
Tradicionál Miloše Vodičky
- Recenze
- Vytvořeno 15. 9. 2009 2:10
- Autor: Kamil Princ

Miloš Vodička (narozen 27. 12. 1938 v Chrudimi) to neměl v životě zrovna jednoduché. V jeho dvanácti letech mu z politických důvodů poslali tatínka do žaláře a rodinu nedobrovolně vystěhovali do Nemošic u Pardubic, přičemž jí zkonfiskovali veškerý majetek.
Ani na studiích to neměl snadné. Po maturitě na Vyšší průmyslové škole chemické se hlásil na Pedagogickou školu v Brně. Studium mu však bylo zamítnuto – jak jinak než z kádrových důvodů – a tentýž rok musel odejít do špatně placeného zaměstnání laboranta.
Nelehké životní zkušenosti minulého režimu ho samozřejmě poznamenaly také v jeho tvorbě – například ve zmíněné sbírce Tradiciónál. Předdevětaosmdesáté nespravedlnosti však neošlehává plamennou kritikou jako někteří jeho současníci, ale volí ladnější a urozenější cestu. Tíživá atmosféra básní bystře komentuje černý mrak této doby a absurdistické nelogické obrazy tak trochu alegoricky poukazují na to, že něco shnilého je nikoli v království Dánském, nýbrž Československém.
Nejedná se však o nic přehnaně pesimistického či melancholického. Zřetelné prvky existencionalismu jsou nevtíravě zaobalené do rozšafných apollinaireských pásem, takže teprve na druhý pohled nás ovane mrazivý průvan autentičnosti.
V díle se nachází opravdu mnoho autobiografických výpovědí, přiznání a vzpomínek. Ani bych se nedivil, kdyby tato sbírka patřila k autorovým citově nejbližším. Hovorové výrazy dodávají na opravdovosti svědectví. Z veršů na nás občas zasálá éter sentimentality nebo na nás mrknou přízraky pohledných dívek či dobrotivé matky. Básník vložil do poezie bezesporu kus svého srdce.
Zajímavým zpestřením je nejen mnoho reálií, ale i spojování archaických slov (fangle, esenbák, frajtr, kamelot) s moderními výrazy (kompatibilní, genetika, laptop), čehož si vzhledem k výsledné umělecké stránce díla cením.
Autor též občas čtenáře zaskočí obscénním vtipem či vtipnou obscénností. Nejedná se o žádné silné vulgarity, ale nečekal jsem to – takový blesk z čistého nebe. Možná to byl básníkův záměr využít momentu překvapení. Nuže dobrá.
Z formálního hlediska máme co do činění s volným nerýmovaným veršem oplývajícím atmosférou jazzu a dob za socialistického režimu. Verše jsou nezřídka uťaté v polovině sdělení, což ve čtenáři vzbuzuje napětí a burcuje pocit očekávání.
Obsah je z velké části iracionální, taková vrtošivá absurdita. Není to zrovna můj šálek kávy, ale není to ani ztráta času.
Dílo má dostatečnou délku, takže máte o počtení postaráno. Místy mi tato sprška neveršovaných nelogismů přišla jako mlácení prázdné slámy. Výsledný dojem je dobrý, ale čtivo samo o sobě mě nějak nenaplnilo.
Pan Vodička dokáže lakonickými iracionálními větami výborně vykreslit atmosféru a nastínit detail. Občas se mu podaří i nějaký poutavý umělecky hodnotný slovní obrat. Mnoha lidem však tato lyricko-absurdistická estráda dost možná nesedne. Já se za dílo každopádně přimlouvám.
Několik kratičkých ukázek z díla na závěr:

v aleji hrobaříci tak červení
jako sovětské fangle
a na valech býval ohňostroj
protože diktatůra proletarijátu
pořád něco slavila
a pak viděli rudě
Rudolf Rokl krotí klavír který
se urval ze řetězu
To jsme si pěkně
zadžemovali na nebesích
Za chvíli bude ráno a
ptáci můžou začít řvát
MODLITBA:
Panno Marie prosím
ať nepřekročím bludný
kořen a když tak
ať se vrátím tam
kde tomu říkám
kdoví proč domů
AMEN
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...