
Bůh stále neodpovídá nejen Dittmaru Chmelaři
- Recenze
- Vytvořeno 8. 9. 2009 2:05
- Autor: Kamil Princ

Nenechte se zmást obálkou, toto není „Playboy“ ve zmenšeném formátu, nýbrž drzá a nekonvenční básnická sbírka. Na pozadí bujných ženských ňader je ostnatým drátem omotaný mobilní telefon s nápisem na displeji: „Nevolejte!!! Bůh nemá čas…“ doprovázený obrázkem šedého starce se svatozáří in flagranti s jistou děvou.
Kdo by ale čekal oplzlé veršíky a hanobení křesťanských symbolů – tak se nedočká. Pod provokativní obálkou se skrývá ironická kritika přetechnizovanosti doby a všudypřítomného sexismu.
Zejména v první polovině knihy si autor bere na paškál nejistou budoucnost lidstva, náhradu okoukaného ignorujícího Boha za fanatický kult techniky, převahu virtuální reality nad tou skutečnou a hlavně – stereotypnost sexu, z něhož se stal bezduchý akt, a vyhaslost lásky, která je v moderní civilizaci nadbytečná a na obtíž.
Nemůžeme si nevšimnout, že ač pan Chmelař uštědří občasný vulgarismus a odevšad na nás soptí vyzývavé, až skoro erotické ilustrace, tak básně vedou člověka k zamyšlení a sebereflexi. Pro někoho může být obsah do jisté míry nestravitelný, hlouběji přemýšlející člověk však za zrcadlem zhýralé obrazotvornosti nalezne kritiku všeho toho, co verše vyobrazují.Druhá část knihy se více než technikou zaobírá vyčpělostí lásky, ztrátou citu a náhradou sexu za něhu. Konec knihy je spíše melancholický – obklopují nás pocity marnosti, pesimismu a vůbec existencionalismu jako takového. Shledávám to jako umělecky velmi hodnotné.
Na úplném konci knihy narazíme na vcelku trefné aforismy, vtipné myšlenky a zajímavé citáty. Není však jasné, co všechno je dílem autora a co nikoliv. Na jednu stranu jsou aforismy příjemným překvapením, na druhou stranu nechápu, proč autor do své básnické sbírky zařazuje cizí výroky a myšlenky.
O jeden povedený aforismus se s vámi přeci jen podělím:
„Každá změna zaměstnání, bydliště nebo partnera je totéž jako přestěhování se ze Sodomy do Gomory.“
Z formálního hlediska se jedná o dosti kostrbatou chaotickou poezii. Rým je nepravidelný, neznělý, gramatický. Vzhledem k tomu, že vše dokresluje atmosféru přemodernizovanosti a sexuální omráčenosti, tak to výjimečně neshledávám na škodu. Psát o molochu lidské zaslepenosti pravidelným veršem a hudebním rýmem by – jak jistě sami uznáte – nebylo ono. Veškerá tato deviace poezie od normy na mě sice působí místy rušivým dojmem, ovšem možná je to rebelský záměr autora – že by pravda byla někde na pomezí?
Podle mého názoru je ale dílo také příliš dlouhé. Excelentní poutavé básně střídají ty méně dobré, které jsou tak trochu studenou sprchou. Pokud by se sbírka zkrátila o 30-50%, výsledek by jistě mohl být mnohem velkolepější.
Nejsem žádný puritán, ale přílišné vulgarismy mi vadily a opakující se sexuální výjevy přestaly být po čase vtipné. Inteligentní a ironická kritika má sklony měnit se v porno.
Nemohu však zapřít, že jsem byl knihou do jisté míry uchvácen a neotřelý záměr vykompenzuje většinu těchto nedostatků. Úžasným pobuřujícím básním vytýkajícím lidstvu jeho nedostatky v drzých vyobrazeních jistě odpustíme nahodilost formy a neúhlednost slohu.
Jak bych zhodnotil celkovou kvalitu této sbírky? Jedná se beze spolu o silné a velmi nadprůměrné dílo. Vzhledem k jeho kontroverzi jsem si nemohl odpustit kritiku některých pro mě těžko přijatelných bodů – třeba jsem staromódní. Přesto jsem se sbírkou pročítal se zaujetím a pan Chmelař si u mě zasloužil notnou dávkou básnického respektu.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...