
Společenské drama z malého ostrova
- Recenze
- Vytvořeno 16. 8. 2015 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Gisa Pauly je autorka, jejíž převážná část románů se odehrává na ostrově Sylt, kde také střídavě žije. Nakladatelství Ikar vydalo v roce 2015 její knihu Porodní bába na Syltu, která přináší čtenářům mnohem více, než jen dramatický příběh z jednoho malého ostrova v Severním moři.
Hlavní hrdinkou knihy je Geesche Jensenová. Na ostrově Sylt je porodní bábou a celkem obstojně ji to živí. Jak už to bývá, jednoho bouřlivého večera k ní přijdou porodit dvě ženy. Jedna pochází z těch nejchudších poměrů, druhá je hraběnka. Jedna porodí zdravé krásné děvče, druhá postiženou dceru. I když autorka dál nevysvětluje, co všechno se té noci stalo, myslím, že každému čtenáři musí být hlavní zápletka od začátku jasná. Autorka sice mlží polovinu knihy a hlavní problém „prozradí“ až někdy okolo strany dvě stě, čtenář však od začátku ví, o co jde. Otázkou je, zda to tak autorka zamýšlela a zvolila natolik průhledné téma, aby čtenáři ihned věděli, o co se jedná, nebo věřila, že hlavní pointa nebude prokouknuta a čtenář zažije velké překvapení.
Po prologu následuje samotný příběh, který se odehrává o šestnáct let později. Geesche je na tom materiálně velmi dobře, stále se živí jako porodní bába a jelikož se nikdy neprovdala, pronajímá část svého domu letním hostům. V době vyprávění je jejím hostem lékař, který se musel rozvést se svou ženou a nemohl již nadále provozovat praxi na klinice svého tchána. Rád by si proto otevřel na Syltu lékařskou praxi a léčil letní hosty místních lázní. Jelikož na tom není finančně nejlépe, velmi by se mu hodil sňatek s Geesche, aby mohl praxi provozovat v jejím domě. Porodní bába je však zamilovaná do bratra hraběte a nemá o lékaře velký zájem.
S úklidem a domácností Geesche pomáhá ona chudá žena, které před šestnácti lety pomáhala při porodu, a její postižená dcera však svou nemoc kompenzuje tím, že slídí, zákeřně osočuje na ty, co to s ní myslí dobře, a hledá příležitost ke mstě. Má pocit, že ji nikdo nemá rád. Nikdo, až na stejně starou hraběcí dceru, která opět po roce přijela na letní pobyt do rodinného sídla s otcem, matkou a strýcem. Postižená Hanna se stává její společnicí a tajemství, které obě dívky obklopuje, se začíná odhalovat.
Pauly vypráví dramatický příběh, odehrávající se jedno léto v 19. století na malém ostrově. Dokonale vystihuje atmosféru doby a představuje čtenářům několik postav, které velice dobře psychologicky popisuje. Postupně zaniká Geesche jako hlavní hrdinka a pozornost se obrací k výše zmíněným aktérům a ještě k dalším postavám, které zde nemá smysl zmiňovat. Autorka dbá velmi pečlivě na to, aby čtenář pochopil sociální rozdíly mezi jednotlivými postavami, a to nejen na základě jejich bydlení, odívání či stravování, ale především jejich chování, jednání a myšlení. Vystihuje tak i drobné detaily, kdy čtenář zjišťuje, že naše rádoby bohatá postava, stojící vysoko na společenském žebříčku, na tom zase tak výborně není a ve skutečnosti se pod honosnou maskou skrývá špína a nepoctivé jednání.
Svým zachycením doby a života v 19. století je román skutečně jedinečný a díky tomu autorce odpouštím i místy trochu nudná místa. Není to určitě příběh, který vás okamžitě vtáhne do děje a strhne tak, že budete chtít vědět konec. Jak jsem již psala, hlavní zápletka je čtenáři jasná od samého začátku. V polovině knihy se však přidává krádež a posléze i vražda a spolu s touto detektivní zápletkou dostává kniha rychlejší a napínavější spád.
Rozhodně bych Porodní bábu na Syltu doporučila všem, kdo mají rádi obsáhlejší historické romány, především ty zaměřené na 19. století. Nečekejte romantický příběh, ale knihu s dramatickou zápletkou a velmi dobře vypracovanými profily většiny postav. Doba výstavby železnice, lázeňských hostů, šlechtického prostředí postaveného do ostrého protikladu s tou největší chudobou vás jistě uchvátí.
PAULY, Gisa. Porodní bába na Syltu. Praha: Ikar, 2015, 414 s. ISBN 978-80-249-2632-2.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...