
Recenze: Erik Axl Sund – Pýthiiny rady
- Vytvořeno 29. 9. 2015 3:00
- Autor: Lukáš Loužecký

Závěrečný díl série Slabost Victorie Bergmanové konečně doputoval i na české pulty. Samotný název Pýthiiny rady slibuje další temnou návštěvu tohoto chorobného světa. I tentokrát se máte na co těšit.
Autorská dvojice, píšící pod jménem Erik Axl Sund, vytvořila poměrně nezvyklou trilogii zasahující do žánru severské krimi. Autoři – vlastními jmény Håkan Axlander Sundquist a Jerker Eriksson – už úvodním dílem s názvem Vraní dívka způsobili dostatečný rozruch ve vodách populárního žánru. A nemohla za to jen nálepka s označením jen pro silné povahy. Příběh podivínské Victorie Bergmanové a policistů Jeanette Kihlbergové a Jense Hurtiga se poměrně značným způsobem vymykal všem pravidlům a vytvořil velice osobitý svět. Pokračování Hladový oheň vyvolalo možná ještě více otázek, i proto se všichni fanoušci této řady těšili na její vyvrcholení. A konečně je tady. Připravte se na další návštěvu pekla.
Victoria podrobí sama sebe terapii a konečně se začíná zbavovat svých podosobností. Vyrovnává se s minulostí a svým životem. Snaží se rozeznat skutečnost od smyšleného. Madeleine je stále k nenalezení, samozřejmě k nelibosti policie. Jeanette Kihlbergová hledá psychopata, který zničil život mnoha nevinným dětem. Dostává se k tajnému spolku pedofilů a odhaluje tím všechny skutečnosti.
Tolik opravdu krátké shrnutí věcí následujících. Nedovolím si více spoilerovat, protože byste přišli o ten největší zážitek. I já jsem se s poněkud zachmuřenou myslí vracel k této sérii, která ve mně zanechala velice bezútěšné pocity. Její čtenáři už dozajista vědí, že se nejedná o zrovna jednoduchou literaturu. Velice brutální momenty a neskutečně temná atmosféra se zakousne téměř do každého. Navíc se chvílemi můžete v ději lehce ztrácet. Tohle opravdu není jednoduché čtení.
Hned na začátku najde čtenář velice chytré připomenutí jednotlivých postav a jejich rolí. Tohle se určitě může hodit, protože od předchozího dílu už přece jenom uběhla nějaká ta chvilka. Poté se již naplno vrátíte do Švédska a jeho ponurých koutů.
První polovina knihy mě poměrně překvapila. Výrazně ubrala na brutálních až nechutných scénách a rozjela pravou detektivní práci. Zaměří se tedy především na vyšetřování jednotlivých zločinů. Ať už se jedná o dospělé, nebo děti. Samozřejmě nechybí ani pohled do života Victorie a její milenky Jeanette. Právě osudy těchto dvou osob jsou na stránkách knihy nejvíce rozebrány. Zejména první jmenovaná je promyšlena do nejmenších detailů a její velice složitá psychika vás prostě dostane. Vytvořit tuto osobu muselo být složité i pro dva spisovatele.
Děj ovlivňuje i velké množství dalších osob. Těch kladných i záporných. Nemá v tuto chvíli smysl je zde všechny vyjmenovávat, pouze bych velice rád vyzdvihl jejich důkladné propojení a zapojení se do událostí v knize.
Druhá část vás opět vrhne do světa plného násilí a zvráceností. Obsahuje několik scén, které jsou možná tím nejnechutnějším z celé série. Jestliže se vám v předchozích knihách “zvedal kýbl“, raději tyto chvilky přeskočte. Jinak vám způsobí noční můry do konce života. Nemusí ovšem jít vždy o potoky krve. Ani tentokrát nechybí popisy pedofilních chvilek, které působí ještě odporněji. Zvrácenost tohoto světa dosáhne svého vrcholu.
Poslední kniha této trilogie je opět velice čtivá. Možná nejvíce ze všech dílů. Snaží se vysvětlit všechny dějové linky a napomáhá si k tomu i návraty do minulosti. Poměrně se jí to daří a díky tomu budete ještě napjatější. Už se nepokouší některé osudy ještě víc zamotat, ale směřuje k jejich ukončení.
Celkový závěr možná neuspokojí některé pohádkáře, pokud se nějakým omylem dostali ke čtení trochu jiného žánru. Sami autoři naznačili při autogramiádě v České republice, že zakončení nebude úplně šťastné. Samozřejmě by se to k tomuto dílu ani moc nehodilo. Některé zločiny budou odhaleny, některé naopak zůstanou skryty pod rouškou temnoty. Dostane se vám objasnění mnoha otázek, ale možná stejné množství jich zůstane. A taky se vytvoří další. Konec je v podstatě napůl otevřený.
Některé komentáře na internetu označují Pýthiiny rady za nejslabší část série. Z mé strany se jedná o úplný opak. Oproti předchozím dílům působí daleko stravitelnějším způsobem. Vzhledem k odhalení mnoha prozatím skrytých faktů se dostane na kobylku i věcem, které jste vůbec nechápali. Vyvrcholení je více než důstojné a v podstatě navazuje na styl této trilogie.
Celá řada Slabost Viktorie Bergmanové se schovává pod závojem severské krimi, ale nabízí daleko víc. Rozhodně se nejedná o klasického zástupce tohoto žánru. Hluboce psychologicky zaměřené knihy od Erika Axla Sunda zřejmě nenajdou podobného konkurenta. Vynikají zejména proniknutím do mysli pedofilů, vrahů, psychopatů i psychologů.
Již nyní se můžete těšit na novou sérii s názvem Melancholie. Jednou z navrátivších se postav bude Jens Hurtig. První díl s názvem Skleněná těla vyjde v příštím roce.
AXL SUND, Erik. Pýthiiny rady. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2015, 320 s. ISBN: 978–80-242-4949-0.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...