušíte, kdo je autorem tajemného rukopisu. Takže se vlastně téměř nedočkáte žádného překvapení. No dobře, na konci se dočkáte několika zvratů. Ale určitě by šlo některé skutečnosti lépe zakamuflovat, aby nebyly tak očividné.

Na Nehodu jsem se opravdu těšil, ale možná jsem ji malinko přecenil. Nenechte se mnou příliš ovlivnit. Určitě se jedná o hodnotnou knihu, která zaujme mnoho čtenářů. Ale já jsem od ní čekal možná ještě trochu více. Najdete v ní pár hluchých míst a nervově se z ní asi nezhroutíte. Po jejím přečtení jsem nebyl natolik uspokojen, abych o ní přemýšlel i za několik dní. Přesto musím vyzdvihnout zejména zajímavé nápady, které knihu posouvají mezi ty lepší přírůstky na knižním trhu.

PAVONE, Chris. Nehoda. 1. vydání. V Praze: Knižní klub, 2015, 376 stran. ISBN: 978-80-242-5026-7

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení