
Recenze: Chris Pavone – Nehoda
- Vytvořeno 10. 11. 2015 1:00
- Autor: Lukáš Loužecký

Thriller Nehoda se pro mě stal jedním z příjemných překvapení tohoto roku. Americký spisovatel Chris Pavone potvrdil své kvality, přestože se to neobešlo bez několika škobrtnutí. Většina jeho fanoušků mě teď bude posílat do horoucích pekel. Nechci nijak snižovat dílo tohoto autora, protože patří rozhodně mezi ta kvalitnější. Na druhou stranu v dnešní obrovské konkurenci se sebemenší přešlap trestá velice tvrdě.
Příběh je postaven na neznámém rukopisu, který se jednoho dne dostane do rukou literární agentky Isabel Reedové. Ta ještě nemá ani potuchy, jak výrazně ovlivní její stávající život. Nejedná se totiž o žádný beletristický brak, ale neautorizovaný životopis jednoho z nejmocnějších magnátů. Obsahuje několik informací, které by ovlivnily téměř celou Ameriku.
Každý jeho budoucí vlastník bude v ohrožení života, choulostivé informace totiž nechtějí někteří lidé pustit do světa. Rukopis v první chvíli vypadá jako spása pro každého člověka z literární branže, který v současnosti přešlapuje na místě.
Jednou z nejdůležitějších charakteristik každé knihy je jednoznačně prostředí. V tomto bodě se povedl autorovi opravdový majstrštyk. Vybral si pro román jedno z těch nejpopulárnějších, totiž samotnou literární branži. A rozhodl se do toho pustit ve velkém stylu. Nehoda je vedle své thrillerové podstaty zároveň i malým průvodcem po nakladatelském světě. Dozvíte se, jak fungují složitá vyjednávání. Poznáte i drsné konkurenční boje. Samozřejmě zůstává otázkou, nakolik se Pavone nechal inspirovat vlastními zkušenostmi či pouze fikcí. Vedle toho si zároveň musíte uvědomit, že se jedná o americkou půdu. Ale přesto vás samotná atmosféra prostě nadchne.
Ústřední dějová linka je rovněž velice přitažlivá. Hlavní roli v ní hraje kniha, která nemá spatřit světlo světa. Přestože se ji její vlastníci nesnaží příliš šířit, žije si vlastním životem. Tu ji někdo ukradne a někdo předá dalšímu. Části samotného rukopisu si samozřejmě můžete přečíst a tím zamířit do minulosti. Rozkrývají pozadí celé zápletky a spojují některé zdánlivě nesouvisející události.
Hlavní postavou je sice literární agentka Isabel Reedová, ale zároveň nepůsobí úplně dominantním dojmem. Velice důležitý je i samotný magnát, záhadný autor rukopisu, tajuplný agent a několik dalších. Všichni se navzájem střetávají, což se stávalo již v minulé knize. Rozhodně tedy nemůžeme mluvit o nějakém kladném hrdinovi. Ten tu prostě není. Zato padouchů je hned několik, i když nejdříve musíte trochu poodhalit jejich plány.
Lehce rozháraně vlastně působí veškerý obsah stránek. Chvílemi se budete ztrácet a opět nalézat na jiném místě. Většina událostí funguje v poměrně akčním tempu, ale přesto se najde několik slabších míst. V některých okamžicích je samotný děj trochu předvídatelný. Zároveň se musím pozastavit nad celkovým napětím. V průběhu čtení tušíte, kdo je autorem tajemného rukopisu. Takže se vlastně téměř nedočkáte žádného překvapení. No dobře, na konci se dočkáte několika zvratů. Ale určitě by šlo některé skutečnosti lépe zakamuflovat, aby nebyly tak očividné.
Na Nehodu jsem se opravdu těšil, ale možná jsem ji malinko přecenil. Nenechte se mnou příliš ovlivnit. Určitě se jedná o hodnotnou knihu, která zaujme mnoho čtenářů. Ale já jsem od ní čekal možná ještě trochu více. Najdete v ní pár hluchých míst a nervově se z ní asi nezhroutíte. Po jejím přečtení jsem nebyl natolik uspokojen, abych o ní přemýšlel i za několik dní. Přesto musím vyzdvihnout zejména zajímavé nápady, které knihu posouvají mezi ty lepší přírůstky na knižním trhu.
PAVONE, Chris. Nehoda. 1. vydání. V Praze: Knižní klub, 2015, 376 stran. ISBN: 978-80-242-5026-7
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...