
Příběhy lstivého Odyssea pro dnešního čtenáře
- Recenze
- Vytvořeno 12. 9. 2009 2:05
- Autor: Marta Šimečková

V předmluvě knihy se můžeme dočíst, že autorův zájem o Homérovo dílo začalo již v dobách jeho mládí: „Když mi bylo patnáct, Odysseův nápad říct Polyfemovi, že se jmenuje Nikdo, mě natolik nadchl, že jsem dokonce žádal svého otce, aby mi změnil jméno – chtěl jsem se také jmenovat Nikdo. Otec si však v klasicích neliboval, a tak mi poněkud stroze odpověděl: ‚Koukej raději, aby z tebe byl Někdo, a neotravuj!‘“ (S. 9) Když si tuto scénu představíte, zřejmě se – stejně jako já – neubráníte smíchu. A smích vás nepřejde ani při čtení dalších řádků.
Cílem autora bylo převést Homérův epos do „lidské řeči“, převyprávět jej pro dnešního čtenáře a přitom jej doplnit o vlastní zamyšlení a několik osobitých vzpomínek. Přestože mu vadí Homérův archaický styl, lze v jeho převyprávěném příběhu nalézt řadu lexikálních archaismů, přechodníků a patetických monologů.

Přiznávám se, že jsem občas dychtivěji četla tyto pasáže, v nichž jsem se mohla dozvědět něco více o autorových zážitcích, než ty, v nichž je popisováno dobrodružství hlavního hrdiny. A proč také ne? Odysseův příběh, který jsem četla v původní podobě (tedy nikoliv ve staré řečtině – vystačila jsem si s nepřekonatelným překladem Otmara Vaňorného), mi byl již znám. Co však pro mě bylo něčím novým, to byla druhá hlavní postava, kterou je sám autor vystupující do popředí v oněch úvahových či vzpomínkových pasážích. Některé z nich si zřejmě vybavím vždy, když budu číst určité zpěvy z Odyssey. Tak například v šestém zpěvu, v němž nahého Odyssea nalezne krásná Nausikaa (podle De Crescenza nejkrásnější žena vystupující v Homérově vyprávění), se autor čtenáři svěří s touto historkou: „Tato scéna v mém vydání Odyssey nebyla: vydavatel ji podrobil cenzuře. Mezi 127. a 138. veršem bylo dvanáct vytečkovaných řádků. Pamatuji si také, že mi jeden můj spolužák, jistý Mautone, několikanásobný repetent, velmi důvěrně sdělil, že si v Odysseji svého otce přečetl, že hrdina při pohledu na nahé služky dokonce masturbuje. Já mu pochopitelně uvěřil – mimo jiné proto, že jsem v tom věku nemyslel na nic jiného.“ (S. 52) Pro ty z vás, kteří Odysseu nečetli, musím dodat, že nic takého v Homérově eposu popisováno není. Téma lásky, kterou zahoří Odysseus ke krásným ženám, v něm však neschází. Kromě již zmíněné krásky, která Odysseovi darovala roucho a přivedla jej před svého otce, fajáckého krále, to je například kouzelnice Kirké či Sirény, které přirovnává autor ke Claudii Schifferové a jiným kráskám.
Hlavní hrdina Odysseus je dle De Crescenza „odvážný, prolhaný, miloval dobrodružství, lnul ke své rodině, a zároveň to byl také proradník, zvědavec, intrikán, lišák, darebák, inteligent a chvástal“. (S. 11) Právě tyto špatné vlastnosti jinak velice opěvovaného Odyssea jsou hlavní náplní několika příběhů, které jsou připojeny na závěr knihy. Nově De Crescenzo připojil také poslední kapitolu, v níž Odysseus odjíždí za dalším dobrodružstvím. „Není snadné sedět doma se založenýma rukama a hledět na manželku, když za sebou máte dvacetileté dobrodružství plné oblud, které vás chtějí zabít, lidožroutů, kteří vás hodlají sežrat, žen, jež vás chtějí svést, a bouří a soubojů do poslední kapky krve.“ (S. 196)
Odysseova posedlost po dobrodružství jej vede opět na moře vstříc nejrůznějším nebezpečenstvím. Pokud se i vy chcete vydat s tímto antickým hrdinou na cestu plnou nečekaných zážitků, pak vám doporučuji knihu Příběhy lstivého Odyssea pro dnešního čtenáře, která je díky spojení autorova humoru a nesmrtelného příběhu zajímavou publikací pro všechny, kteří se zajímají o antický svět.
Knihu Příběhy lstivého Odyssea pro dnešního čtenáře vydalo nakladatelství Dokořán.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...