
Pohádkový dům, nebo strašidelný hrad?
- Recenze
- Vytvořeno 4. 2. 2015 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Zdenka Hamerová je mladá česká autorka, která vydala již několik detektivních příběhů. V lednu 2015 jí vyšel v nakladatelství Motto nový román s názvem Klejinčino tajemství. Na krásné obálce je polorozpadlá vila, která je takovou nejmenovanou hlavní „postavou“ celého příběhu. Ale proč právě vila?
Skutečnou hlavní hrdinkou je Týna Simonová. Za poslední rok si prošla obrovskými životními změnami. Poté, co zjistila, že si její manžel našel milenku a čeká s ní dítě, se rozvedla, našla si nového přítele a znovu se vdala. Do toho jí v krátkém čase zemřeli oba rodiče, a aby toho nebylo málo, rozhodla se spolu s novým manželem Martinem a svými třemi syny přestěhovat. Prodala zděděný dům a byt po rodičích, aby si začala plnit sen o pohádkovém bydlení ve vile nedaleko Prahy. Vypadá to, že je čeká spousta práce, neboť stařičká vila je zrekonstruovaná jen zčásti, ale také život v pohádkově krásném domě. Všichni jejich přátelé jí vilu „v dobrém“ závidí a těší se na společné párty, které tam uskuteční. Dá se říci, že z nového bydlení Simonových jsou všichni nadšení. Kromě Týny…
A nyní přichází na řadu druhá hlavní aktérka, vila samotná. Týně začnou padat z ruky předměty k běžnému užívání a zdá se, že je najednou velmi nešikovná. Když ji však začnou zraňovat, začne mít strach. Dveře od skříně jí bolestivě přivřou ruku a nechtějí pustit, napadne ji panenka z dětství, ve sprše se zamotá do závěsu, který se z ničeho nic začne stahovat a dusit ji… Týna prožívá chvíle čiré hrůzy. Zdá se, že horší už to být nemůže… Jenže může. Co by mohlo být horšího, než když si vlastní manžel a děti myslí, že se maminka zbláznila?
A tak Týna bojuje se zlem v domě, snaží se přijít záhadám na kloub, zjišťuje pochmurnou historii starého domu a dozvídá se, proč se mu říká Klejinka. Čtenář je vtažen do děje velmi rychle pomocí svižných dialogů i soukromých deníkových zpovědí samotné Týny, které nejsou do textu vkládány nijak pravidelně. Psychologický profil hlavních postav je dobře propracovaný, i když logicky je největší pozornost věnována hlavní hrdince. Čtenář ji chápe, soucítí s ní, prožívá její strach i bezmoc, když ji rodina i okolí ženou k psychiatrovi. Autorka vypráví příběh tak dokonale, že téměř do samého závěru nevíte, zda je Týna skutečně chorá, nebo se ji o tom někdo snaží přesvědčit, či zda v domě skutečně dochází k paranormálním jevům.
Jelikož se jedná o detektivku, čtenář možná výsledek vytuší. Rozhodně však nebude ochuzen o skvělý příběh vystavěný na skutečných historických základech upravených pro román. Osobně jsem byla Klejinčiným tajemstvím zcela pohlcená a neodložila jsem knihu, dokud jsem nedočetla závěr. Pachatele jsem si, přiznám se, tipla špatně. Knihu však doporučuji jak milovníkům klasických detektivek, i když z tohoto směru Klejinčino tajemství vybočuje, tak milovníkům příběhů o starých strašidelných domech. Rozhodně se nebudete nudit.
HAMEROVÁ, Zdenka. Klejinčino tajemství. 1. vyd. Praha: Motto, 2015. ISBN 978-80-267-0293-1.
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...