Recenze: Knihy pro dospělé

Ženy neobyčejně obyčejné

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Vídáme je každý den. Věčně někam pospíchají. Často s sebou mají jedno či více dětí, jsou ověšené taškami a ve tváři mají nervózní výraz. V hlavě se jim totiž honí seznam úkolů, který je často nekonečný a není možné ho splnit za jediný den. Přesto se ale o to den co den snaží. A kdo? Přeci manželky.


knihaSlovenská spisovatelka s českými kořeny Táňa Keleová-Vasilková napsala román o ženách s názvem Manželky. V České republice ho vydalo nakladatelství Noxi v roce 2014. Hlavními hrdinkami jsou čtyři ženy, které se znají již od gymnazijních let. Neustále se ale vídají a jsou si navzájem dobrými přítelkyněmi. Každá z nich je svá, každá má své problémy a starosti. Dohromady ale tvoří celek, který dokáže společně překonat i ty nejhorší životní strasti.

Iva žije s Igorem a svou malou dcerou Viky,  touží po druhém dítěti, ale bohužel se jí nedaří otěhotnět. Zároveň se bojí, že její vztah s manželem ztrácí jiskru, a není si jistá, zda a jak dlouho v tomto netečném prostředí ještě vydrží žít.

Diana je matkou pluku. Na světě má již tři potomky a čtvrtý je na cestě. Celý den má tedy o zábavu postaráno. Ráno vypraví dvojčata do školky, kam je odvede jejich otec, zbytek dne se stará o malého Péťu a domácnost, což v pokročilém stádiu těhotenství není žádná legrace. Její manžel Petr nechápe, na co si jeho žena neustále stěžuje, a často je nevrlý kvůli nedostatku sexu.
   
Michaela donedávna žila jako v pohádce, ale jen do té doby, kdy odmítla svému manželovi Vladovi druhé dítě. Od té doby jsou si cizí a vypadá to, že si manžel našel milenku. Michaela se tedy snaží najít smysl svého života v práci a své dceři Silvii.

Martina je jedinou svobodnou v tomto čtyřlístku. A i když se zdá, že je ve svém stavu spokojená, není tomu tak. Přála by si také někoho, kdo ji podrží, když jí bude špatně, někoho, s kým se bude moc podělit o své štěstí, a hlavně by chtěla potomka.

Každá z nich je jiná a každá má své problémy. Každodenně bojují se svým životem a snaží se mu dát nějaký řád a hlavně hledají způsob, jak být šťastné. Často se jim to ale nedaří, a proto jsou zklamané.

Autorka ve svém románu zachycuje období delší než rok. Ve vyprávění se střídají Iva, Diana, Michaela a také Martina. Jejich jednotlivé životy jsou jednou za čas proloženy společným setkáním, kde se navzájem snaží ulevit si a pomoci. Čtenář sleduje, jak hlavní hrdinky bojují se stereotypem, ale také jak zažívají radostné chvíle plné štěstí. I když na těchto manželkách není nic zvláštního, jsou svým způsobem jedinečné jako každá z nás. Proto se Manželky budou líbit zajisté každé čtenářce, jelikož se ve spoustě situací najdou a porozumí pocitům hlavních hrdinek.

Autorka dokázala zachytit obyčejné životy v neobyčejném příběhu. Čtenáře zajisté donutí zamyslet se nad vlastním životem a problémy. Je možné, že se dokáží poučit z chyb hlavních hrdinek a najdou způsob, jak být ve svém životě šťastní. 

Knihu doporučuji všem manželkám, ženám, matkám, jelikož každá z nich denně bojuje se spoustou problémů, a přesto dokážou na své tváři vykouzlit úsměv svým dětem, manželům, matkám…a za to jim patří velký dík.


Ukázka z knihy:

Na jaře oslavili sedmé výročí svatby. Jejich dceři jsou dnes tři. Mezi těmi sedmi a třemi roky se stalo něco, co ji naplnilo tichou bolestí, která s ubíhajícími lety už sice nebolí až na krev, ale neviditelné jizvy hned tak nezmizí. Dnes by tu s Viky bylo ještě jedno dítě, možná holčička, možná kluk, skoro sedmileté, smálo by se a dovádělo. V září by měli malého školáčka a Viky by měla parťáka a necítila by se tak sama… Dítě, kvůli němuž tehdy před sedmi lety naplánovali tak narychlo svatbu.
 
KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa. Manželky. Praha: Noxi, 2014. ISBN 978-80-8111-199-0, s. 31.

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení