Recenze: Knihy pro dospělé

I cesta může být cíl

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Někdy mám pocit, že si knihy vybírají mě, nikoliv já je. Stejně tak to bylo s knihou, kterou vydalo nakladatelství Prostor pod názvem Nesmrtelná túra do Compostely: Poutníkem chtě nechtě. Marně jsem zpětně přemýšlela nad tím, proč zrovna ona, když se dost zásadně liší od knih, které běžně čtu. A také autor – Jean-Christophe Rufin - byl pro mne velkou neznámou. A po přečtení jsem pochopila. Volala mě „Cesta“.


knihaPojďme si přiblížit autorovu osobu, přece jen nepatří mezi nejznámější francouzské spisovatele. Jean-Christophe Rufin (nar. 1952) je lékař, diplomat a spisovatel. Patří mezi zakládající členy organizace Lékaři bez hranic a byl také francouzským velvyslancem v Senegalu.  Do češtiny byly přeloženy zatím pouze jeho dvě knihy – román  Červený obojek a „ekologický thriller“ Adamova vůně. V roce 2001 získal cenu Prix Goncourt za historický román Rouge Brésil, která však u nás zatím nevyšla.

Jak již název naznačuje, Jean-Christophe Rufin se rozhodl vydat na cestu do Compostely ke hrobu svatého Jakuba a svou pouť zachytil v knize. A jaký měl k tomu důvod? Uvádí, že se na cestu nevydal jako novinář či spisovatel, tvrdí, že šlo o osobní záležitost. Pouť popsal až dodatečně.

S jistými rozpaky vyjevuji svůj záměr – zatím jej nepovažuji za jednoznačně daný – vydat se na Cestu. Prostředí evokuje zpovědnici a já ještě netuším, že otázka „proč“ zde nezazní. S předstihem se pokouším o zdůvodnění – zní značně falešně. Muž se pousměje a vrátí se k praktickým otázkám: jméno, příjmení, datum narození. [1]

Středověký poutník se na pouť vydával z náboženských důvodů, dnes tuto cestu lidé považují za zajímavou turistickou trasu, pro někoho je to sportovní výzva, další se rozhodne zbavit stereotypu a nánosu balastu, který si na sebe postupně nabalujeme, jiní lidé zase hledají duchovní setkání a prožitky. Poutník si zakoupí ve svém výchozím místě takzvaný "credencial", do něhož si nechá každý večer dát razítko. Úspěšný poutník, který dorazí do Santiaga de Compostela a v „credencialu“ má všechna razítka, získá potvrzení o vykonání pouti – Compostelu.

Autor popisuje svou cestu detailně, krok za krokem, dokáže nás vtáhnout do tlačících bot, nohou plných puchýřů, kdy se mysl poutníka zbavuje nánosu banalit a on jde za svým cílem den za dnem. Svěřuje se se svými myšlenkami, které pochod provázely, popisuje setkání s ostatními poutníky, krásu krajiny i její nehostinnost. Poznává, jak v běžném životě triviální záležitosti mohou být pro poutníka zásadní a naopak. Zajímavá je jeho filozofie ohledně batohu, jak se postupně vyvíjí poutníkův vztah k této věci, od počátečního euforického naplnění batohu postupně dochází k poznání, na jakých věcech skutečně záleží. A tato metafora se dá i zobecnit.

A jaké je tajemství „Cesty“, které nám autor mezi řádky prozradil?

Vyvazuje z muk myšlení a touhy, odnímá veškerou ješitnost ducha a utrpení těla, stírá onen tuhý obal, jenž obklopuje věci a odlučuje je od našeho vědomí: uvádí já do souladu s přírodou.[2]

Při dohledávání informací o autorovi jsem narazila na komentáře, že vyprávění je podrobné, detailní, nepůsobí dojmem, že by bylo psáno zpětně, naopak, autenticita je cítit z každého řádku. S tímto tvrzením souhlasím, kniha je velmi dobře napsaná, přináší spoustu postřehů úsměvných i depresivních, jako sám život. A jestli byly zápisky pořizovány přímo při cestě nebo až zpětně, není zásadní. Kniha je doplněna nádhernými fotografiemi Martiny Rajnochové z její pouti do Compostely.

Za zmínku také stojí výborný překlad Martina Pokorného, používá moderní češtinu, plnou bohatých slovních spojení, text je velmi čtivý.

Jak jsem již v náznaku zmínila na začátku recenze, myšlenka „Cesty“ mě velmi zaujala. Nemusí se přece jednat přímo o cestu do Compostely, někdy může stačit i prostě jen tak vyrazit a postupně se setkat se sebou samým, nalézt své lidské kořeny. A pokud se nám fyzicky nechce, můžeme otevřít Rufinovu poutní zpověď, která nás během chvíle na „Cestu“ přenese.

[1] RUFIN, Jean-Christophe. Nesmrtelná túra do Compostely: poutníkem chtě nechtě. V českém jazyce vyd. 1. Praha: Prostor, 2015, 247 s. ISBN 978-80-7260-314-5.

[2] tamtéž.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení