
Horor na Slovensku
- Recenze
- Vytvořeno 22. 7. 2015 3:00
- Autor: Jitka Culková

Další autorská rošáda v sérii Kladivo na čaroděje tentokrát povolala na scénu slovenského spisovatele Dušana D. Fabiana. A ten přenesl děj na Slovensko, okleštil Felixův tým a změnil žánr.
Pokud první dva díly zakladatele série Jiřího Pavlovského byly vtipnou fantasy a třetí díl od Ondřeje S. Nečase detektivkou, pak je čtvrtý díl horor, resp. thriller. Felix a Klaudie vzali práci magické ochranky pro zástupce bohatého Američana a vyrážejí na aukci tajemného rukopisu. I když přesně nevědí, co mají dělat, finanční odměna je štědrá. Tak štědrá, že Felix s Klaudií vyrážejí do Nitry. Uzavřený prostor, strašidelné kulisy, tajemné vraždy a neznámý pachatel tvoří vhodný základ hororu či strašidelné detektivky ve stylu Agathy Christie a její knihy Deset malých černoušků. S paranormálními bonusy, jako je duch nitranského kata.
Aukce se účastní několik zájemců, mimo jiné i zástupci Vatikánu. Když vypukne až nepřirozená vánice a mráz, začnou zároveň mizet i zájemci o rukopis. A když se pak objeví, už tak nějak nejsou ve stavu, aby se aukce účastnili. Felix je ovšem připraven, v Atlasu magických míst zjistil, že Slovenská akademie věd leží na místě s vysokým magickým potenciálem. Archeologický ústav Akademie věd popsal Fabian jako tajemné až strašidelné místo s podivnou architekturou.
Kromě atmosféry zvládá Fabian i gradaci příběhu, stupňování napětí funguje a samotné vyřešení je také dobré a vhodně popsané. A to i přesto, že si Felix musel odpustit vysvětlování v poirotovském duchu. Odkazy na popkulturu jsou zajímavým a zábavným zpestřením. Koho by nepobavil zástupce tajemného pana Alice (TOHO Alice?), který si nechá říkat Oz, když po úderu do hlavy žije v přesvědčení, že je malý belgický detektiv s fixací na kníry. Oz není jediný, kterému se to v hlavě poplete. Ďábelská hudba prostupuje temnou budovu a vyvolává neklid ve všech. Postupné šílenství se zdá být neodvratné.
Felix s Klaudií tedy řeší vraždy v tajemném Ústavu, nebo alespoň Felix, Klaudie hlavně pije. Nic s obsahem alkoholu před ní v tomto díle není v bezpečí, a Vincenc s Walterem utužují kolegiální vztahy v Praze. Jejich velmi krátká linie je vlastně zbytečná. Nic zajímavého se neodehraje a popis jejich kulturního vyžití je spíš než co jiného náplast, aby tedy v díle byli všichni členové bezejmenného týmu. Kromě V+W intermezza je příběh ohraničen Intrem a Outrem, ve kterých je krátké nastínění vyšetřování, které se rozběhlo poté, co Felix s Klaudií opustili budovu Archeologického ústavu.
Konfrontace češtiny a slovenštiny byla vyřešena tak, že se slovenština bere jako cizí jazyk a je důsledně přeložena, podobně jako angličtina. Aukce se účastní i zástupci Yale University, mluví přirozeně anglicky a v knize jsou jejich myšlenky samozřejmě v češtině. Totéž platí pro zástupce Vatikánu mluvící italsky. A totéž platí i o zaměstnancích Akademie a slovenštině. Ze začátku to působí dost rušivě. Možná by bylo přirozenější nechat Slováky v knize mluvit slovensky a nepřekládat. Zase tolik slovenských dialogů tam nebylo a slovenština přece jen není Čechům tak cizí jako italština. Ale to je spíše můj individuální problém s překladatelem Robertem Pilchem.
Série se jmenuje Kladivo na čaroděje, ale zatím tedy Felix nepředvedl nic, co by přezdívku ospravedlňovalo. Snad se tedy dočkáme v dalším díle s názvem Výtah do pekla, který napsal stvořitel této série Jiří Pavlovský a který vrací děj do Česka, resp. do Prahy. A snad se někam posune i Felixův příběh, protože tento díl trochu odbočil ze započaté linie „Felix a jeho démon v břiše“. Odbočka ale byla zábavná a čtivá. Střídání autorů zatím této sérii vychází.
FABIAN, Dušan D. Sonáta pro Azazela. Praha: Epocha, 2013, 168 s. ISBN: 978-80-7425-173-3.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...