Recenze: Knihy pro dospělé

Ženy neobyčejně obyčejné

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Vídáme je každý den. Věčně někam pospíchají. Často s sebou mají jedno či více dětí, jsou ověšené taškami a ve tváři mají nervózní výraz. V hlavě se jim totiž honí seznam úkolů, který je často nekonečný a není možné ho splnit za jediný den. Přesto se ale o to den co den snaží. A kdo? Přeci manželky.


knihaSlovenská spisovatelka s českými kořeny Táňa Keleová-Vasilková napsala román o ženách s názvem Manželky. V České republice ho vydalo nakladatelství Noxi v roce 2014. Hlavními hrdinkami jsou čtyři ženy, které se znají již od gymnazijních let. Neustále se ale vídají a jsou si navzájem dobrými přítelkyněmi. Každá z nich je svá, každá má své problémy a starosti. Dohromady ale tvoří celek, který dokáže společně překonat i ty nejhorší životní strasti.

Iva žije s Igorem a svou malou dcerou Viky,  touží po druhém dítěti, ale bohužel se jí nedaří otěhotnět. Zároveň se bojí, že její vztah s manželem ztrácí jiskru, a není si jistá, zda a jak dlouho v tomto netečném prostředí ještě vydrží žít.

Diana je matkou pluku. Na světě má již tři potomky a čtvrtý je na cestě. Celý den má tedy o zábavu postaráno. Ráno vypraví dvojčata do školky, kam je odvede jejich otec, zbytek dne se stará o malého Péťu a domácnost, což v pokročilém stádiu těhotenství není žádná legrace. Její manžel Petr nechápe, na co si jeho žena neustále stěžuje, a často je nevrlý kvůli nedostatku sexu.
   
Michaela donedávna žila jako v pohádce, ale jen do té doby, kdy odmítla svému manželovi Vladovi druhé dítě. Od té doby jsou si cizí a vypadá to, že si manžel našel milenku. Michaela se tedy snaží najít smysl svého života v práci a své dceři Silvii.

Martina je jedinou svobodnou v tomto čtyřlístku. A i když se zdá, že je ve svém stavu spokojená, není tomu tak. Přála by si také někoho, kdo ji podrží, když jí bude špatně, někoho, s kým se bude moc podělit o své štěstí, a hlavně by chtěla potomka.

Každá z nich je jiná a každá má své problémy. Každodenně bojují se svým životem a snaží se mu dát nějaký řád a hlavně hledají způsob, jak být šťastné. Často se jim to ale nedaří, a proto jsou zklamané.

Autorka ve svém románu zachycuje období delší než rok. Ve vyprávění se střídají Iva, Diana, Michaela a také Martina. Jejich jednotlivé životy jsou jednou za čas proloženy společným setkáním, kde se navzájem snaží ulevit si a pomoci. Čtenář sleduje, jak hlavní hrdinky bojují se stereotypem, ale také jak zažívají radostné chvíle plné štěstí. I když na těchto manželkách není nic zvláštního, jsou svým způsobem jedinečné jako každá z nás. Proto se Manželky budou líbit zajisté každé čtenářce, jelikož se ve spoustě situací najdou a porozumí pocitům hlavních hrdinek.

Autorka dokázala zachytit obyčejné životy v neobyčejném příběhu. Čtenáře zajisté donutí zamyslet se nad vlastním životem a problémy. Je možné, že se dokáží poučit z chyb hlavních hrdinek a najdou způsob, jak být ve svém životě šťastní. 

Knihu doporučuji všem manželkám, ženám, matkám, jelikož každá z nich denně bojuje se spoustou problémů, a přesto dokážou na své tváři vykouzlit úsměv svým dětem, manželům, matkám…a za to jim patří velký dík.


Ukázka z knihy:

Na jaře oslavili sedmé výročí svatby. Jejich dceři jsou dnes tři. Mezi těmi sedmi a třemi roky se stalo něco, co ji naplnilo tichou bolestí, která s ubíhajícími lety už sice nebolí až na krev, ale neviditelné jizvy hned tak nezmizí. Dnes by tu s Viky bylo ještě jedno dítě, možná holčička, možná kluk, skoro sedmileté, smálo by se a dovádělo. V září by měli malého školáčka a Viky by měla parťáka a necítila by se tak sama… Dítě, kvůli němuž tehdy před sedmi lety naplánovali tak narychlo svatbu.
 
KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa. Manželky. Praha: Noxi, 2014. ISBN 978-80-8111-199-0, s. 31.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení