Recenze: Knihy pro dospělé

Daleko od domova – v Banátu

1 1 1 1 1 (7 hlasů)
motyl

Banát, území rozdělené mezi Rumunsko a Srbsko, se stalo domovem mnoha národnostních menšin, v polovině 19. století se na toto území přistěhovala i skupina Čechů. Česká enkláva si dodnes udržela svou svébytnost i znalost jazyka. Do tohoto prostředí situoval Matěj Hořava texty své knihy Pálenka: Prózy z Banátu.

 

knihaMladý učitel opouští jižní Moravu, aby utekl sám před sebou, a na neurčito se usadí se mezi českou menšinou na rumunské straně Banátu. Učí děti, potomky dávných přistěhovalců, a pobyt mezi nimi by určitě vydal na spoustu humorných historek, podobných těm, jaké psal Leo Rosten. Matěj Hořava však z tématu vytěžil něco naprosto jiného. Jeho hrdina sice takové historky píše v dopisech své sestře, čtenáři je ale nesvěřuje. Jeho pobyt v Banátu je zahalen do tíživé melancholie, pramenící především ze vzpomínek.

Členění textu do povídek je víceméně formální, stejně by bylo možno vnímat ucelený proud myšlenek, které autorovi, potažmo jeho hrdinovi táhly hlavou, kniha se však nadpisy, oddělujícími jednotlivé části, zpřehledňuje. Povídky jsou velmi krátké, útlá kniha o sto dvaceti stranách jich pojme přes čtyřicet.

Textům Matěje Hořavy vládne poetika. Uprostřed přírody a na malé vesnici nepíše přímo o svých zážitcích a svém okolí, ale o pocitech, které v něm vyvolávají, jako kdyby vše, co se ho dotýká, nejprve řádně filtroval svou duší, až poté dovolil, aby se dojmy, transformované do slov, přelily na papír. O náladu se často postará alkohol a balkánské prostředí, kombinace, jíž se nesnadno odolává, protože patří k sobě tak nedílně, že si snad Balkán ani jinak představit nedovedeme.

Banát známe s díla nositelky Nobelovy ceny Herty Müllerové, která se tam – jako příslušnice německé menšiny – narodila. Její pohled je však naprosto odlišný. Zatímco se Matěj Hořava opájí pocitem exotiky, z níž může kdykoliv odjet, pro Hertu Müllerovou znamená tíživou noční můru, vězení, z něhož není úniku. Je také možné, že Hořavův vztah k Banátu vyplývá z nalézání něčeho nového, vztah Müllerové naopak z až příliš dobré znalosti rutiny takového života. Pro Müllerovou znamená chudoba a nevědomost podhoubí, z něhož vyrůstá zlo, pro Hořavu sepjetí s přírodou a návrat k hodnotám, které jsme již ztratili. Žádný z pohledů nelze odsoudit jako tendenční, je výsledkem interpretace formované individuální zkušeností.

Vraťme se nyní k Hořavově poetice. Člověk obklopený přírodou bývá její krásou často okouzlen a rád sklouzne k nějakému tomu neobvyklému slovu, velebícímu její nádheru. Kniha Pálenka se však neomezuje na tak jednoduché schéma. Autor hledá krásu i tam, kde to zvykem nebývá, třeba i ve špíně. Podpalování naftou, vypalování strání, kusy gumy, z nichž stoupá černý mastný dým. U nás by už ekologové bili na poplach a hasiči se chystali k zásahu. Pokud se tato poetická poloha týká krajiny, lidí či alkoholu, je čtení textu velmi příjemné, umožní čtenáři nasávat atmosféru, ztotožnit se s ní. Jakmile se však téma začne týkat lásky a pocitu opuštěného zhrzeného milence, sklouzává autor z hrany poezie do příkopu bolného smutnění, jako třeba v povídce Dům na pobřeží.

Pálenka nestojí na ději, zachycuje atmosféru, vnitřní prožitek autora a zejména asociace. Hrdinovi knihy každá maličkost připomene podobnou událost a jeho myšlenky překlenou jako most vzdálenost dvěma různými místy. Někdy mezi jižní Moravou a Banátem, jindy třeba mezi Banátem a Francií. Hrdina Hořavovy prózy je tak trochu světoběžník. Asociační propojení se netýká pouze míst, ale i času, dospělosti a dětství.

Věty mají svůj rytmus a jsou poměrně komplikovaně členěny přehršlí čárek, teček, závorek, středníků a trojteček. Autor volí jednoduchá témata bez výrazné pointy, rychlými tahy načrtne situaci i jejího dvojníka v jiné zemi či čase. V některých větách zaznívají zcela zřetelné tóny pozérství a přehnaně excitovaného prožívání všedních maličkostí. Na druhé straně úhel pohledu, který dokáže obyčejnou událost proměnit v něco pozoruhodného, tvoří základ literatury. Pálenka je citlivě napsaná kniha, předpokládající, že ji do ruky vezme čtenář naladěný na podobné vlně jako autor.

HOŘAVA, Matěj. Pálenka: Prózy z Banátu. 1. vyd. Brno: Host, 2014, 120 s. ISBN 978-80-7491-404-1. 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení